Tuberkuliozė – lėtas, tačiau labai pavojingas priešas

@ Shutterstock

Tuberkuliozė – lėtinė infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės bakterijos. Kasmet pasaulyje nuo šios ligos miršta keli milijonai žmonių, o užsikrėsti gali ir vaikas, ir suaugęs. Baisiausia tai, kad sergantysis atvira negydoma tuberkulioze, per metus gali užkrėsti apie 15 žmonių.

Tuberkuliozės požymiai:

 

 • Ilgai trunkantis kosulys
 • Bendras organizmo nusilpimas
 • Svorio kritimas
 • Skausmas ne tik kosėjant, bet ir kvėpuojant
 • Kraujingas kosulys
 • Šaltkrėtis


Ligonis kosėdamas ar čiaudėdamas ore paskleidžia bakterijas, kurios kvėpavimo takais patenka į sveikų žmonių organizmą. Likusios bakterijos nusėda ant daiktų. Jei patalpa nevėdinama ir į ją nepatenka tiesioginiai saulės spinduliai pro atvirą langą, bakterijos gali gyvuoti mėnesiais ir metais.

Ypatingai pavojingi – nežinomi atvira tuberkulioze sergantys ligoniai, kurie patys nesigydo ir nesaugo artimųjų nuo užkrato. Bendraujantys su ligoniu neišvengiamai užsikrečia tuberkuliozės bakterijomis. Svarbu atsiminti: tuberkuliozės bakterijų nenaikina šaltis, taigi jos labai gyvybingos. Jei tuberkulioze sergantis ligonis kreipiasi į gydytojus, jis būna izoliuojamas, o visi bakterijomis užteršti daiktai dezinfekuojami. Taip apsisaugoma nuo tuberkuliozės plitimo.

Su tuberkuliozės bakterijomis kovoja pats žmogaus organizmas. Naujagimis paveldi tam tikrą atsparumą iš savo motinos. Nors anatomine sandara žmonės panašūs, jų genetiškai paveldėta mikroskopinė, biocheminė sandara bei imunitetas – labai skirtingi. Prieš bakterijas organizme veikia daugybė faktorių: odos, gleivinių skysčių cheminė terpė, paviršiaus epitelio apsauginiai elementai, kraujyje cirkuliuojantys baltieji kūneliai, makrofagai bei kiti junginiai, naikinantys organizmo įsibrovėlius. Taigi atsparumas bakterijoms labai priklauso nuo bendros organizmo būklės.

Nustatyti tuberkuliozę galima stebint odos reakciją į tuberkulino mėginius. Dažniausiai daromi Mantu mėginiai: nedidelis kiekis tuberkulino sušvirkščiamas po oda. Atsiradęs kietas gumbas injekcijos vietoje signalizuoja apie ligą. Tačiau tai – ne vienintelis tyrimas tuberkuliozei nustatyti.

Sergantysis tuberkulioze turėtų laikytis tam tikrų taisyklių, padėsiančių apsaugoti nuo ligos kitus aplinkinius:

 

 • Ligonis neturėtų bendrauti su kitais iš labai arti. Kosėjant reikėtų prisidengti burną servetėle, kurią vėliau patariama sudeginti.
 • Ligonio lova turėtų būti pastatyta atskiroje patalpoje. Lovos užtiesalus būtina virinti, o pačią antklodę bei pagalvę kaitinti saulėje. Tiesioginiuose saulės spinduliuose bakterijos žūsta per 1 valandą.
 • Ligonis turi turėti atskirus indus ir rankšluosčius.
 • Iš ligonio kambario reikėtų išnešti visus nebūtinus daiktus, nes tuberkuliozės bakterijos kaupiasi ant daiktų.
   
» Rašyti komentarą