Tie, kurie dėl vienų ar kitų priežasčių pirmenybę linkę teikti ne akiniams, o kontaktiniams lęšiams, nuolat susiduria su įvairiomis problemomis ir klausimais. Neretai nutinka ir taip, kad lęšių paprasčiausiai baiminamasi, nes nežinoma, kaip tinkamai elgtis. Ar jie neapšals, jeigu lauke minusinė temperatūra, ar su jais galima eiti į soliariumą? O gal net ir akiniai nuo saulės nebebūtini?
Kokių lęšių būna?
Egzistuoja keli kontaktinių lęšių tipai: koreguojamieji, gydomieji ir kosmetiniai. Pastaruoju metu vis didesnio populiarumo sulaukia kontaktiniai lęšiai, skirti astigmatizmu sergantiems žmonėms. Jeigu skirstytume lęšius pagal „galiojimo laiką“, jų būna vienadienių, skirtų nešioti dviems savaitėms, mėnesiui ir ilgesniam laiko periodui (tokius reikėtų keisti, pavyzdžiui, kartą per 3 mėnesius arba kas pusę metų). Įvairiaspalviai kontaktiniai lęšiai populiariausi tarp jaunų žmonių, norinčių išsiskirti iš minios arba tiesiog pasidžiaugti mėgstama spalva.
Ar tiesa, kad įsidėjus lęšius negalima dažytis?
Kosmetiką naudoti galima, tačiau geriausia, kad pirmiau įsidėtumėte lęšius, o tik po to dažytumėte blakstienas ir panašiai. Nusivalyti makiažą reikėtų juos išsiėmus. Nerekomenduojama naudoti kontūrinio pieštuko labai arti akies, taip pat birių šešėlių.
Jeigu lęšiai su UV apsauga, ar galima apsieiti be akinių nuo saulės?
Taip, galima įsigyti kontaktinių lęšių, apsaugančių akis nuo UV spindulių, tačiau nereikia pamiršti, kad jie dengia tik nedidelę akies dalį. Dėl šios priežasties akiniai būtini bet kuriuo atveju.
Ar prieš einant į soliariumą būtina išsiimti lęšius?
Apie soliariumų žalą žinoma visiems, tačiau norinčių įdegti vis tiek nemažėja. Iš esmės būtinybės išsiimti lęšius nėra, ypač tuo atveju, jeigu jie su UV apsauga. Vis dėlto vien jų neužteks – kad apsaugotumėte akis, būtina užsidėti ir specialius apsauginius akinius.
Ar juos galima nešioti šaltu oru?
Šaltas oras neturėtų sukliudyti jums nešioti lęšius. Akių paviršius išlieka pakankamai šiltas, maždaug 35 laipsnių temperatūros, be to, jas iš dalies dengia ir vokai bei blakstienos. Būtent dėl šios priežasties lęšiai, kitais nei akiniai, nesideformuoja ir nepraranda savo savybių.
Ar jie tinka sporto salėje?
Lęšius sportuojantiems nešioti labai patogu. Su jais galima užsiimti fitnesu, bėgioti, žaisti tinklinį ir panašiai. Turbūt vienintelė išimtis – baseinas. Jeigu jį lankote, geriau naudokite vienkartinius kontaktinius lęšius, o po treniruotės juos pakeiskite. Dar geriau, jeigu kartu nešiotumėte ir specialius plaukiojimui skirtus akinius.
Ar nešiojant kontaktinius lęšius galima vairuoti automobilį?
Vairuotojams kontaktiniai lęšiai yra tokie pat patogūs, kaip ir sportuojantiems – kitaip nei akiniai, jie neiškreipia atvaizdo ir nesusiaurina regos lauko, tad galima nepasukant galvos pažiūrėti į galinio vaizdo veidrodėlį ir panašiai. Nešioti kontaktinius lęšius vairuotojams ne tik nedraudžiama, bet netgi rekomenduotina.
Ar tiesa, kad prieš miegą lęšius būtina išsiimti?
Su kai kuriais lęšiais iš tiesų galima miegoti, tačiau toli gražu ne su visais. Jie turi būti pagaminti iš orui laidžios medžiagos. Jeigu jau ketinate neišsiimti tokių lęšių visą savaitę, geriau pirmiausiai pasikonsultuokite su oftalmologu, kadangi yra nemažai kontraindikacijų, dėl kurių kai kuriems pacientams miegoti su lęšiais nerekomenduojama. Net jeigu lęšiai skirti ilgalaikiam naudojimui, išsiėmę juos nakčiai tikrai nesuklysite – tai padės jums išvengti nepageidaujamų reakcijų.
Ar tiesa, kad šiek tiek nusilpus regėjimui akinių ir lęšių geriau kuriam laikui visiškai atsisakyti, kad akys padirbėtų?
Oftalmologai šiuo klausimu nesutaria. Vis dėlto linkstama manyti, kad nenešiojant nei akinių, nei lęšių, regėjimas silpsta labiau. Jeigu žmogus mato blogai, o regėjimas niekaip nekoreguojamas, akims ir smegenims tenka didesnis krūvis, tenka prisimerkti, o tai tik dar labiau kenkia regėjimui.
Ar tiesa, kad geriausia pakaitomis nešioti tai lęšius, tai akinius? Pavyzdžiu, darbe nešioti lęšius, o namie – akinius?
Nuspręskite patys, kaip jums patogiau: ar visą dieną nešioti kuriuos nors vienus, ar pakaitomis. Vis dėlto pastebėtina, kad kai kuriais atvejais nešioti lęšius nėra labai gerai – pavyzdžiui, sergant infekcinėmis peršalimo ligomis. Dėl šios priežasties žmonėms, nešiojantiems lęšius, taip pat būtini ir akiniai.
Dažniausi klausimai apie kontaktinius lęšius
» Rašyti komentarą
» Komentarai
2013-04-01 22:37
Po 15 metų akinių nešiojimo šiaip netaip išmokau lešius įsidėt(prieš 10 metų,tai bandžiau,bet nepavyko,galvojau,kad beviltiška man,teks visą amžių nosį pabalnojus varinėt),bet užsipyrimas,noras begalinis nugalėjo,tai dabar lešius bevargo įsidedu ir akinius rečiau nešioju
2013-04-01 19:53
as nesioju lesius daugiau nei 10 metu,bet akiniu neatsisakiau.dienos metu su lesiais,vakare akims duodu pailset, todel pasibalnoju ant nosies akinukus.beje,i baseina irgi einu,tik nenardau ir atsargiai plaukioju.del operacijos,tai labai gerai aptrakit su specialistu, nes,mano atveju, as turiu astegmatizma,nesiule, nes minusas mazas,o po operacijos su astegmatizmu yra sansas,kad regejimas liks toks pat kaip pries operacija.svarbiausia,manau issirinkt patogius jums lesius ir viskas bus ok
2012-06-11 23:22
ačiu už patarima soneta man butinai privers toku klausimu man ir taip blogai su akims aš vis geru tu vaistu nuo akiu bet nepadeda nežinau ka daryti.
2012-06-04 18:58
Darykis, bet vis viena vėliau nešiosi akinius, ir dar neaišku, kas bus senatvėj
2014-04-26 21:18