Laimo liga – tai infekcinis susirgimas, perduodamas Borreliaburgdorferi bakterija užsikrėtusių erkių. Į erkės organizmą ši liga patenka įkandus sergantiems gyvūnams, pavyzdžiui, elniui ar paprasčiausiai pelei. Tikrai ne visos erkės yra infekuotos, todėl jų įkandimas gali praeiti be jokių šalutinių poveikių. Tačiau jei erkutė užsikrėtusi, tuomet turėtumėte žinoti, kad užkrato perdavimo rizika yra tiesiogiai proporcinga erkės buvimo žmogaus kūne laikui. Kitaip tariant, kuo ilgiau ji bus įsisegusi ir gers kraują, tuo didesnė tikimybė, kad susirgsite.
1-4 savaitės po infekuotos erkės įkandimo, dauguma žmonių pastebi pirmuosius Laimo ligos simptomus. 70%-80% atvejų įkandimo vietoje atsiranda žiedo formos bėrimas – migruojanti eritema. Kai kuriems prasideda gripą primenantys negalavimai: pakilusi temperatūra, galvos skausmai, šaltkrėtis, nuovargis, limfmazgių patinimai, sąnarių ir raumenų skausmai.
Jei liga nebuvo nustatyta ankstyvoje stadijoje ir gydoma, infekcija gali išplisti po visą kūną ir pažeisti kraujotaką, širdies ir nervų sistemą. Tai vyksta 1-4 mėnesių laikotarpyje nuo įkandimo. Gali atsirasti nauji bėrimai, pasikartojantys kūno skausmai ir galūnių silpnumas. Sunkesniais atvejais gali suparalyžuoti veido raumenis, prasidėti tachikardija ar net dingti atmintis.
Tai – sunkiausia ligos stadija, atsirandanti visiškai negydant ligos arba paskyrus netinkamus vaistus (įprastai ši stadija prasideda praėjus daugiau nei pusmečiui nuo įkandimo). Sąnarių skausmai tampa lėtiniais, pažeidžiama periferinė nervų sistema, taigi žmogus gali prasčiau orientuotis situacijoje, prasideda rimtos širdies problemos.
Sergantysis Laimo liga nėra pavojingas aplinkiniams, nes ši liga neperduodama žmogaus žmogui. Vienintelis atvejis, kurio reikėtų baimintis, tai naminiai gyvūnėliai, kurie dažnai parsineša erkučių iš lauko. Jei užkrėsta erkė atkibs nuo gyvūno ir įsisegs į žmogaus kūną – Laimo ligos tikimybė bus labai didelė. Erkė – vienintelis padaras, galintis užkrėsti Laimo liga, taigi baimintis kitų vabzdžių, pavyzdžiui uodų, blusų ar musių – neverta.
Įprastai specialistai Laimo ligą nustato vien iš išorinių simptomų, pavyzdžiui bėrimo. Tačiau ne kiekvienu atveju tas bėrimas atsiranda ir svarbiausia – ne visi žmonės pastebi įsisegusias erkes. Taigi tokiais atvejais padeda kraujo tyrimai. Liga gydoma antibiotikais, ypatingai jei liga nustatoma ankstyvoje stadijoje. Doksiciklinas, amoksicilinas, cefuroksimas – tai preparatai, kurie vartojami dažniausiai. Jei liga nustatoma pavėluotai, gali prireikti ilgesnio ir sudėtingesnio gydymo, pavyzdžiui į veną leidžiant ceftriaksoną.
Deja, vakcina nuo Laimo ligos kol kas neegzistuoja, taigi belieka imtis kitų prevencinių priemonių. Erkės aktyviausios nuo gegužės iki liepos mėnesio, taigi šiuo laikotarpiu reikėtų būti itin akylais. Keliaudami į laukus ar mišką visuomet pasipurkškite vabzdžius atbaidančiomis priemonėmis, stenkitės dėvėti kūną dengiančius drabužius, grįžę į namus gerai apsižiūrėkite, nusiprauskite po dušu, nes tekantis vanduo padeda nuplauti nepilnai įsisiurbusias erkes, o visus drabužius gerai išpurtykite ir palikite kaboti lauke. Jei namuose laikote augintinį, reguliariai apžiūrėkite jo kailį.
Jei savo kūne aptiksite erkutę, paimkite pincetą ir sugriebkite ties erkutės galvute (jokiu būdu ne ties pilvu). Traukite lėtai, tiesiai, nesukdami nei į kairę, nei į dešinę pusę. Įkandimo vietą nuplaukite muilu ir šiltu vandeniu. Jei po įkandimo pastebėsite kokius nors ligos simptomus – nedelsiant kreipkitės į gydytoją.
Ką reikėtų žinoti apie Laimo ligą
» Rašyti komentarą
» Komentarai
2012-02-21 22:19
kodel negalima antru antibiotiku?
2012-02-21 22:19
mano draugui buvo laimo liga. Pastebejo laiku, bet paskirti antibiotikai nepadejo, o antru skirti is karto negalima, tai teko laukti
2012-02-21 22:21