Nosies praplovimai namų sąlygomis

Peršalimo ligomis esame sirgę tikrai visi.  Ir tikriausiai visi puikiai prisimename, kaip kankinomės negalėdami prakvėpuoti pro užgultą nosį. Jei norite apsisaugoti nuo peršalimo ligų, tuomet profilaktikai rinkitės nosies praplovimo procedūras.

Priemonės nosies praplovimui

Praplauti galima švirkštu arba paprastu arbatos užplikymui skirtu arbatinuku. Yra ir specialių priemonių, kurios parduodamos vaistinėje kartu su vaistais. Pasirinkti priemonę reikėtų individualiai, tą, kuri jums sukelti mažiausią diskomfortą.

Saugumo dėlei su spaudimu plauti nosį galima tik suaugusiems žmonėms. Vaikų kvėpavimo takai būna dar ne iki galo susiformavę, todėl jiems praplovinėti nosį geriau su arbatinuku.

Pats paprasčiausias nosies praplovimo būdas – paėmus paprastą klizmutę ar švirkštą (be adatos), įkišti antgaliuką į vieną nosies šnervę ir, pasilenkus virš kriauklės, įšvirkšti tirpalo. Jeigu kvėpavimo takai neužsikimšę, tai tirpalas turėtų praeiti pro nosiaryklę ir išbėgti per kitą šnervę. Dalis tirpalo gali išbėgti ir per burną, kadangi dalis patenka ir į gerklę. Tai būtų teisingas praplovimas. Galbūt iš pirmo karto viskas pavyks ne taip sklandžiai kaip aprašyta. Tačiau, kai išmoksite atsipalaiduoti, jūs lengvai galėsite pilti skystį į vieną šnervę, o jis tvarkinga srovele išbėgs per kitą.

Kuo praplovinėti?

Vaistinėse šiai dienai yra didelė pasiūla vaistinių preparatų viršutinių takų praplovimui. Visų šių preparatų sudėtyje yra izotoninis tirpalas. Tai vienas iš fiziologinių tirpalų, kurio osmosinis spaudimas lygus osmosiniam žmogaus kraujo spaudimui. Vaistinėse taip pat siūlomi vaistiniai preparatai jūros vandens pagrindu.

Praplovimo tirpalą galima pasigaminti ir namų sąlygomis, pusėje stiklinės vandens ištirpinus pusę arbatinio šaukštelio valgomosios druskos. Jeigu tirpalas bus per daug koncentruotas, jūs tai iš karto pajausite: smarkiai dilgčios gleivinė. Kadangi kiekvieno žmogaus jautrumas skirtingas, jokiu būdu nekentėkite ir pasidarykite silpnesnės koncentracijos tirpalą.

Mechaninė gegutė

Jeigu namų sąlygomis nosies praplovimas niekaip nepavyksta, galima pasitelkti kvalifikuotą pagalbą. Daugumoje LOR kabinetų yra įvairiausių prietaisų, vienas iš jų liaudyje vadinamas “gegute”. Pacientas guldomas ant nugaros, jo galva atlošiama. Į vieną nosies ertmės pusę statoma “alyvuogė”, per kurią pilamas tirpalas, o į kitą nosies ertmę – analogiška “alyvuogė” su atsiurbėju, kuris išsiurbia iš nosies tirpalą. Procedūros eigoje pacientas turi sakyti “ku-ku”, tam, kad vožtuvėlis kilnotųsi ir nusileidinėtų, užtikrindamas maksimaliai efektyvų nosies ir nosiaryklės praplovimą.


Bet kurio iš nosies praplovimui pasirinktų tirpalų temperatūra turi būti artima kūno temperatūrai - 36,6 laipsnių.

Kada nosies praplovinėti negalima

Sergant ūmiu respiratoriniu susirgimu gleivinė išskiria sekretą ir blokuoja normalų kvėpavimą. Jeigu tokioje būklėje į nosį bus švirkščiamas tirpalas, tai skystis gali patekti į viduriniąją ausį. O kartu su skysčiu pateks ir visi uždegimo komponentai ir pats ligos sukėlėjas.

Todėl, prieš darant praplovimus, būtina įsitikinti, nosis pro nosį nors ir sunkiai, bet įmanoma kvėpuoti. Kraštutiniu atveju, 10 minučių prieš atliekant procedūrą, į nosį galima įlašinti kapiliarus sutraukiančių lašų. Be virusinių susirgimų kvėpavimą per nosį gali apsunkinti ir kreiva nosies pertvara. Šiuo atveju nosies praplovimo efektyvumas bus labai menkas. Taip pat nosies praplovimas bus beprasmis, kuomet nosyje išvešėję polipai. Esant tokiems susirgimams, būtina kvalifikuota, neretais atvejais net chirurginė pagalba.

Gerklės skalavimas

Skalavimo tikslas yra apnašų, perteklinių gleivių ar pūlių nuo ryklės paviršiaus pašalinimas. Gerklės skalavimui puikiai tinka įprasti izotoniniai tirpalai, taip pat antiseptiniai tirpalai: furacilinas, chlorgeksidinas. Taip pat vartojami ir ramunėlių, šalavijo užpilai.

Pagrindinė saugumo sąlyga: žmogus neturi būti alergiškas tirpalo sudedamosioms medžiagoms. Be to, antiseptinių tirpalų rekomenduojama nenuryti. Vaikams, kurie dar nemoka kontroliuoti ryjimo reflekso, skalauti geriau žolių užpilais.

Vieną iš populiariausių tirpalų, kuris puikiai šalina bakterijas nuo ryklės gleivinės paviršiaus galima pasigaminti namuose: 2 valgomus šaukštus druskos ir 1 valgomą šaukštą cukraus ištirpinus 1 litre vandens.

Kaip dažnai reikia praplovinėti nosį?

Sveiki žmonės, kurie rūpinasi savo sveikata, nosį gali plauti kasdien, rytais, tarp visų įprastų higienos procedūrų. Jeigu jums pradeda vystytis rinitas, tai, norint pristabdyti ligą, nosį reikėtų praplovinėti 3-4 kartus per parą (porą valandų po valgio).

Senoviniuose ajurvedos – tradicinės indų medicinos raštuose, datuotuose 5 tūkstančius metų atgal, viršutinių kvėpavimo takų higienai skiriamas ypatingas dėmesys. Pavyzdžiui, nosiaryklės drėkinimas yra dalis jogos mokymų ir traktuojama kaip procedūra, apvalanti kūną ir sureguliuojanti mintis. Vakarų pasaulyje ausų-nosies-gerklės procedūros vadinamos “drėkinamąja terapija”.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Ieva
2012-02-08 22:26
Galima plauti ir su paprastu virintu vandeniu. Tikrai nebūtina pirkti
Saule
2012-02-08 13:52
Man regis geriausia nusipirkti vaistinėje jūros vandens. Kainuoja apie 20 lt bet ilgam užtenka