Pilvo aortos aneurizma: štai, ką būtina žinoti

Siekiant paminėti Pasaulinę aortos dieną ir atkreipti visuomenės dėmesį į klastingą ligą, Kauno klinikų specialistai Vytauto Didžiojo karo muziejuje surengė akciją, kurios metu kiekvienas norintis galėjo pasitikrinti, ar neserga pilvo aortos aneurizma. Renginio metu buvo pasitikrino net 400 žmonių.

 

Kauno klinikų Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos Kraujagyslių chirurgijos skyriaus vadovas doc. Linas Velička teigia, kad labai svarbu padidėjusią pilvo aortos aneurizmą aptikti laiku ir tokiu būdu išsaugoti ne vieną gyvybę. „Pastebėti išsiplėtusią pilvo aortos aneurizmą galima ištyrus echoskopu. Šis tyrimas neskausmingas, atliekamas echoskopu (neinvaziniu būdu) ir trunka vos kelias minutes“, – aiškina jis.

 

Pilvo aortos aneurizma (arba kitaip – išsiplėtusi pilvo aorta) – tai viena klastingiausių kraujagyslių  ligų, kuri dažniausiai vystosi be simptomų, kurie deja, dažnai atsiranda tik tuomet, kai aneurizma plyšta. „Plyšus aneurizmai, apie 50 proc. pacientų miršta taip ir nepasiekę ligoninės. Tų, kuriems spėjama atlikti skubias operacijas, išgyvena apie 50-60 proc. pacientų“, – sako docentas.

 

Aneurizmos padidėjimą diagnozavus laiku, atliekama planinė operacija, kurios mirtingumas siekia vos 2-3 proc. Taip pat sumažėja komplikacijų tikimybė. „Pilvo aortos aneurizma yra būklė, kai pagrindinė žmogaus organizmo arterija išsiplečia virš trijų centimetrų. Operacinis gydymas taikomas, kai aortos diametras padidėja virš penkių centimetrų. Didėjant aneurizmai, plyšimo rizika taip pat išauga“, – kalba skyriaus vadovas.

 

Pirmieji simptomai, išduodantys, kad plyšo pilvo aortos aneurizma, yra staigus pilvo ir nugaros skausmas, bendras silpnumas, kurį lydi šokas. Kartais žmogus gali netekti sąmonės. Doc. L. Velička priduria, kad dažniausiai ši liga diagnozuojama vyresniems nei 55-60 metų žmonėms, vyrams, rūkantiems asmenims. „Taip pat šios ligos riziką didina rūkymas, aukštas kraujo spaudimas ir cholesterolio lygis, kitos aterosklerozės pasireiškimo formos, paveldimumas“, – pažymi jis.

 

Šių metų rugsėjo 19 dieną minima Pasaulinė aortos diena. Gydytojai ragina nedelsti ir visus vyresnius nei 60 metų žmones pasitikrinti dėl pilvo aortos aneurizmos, atliekant pilvo echoskopiją. Ypatingai svarbu tai atlikti aukštos rizikos grupei priskiriamiems pacientams: rūkantiems 55-60 metų vyrams, kurių šeimoje yra sirgusių ar sergančiųjų aortos aneurizma bei turintiems kitų širdies ir kraujagyslių ligų. Laiku diagnozavus šią ligą ir laiku atlikus operaciją, galima išgelbėti daug gyvybių.

» Rašyti komentarą