Savo sveikata turime pasirūpinti patys

Vitalija JALIANIAUSKIENĖ

Sveikatos specialistai skambina visais varpais – pasaulį užvaldo vis didesnę grėsmę keliančios lėtinės neinfekcinės ligos.

„Atrodo, teoriškai visi žino apie suteiktą galimybę ilgai išlikti sveikiems ir stipriems. Bet gyvenime dažnai reikia priminimo ar net postūmio, kad žmogus deramai pradėtų rūpintis savimi, pasirinktų sveiką gyvenimo būdą. Juk sveikatos niekas ant lėkštutės neatneša, patiems būtina ja pasirūpinti“, – sako Panevėžio miesto visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Jordana Javtokaitė.

Reikia keisti gyvenimo būdą

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro specialistės Jolantos Šaltenienės pranešime primenama, kad žmonija susidūrė su dar viena rimta grėsme – lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis.

Lėtinės neinfekcinės ligos – širdies ir kraujagyslių sistemos, lėtinės plaučių ligos, diabetas, vėžys ir kitos, susijusios su žmonių gyvenimo būdu. Terminas šioms ligoms apibūdinti pradėtas vartoti praėjusio šimtmečio viduryje.

Nuo lėtinių neinfekcinių ligų pasaulyje kasmet miršta apie 36 milijonus žmonių, tad jos sudaro daugiau kaip 63 % visų mirčių.

Europoje padėtis dar blogesnė – lėtinės neinfekcinės ligos sukelia apie 86 % visų mirčių. Didžioji dalis europiečių yra pakertami šių ligų.

„Nerimą kelia prognozės, kad per artimiausius dvidešimt metų šių ligų tik daugės“, – teigiama Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro pranešime.

Nuo lėtinių neinfekcinių ligų miršta ne tik vyresni, bet ir jauni darbingi žmonės, ligos sukelia neįgalumą, pablogina gyvenimo kokybę. Rūkymas, neracionali ir nesveika mityba, alkoholio vartojimas ir mažas fizinis aktyvumas – štai pagrindinės priežastys, sukeliančios lėtines neinfekcines ligas.

Sveikų vis mažiau

J. Javtokaitė teigia, jog, vadovaujantis Panevėžio miesto visuomenės sveikatos biuro stebėsenos duomenimis, matyti, kad labai daug panevėžiečių serga kraujotakos sistemos ligomis: dažniausiai negaluoja pensinio amžiaus žmonės, moterys – dažniau negu vyrai. 2010 metais buvo užregistruoti 26 499 asmenys, sergantys šiomis ligomis.


Panevėžio mieste mažėjant gyventojų, pastebimai mažėja ir žmonių, kuriems nebuvo užregistruota nė vienos ligos.

Per 2010 metus Panevėžyje daugiausia užregistruota sergančiųjų kvėpavimo sistemos, kraujotakos sistemos, akių ir jungiamojo audinio, skeleto ir raumenų sistemos ligomis. Daugiausia įtakos sveikatai turi socialinės, ekonominės ir gyvenimo bei darbo sąlygos.

„Labai padaugėjo antsvorio turinčių asmenų. Sveikatos neprideda rūkymas, netinkama mityba, neaktyvi fizinė veikla, alkoholis, pasyvus žmonių požiūris į save ir kitus“, – kalba visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė.

Ji mano, kad nuolat primenant žmonėms, skatinant juos keistis, galima pasiekti neblogų rezultatų. „Susidomėjimas auga, vis daugiau žmonių įsitraukia į sveikatinimo judėjimą“, – teigia J. Javtokaitė.

Ne vien vaistais

Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmai patvirtino, kad šalyje ypač trūksta pirminės ligų profilaktikos bei dėmesio visuomenės sveikatinimui, ir kritikavo asmens sveikatos gydymą vien medikamentais.

Tik sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos plėtojimas gali padėti kovojant su lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis, keičiant jų atsiradimo priežastis – gyvenimo būdą ir asmens įpročius.

Specialistai susirūpinę, kad Lietuvos gyventojai vartoja per daug valgomosios druskos ir energinių gėrimų. Dabar inicijuojamas valgomosios druskos vartojimo projektas, kurio tikslas – kad per parą gyventojai suvartotų ne daugiau kaip po 5 gramus druskos.

Su fizinio krūvio mažėjimu yra susijusi Baltijos šalių gyventojų raumenų fiziologinio nykimo (ir silpnėjimo) problema vyresniame amžiuje. Vyresniems nei 65 metų žmonėms jau sunku vaikščioti, lipti laiptais, nešti daiktus. Tad šiuo metu itin svarbi yra širdies ir kraujagyslių ligų antrinė prevencija, šių ligų medikamentinis gydymas bei būtinai reikia tęsti ilgalaikes profilaktikos programas.

Moko per programas

Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras taip pat dėmesio skiria neinfekcinių ligų profilaktikai, rengia sveikatinimo renginius, akcijas.

Gegužės mėnesį vyko užsiėmimai senjorams, pilateso, zumbos, jogos, raumenų stiprinimo mankštos. „Nuo mažų dienų skatinamas fizinis aktyvumas taip pat yra lėtinių neinfekcinių ligų prevencija, todėl organizuojame kvadrato, krepšinio varžybas, įvairius užsiėmimus ikimokyklinio amžiaus vaikams. Šiuo metu įgyvendiname keturis sveikatinimo projektus, tris iš jų skiriame neinfekcinių ligų prevencijai“, – sako specialistė.

Šį rudenį prasidės projektas „Spalis – sveikatos stiprinimo mėnuo Panevėžyje“. Visą mėnesį vyks užsiėmimai, paskaitos, bus organizuojamos šiaurietiško ėjimo, psichoterapijos pamokos, užsiėmimai baseine, rengiama gydytojo dietologo paskaita. „Pats laikas kiekvienam pasikeisti ir pasukti sveikatos link. Postūmiu galėtų tapti spalį Panevėžyje vyksiantys įdomūs ir naudingi sveikatos stiprinimo renginiai“, – tikina Panevėžio miesto visuomenės sveikatos biuro darbuotoja.

» Rašyti komentarą