Dantų rentgeno nuotraukos provokuoja smegenų vėžį

Amerikos neurochirurgai pastebėjo, kad jų pacientai, kenčiantys dėl vienos iš smegenų vėžio formos, per savo gyvenimą dvigubai dažniau pas stomatologą darėsi rentgeno nuotraukas. Jeilio universiteto mokslininkų atliekamam tyrimui vadovavo profesorė Elizabeth Claus. Rezultatai publikuoti moksliniame žurnale „Cancer“ balandžio 10 dieną.

Profesorė su savo kolegomis išanalizavo 1443 pacientų, sergančių meningioma, duomenis. Tiriamųjų amžius buvo nuo 20 iki 79 metų. Kontrolinę grupę sudarė 1350 sveikų žmonių.

Mokslininkai išsiaiškino, kad pacientai, sergantys meningioma, du kartus dažniau darėsi dantų rentgeno nuotraukas, negu kontrolinė grupė. Tie, kurie šią procedūrą atlikdavo bent kartą per metus, 1,4–1,9 karto dažniau sirgo minėtąja liga.


Į padidintos rizikos grupę patenka ir tie, kurie ne rečiau kaip kartą per metus darosi visos burnos rentgeno nuotrauką. Tikimybė susirgti tokiu atveju yra tris kartus didesnė, o jeigu pirmas toks tyrimas buvo atliktas dar iki sueinant 10 metų, auglio išsivystymo rizika padidėja 4,9 karto.

Jei žiūrėtume į JAV stomatologams galiojančius standartus, dantų nuotraukos vaikams daromos kas 1–2 metus, paaugliams – kas 1,5–3 metus, suaugusiesiems – kartą per 2–3 metus. Kaip teigia profesorė Claus, mūsų dienomis rentgeno nuotraukų darymo technika yra tobulesnė, negu anksčiau, todėl pacientas apšvitinamas ne taip smarkiai, tačiau gydytojams ir jų pacientams vertėtų atsakingiau žiūrėti į šią procedūrą, ir atlikti ją tik tuo atveju, jeigu tai iš tikrųjų būtina.

Meningioma – tai auglys, kurį sudaro galvos smegenų audinio ląstelės. Dažniausiai šie dariniai nėra piktybiški. Meningiomos sudaro iki 25 % visų kaukolės viduje besivystančių auglių. Onkologams gerai žinoma, kad vienas iš pagrindinių veiksnių, skatinančių šios ligos vystymąsi, yra jonizuojančioji spinduliuotė, kuri iš dalies naudojama tiriant pacientą rentgenu.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Fluoridas nuodas
2013-02-06 11:07
Šiaip dantistai skatina dar viena vėžio šaltinį - fluoridą esanti beveik visose dantų pastose. Iš tikrųjų jis neturi jokios biologinės reikšmės organizmui nors ir sustiprina kažkiek emalį, bet turi ilgai būti ant ir jokiais būdais nepatekti į organizmą.
Fluoridas toks nuodingas, kad iš jo gaminami efektyvus žiurkių nuodai ir pesticidai, tačiau sukelia didelę žala ir žmogui. Tyrimais nustatyta, kad fluoridas mažina intelektą, pažeidžia kankorėžinę liauką. Naciai jį naudojo žydų paklusnumui.