Keisčiausios nuolatinio nuovargio priežastys

Jeigu poilsis neduoda pageidaujamo palengvėjimo, ir dieną vis tiek jaučiate nuovargį ir mieguistumą, verta susimąstyti: kodėl?
 
Jūsų darbo vieta netvarkinga
 
Prinstono universitete atliktas tyrimas parodė, kad netvarkinga darbo vieta sekina psichologiškai, apsunkina gebėjimą susitelkti, smegenims pasidaro sunkiau apdoroti informaciją, todėl baigiantis darbo dienai įsitikinkite, kad jūsų darbo ir asmeniniai daiktai yra tvarkingai sudėti ir nustumti į šalį. Tada naują darbo dieną galėsite pradėti pozityviau. Jeigu jūsų darbo vieta reikalauja „generalinio tvarkymo“, pasistenkite viską tvarkyti po truputį: pradėkite nuo to, ką pamatote pirmiausia, tada sutvarkykite stalą ir vieną lentyną po kitos.
 
Maitinatės greitu maistu
 
Maistas, kuriame gausu cukraus ir paprastų angliavandenių, pasižymi dideliu glikemijos indeksu (GI).  Pastarasis nurodo, kaip greitai angliavandeniai padidina cukraus lygį kraujyje. Nuolatiniai cukraus kraujyje šokinėjimai gali būti jūsų nuovargio priežastimi. Išlaikyti stabilų cukraus kiekį kraujyje galima kiekvieną dieną valgant liesus baltymus su kietųjų grūdų produktais. Puikus pasirinkimas: vištiena (kepta orkaitėje, o ne keptuvėje) ir rudieji ryžiai, lašišos ir saldžiosios bulvės arba salotos su vištiena ir vaisiais.
 
Prieš eidami miegoti pasitikrinate elektroninį paštą
 
Ryški planšetės, išmaniojo telefono arba kompiuterio ekrano šviesa gali sutrikdyti natūralų organizmo paros ritmą, nes ji slopina melatoniną (hormoną, kuris padeda reguliuoti miegojimo ir būdravimo ciklą). Kiekvieno žmogaus jautrumas skaitmeninių prietaisų švytėjimui gali skirtis, tačiau vis tiek patartina vengti išmaniųjų technologijų bent vieną ar dvi valandas prieš miegą. Negalite? Tada laikykite prietaisą mažiausiai 35 cm nuo veido, kad sumažėtų rizika sutrikdyti miegą.
 
Esate perfekcionistas
 
Perfekcionizmas gali išsekinti, nes tokie žmonės praleidžia daugiau laiko nerimaudami ir galvodami apie savo sprendimus. Profesorės Irene Levine iš Niujorko teigimu, jie dėl to mažiau miega. „Perfekcionistai paprastai nerimauja, ar elgiasi teisingai ir ar gautas užduotis atlieka pakankamai gerai,“ – teigia ji. –  „Tokie žmonės atlikdami užduotį ne juda į priekį, o vis grįžta atgal ir svarsto, ar viską daro gerai. Šie individai gali pradėti nesusitvarkyti su stresu ir jaustis pavargę, tarsi niekada nepasiektų savo tikslų.“
 
Nuolatinis abejojimas savimi gali sukelti nerimą bei depresiją. Perfekcionistai sau iškelia neįgyvendinamus tikslus, pavyzdžiui, nori atrodyti nepriekaištingai arba darbą padaryti idealiai.“
 
Nors perfekcionizmas yra charakterio savybė, supratimas, ar toks esi, gali padėti susitvarkyti su dėl to kylančiu nerimu bei stresu, dėl kurių atsiranda nuovargis.
 
Taip pat gali padėti kognityvinė elgesio terapija.

 
Dirbate atostogaudami
 
Jeigu tikrinatės el. paštą tuo metu, kai turėtumėte ilsėtis, jums gresia rizika pervargti. Leiskite, kad jūsų kūnas ir mintys atsipalaiduotų, kad įgautumėte naujų jėgų ir grįžtumėte į darbą stipresni. Padarę pertrauką, tampate kūrybingesni, produktyvesni ir efektyvesni.
 
Prieš miegą išgeriate vieną (arba dvi) taures vyno
 
Nedidelis alkoholio kiekis prieš miegą, atrodo, padeda atsipalaiduoti, tačiau tai gali greitai pakenkti. Profesinės korporacijos „New York Neurology & Sleep Medicine“ Niujorke medicinos direktorius, medicinos daktaras Allenas Towfighas nurodo, kad pirmiausia alkoholis nuramina centrinę nervų sistemą užtikrindamas raminamąjį poveikį, tačiau galiausiai jis pakenkia miego kokybei. Specialisto teigimu, alkoholis sukuria „atgalinį“ poveikį, t.y. pagreitina medžiagų apykaitą, dėl ko užlieja adrenalino banga. Štai kodėl išgėrus vakare vidury nakties pabundama. Dr. Towfighas rekomenduoja negerti alkoholio tris ar keturias valandas prieš miegą.
 
Jūsų organizme trūksta testosterono
 
Nuovargį vyrams gali sukelti per mažas šio hormono kiekis organizme. Dėl tos pačios priežasties gali kristi plaukai, stigti seksualinės energijos, be to, gali būti sunku susikaupti. Kai organizme sumažėja testosterono, gali sumažėti ir raumenų masė, todėl užsiimant bet kokia fizine veikla juntamas nuovargis.
 
Dėl mažo testosterono kiekio kenčia maždaug 5 iš 1000 vyrų. Sutrikimo priežastis nežinoma, bet manoma, kad kaltinti dėl to galima genus.
 
Paprastai priežastį pašalinti sunku, tačiau galima išbandyti pakaitinę testosterono terapiją, kad nemalonių pojūčių būtų mažiau.
 
Jums sunku pasakyti „ne“
 
Bandymas patenkinti žmonių norus dažnai kainuoja jums daug savos energijos ir laimės. Dar blogiau, galite nuolat jaustis pikti ir greitai įsižeisti. Taigi nesvarbu, ar jūsų vaiko treneris paprašo iškepti sausainių visai futbolo komandai, ar viršininkas pageidauja, kad dirbtumėte šeštadienį, neprivalote sutikti. Išmokite pasakyti „ne“, garsiai praktikuokitės, pavyzdžiui, vairuodami automobilį. Kai išgirsite save sakant šį žodį, prireikus bus lengviau jį ištarti.
 
Tikitės, kad kofeinas suteiks energijos visai dienai
 
Nėra blogai pradėti rytą puodeliu kavos – juk iš tiesų tyrimai rodo, kad išgerti iki trijų puodelių šio gėrimo per dieną yra naudinga. Vis dėlto netinkamas kofeino vartojimas gali smarkiai pakenkti miegojimo ir būdravimo ciklui. Taip yra dėl to, kad  kofeinas sustabdo adenoziną, aktyviųjų ląstelių šalutinį produktą, kurio padaugėjus lengviau užmiegate. Tyrimas, paskelbtas žurnale „Journal of Clinical Sleep Medicine“, rodo, kad kofeino vartojimas net šešias valandas prieš miegą daro įtaką jūsų naktiniam poilsiui, todėl po pietų bet kokių kofeino turinčių produktų (kavos, energinių gėrimų ir kt.) geriau atsisakyti.

» Rašyti komentarą