Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pirmas šio mėnesio dienas Panevėžio ugdymo įstaigose padaugėjo susirgimų vėjaraupiais. Dviejuose vaikų darželiuose ir vienoje vidurinėje mokykloje užregistruota 20 vėjaraupių atvejų.
Iš viso per devynis šių metų mėnesius Lietuvoje užregistruoti 13 448 vėjaraupių atvejai.
Lietuvoje 2002–2011 m. laikotarpiu stebimi trys sergamumo vėjaraupiais pakilimai – 2004 m. (sergamumo rodiklis – 52,1 atvejo 10 tūkst. gyventojų), 2008 m. (sergamumo rodiklis – 42,7 atvejo 10 tūkst. gyventojų) ir 2011 m. (sergamumo rodiklis – 43,74 atvejo 10 tūkst. gyventojų).
Apsisaugoti nuo susirgimo vėjaraupiais galima vakcinuojant sveikus, anksčiau nesirgusius asmenis. Vakcinacija taikoma ir skubiajai imunoprofilaktikai – asmenims, kontaktavusiems su sergančiaisiais. Šis preparatas efektyvus ir tuomet, jeigu jis suleidžiamas pirmosiomis dienomis po kontakto, tuomet jis gali apsaugoti nuo ligos arba palengvinti jos eigą.
Vėjaraupių vakcina Lietuvoje neskiepijama pagal planinį skiepų kalendorių, tačiau savo lėšomis šia vakcina galima skiepyti tiek vaikus nuo devynių mėnesių amžiaus, tiek suaugusiuosius.
ULAC specialistai primena, kad vėjaraupiai – tai ūmi virusinė infekcija, pasireiškianti odos ir gleivinių bėrimu. Infekcijos šaltinis – tik sergantis žmogus. Iš sergančiojo vėjaraupiais ligą sukeliantis virusas su seilių lašeliais kalbant, kosint ar čiaudint išsiskiria į aplinką ir oro lašeliais yra perduodamas kitam asmeniui, rečiau – tiesioginio sąlyčio metu per odą, liečiant bėrimus. Inkubacinis (slaptasis) ligos periodas iki pirmųjų ligos požymių pasireiškimo trunka 11–21 dieną. Likus porai dienų iki ligos pradžios, ligonis jau gali užkrėsti kitus, o taip pat visą ligos periodą bei dar penkias dienas po paskutiniųjų bėrimų.
Persirgus vėjaraupiais įgyjamas ilgalaikis imunitetas, tačiau ši liga yra pavojinga savo komplikacijomis: pneumonija, encefalitu, esant sunkioms odos komplikacijoms (pūliniai, kraujosruvos) gali prasidėti antrinė infekcija ir išsivystyti sepsis.
Ypač ši liga pavojinga nėščiosioms dėl viruso perdavimo vaisiui. Tačiau ir persirgus vėjaraupiais virusas lieka organizme ir susilpnėjus imuninės sistemos funkcijai, labai dažnai vyresnio amžiaus žmonėms sukelia juostinę pūslelinę.
Panevėžyje padaugėjo susirgimų vėjaraupiais
» Rašyti komentarą