Virusų plitimo periodu visur, kur pasukate, rodos, girdite kosulį ar matote, kaip kažkas čiaudėja – pradedate nerimauti, ar jūs nesusirgsite, neužsikrėsite. Natūralu, kad norite, jog jūsų imuninė sistema būtų pakankamai stipri, kad galėtumėte kovoti su mikrobais, su kuriais susiduriate. Visgi, jei pastebėjote, kad dažnai sergate nežymiomis infekcijomis, jaučiate ilgalaikį nuovargį ir patiriate daug streso – tai gali reikšti, kad tuoj turėsite arba jau turite susilpnėjusią imuninę sistemą.
Peržiūrėkite pagrindinius įspėjamuosius ženklus, kurie rodo, jog jums nedelsiant visu pajėgumu atėjo laikas pasirūpinti savo imuninės sveikatos stiprinimu:
- Jūsų patiriamo streso lygis kurį laiką yra aukštas. Žmonės neatsitiktinai yra labiau linkę susirgti po didelio ir sunkaus projekto darbe ar po sudėtingos emocinės situacijos, pavyzdžiu – barnio, namuose. Remiantis Amerikos psichologų asociacijos ataskaita, patiriamas ilgalaikis stresas silpnina žmogaus imuninės sistemos reakcijas. Taip yra todėl, kad dėl streso organizme sumažėja kūno limfocitų – baltųjų kraujo kūnelių, kurie padeda kovoti su infekcija. Kuo mažesnis limfocitų kiekis, tuo labiau rizikuojate sirgti net ir tokiais virusais kaip paprastas peršalimas.
- Jūs dažnai sloguojate. Visiškai normalu, kuomet žmogus kartais nusičiaudėja ar porą kartų per metus lengvai peršąla ir jau po kelių dienų pasijunta kiek geriau. Beje, dauguma žmonių po įprastinio peršalimo grįžta į įprastą gyvenimo ritmą per 7-10 dienų. Per visą sirgimo laiką imuninė sistema itin aktyviai kovoja su liga nuo trijų iki keturių dienų, kad susidarytų antikūnai, kurie kovos su nemaloniais mikrobais. Visgi, jeigu jus nuolat kankina peršalimas, tai yra aiškus ženklas, kad jūsų imuninė sistema nesugeba dirbti visu pajėgumu.
- Patiriate daug pilvo srities negalavimų. Jei dažnai vargina viduriavimas, dažnai susikaupiančios dujos ar vidurių užkietėjimas, tai gali būti ženklas, kad imuninė sistema yra pažeista. Žarnyno srityje esanti imuninės sistemos dalis yra puikus indikatorius, kuomet jūsų organizmas silpsta. Ten gyvenančios naudingos bakterijos ir mikroorganizmai gina jūsų žarnyną nuo infekcijos ir palaiko imuninę sistemą. Mažas šių naudingų žarnyno bakterijų kiekis gali sukelti virusų, lėtinio uždegimo ir net autoimuninių sutrikimų riziką.
- Lėtai gyja žaizdos. Žmogaus oda po nudegimo, įpjovimo ar įbrėžimo, pereina į žalos valdymo režimą. Jūsų kūnas dirba, kad apsaugotų žaizdą, siųsdamas kraują, kuriame gausu maistinių medžiagų, ir taip padeda atsinaujinti naujai odai. Šis tolimesnis gijimo procesas priklauso nuo sveikų imuninių ląstelių. Bet jei jūsų imuninė sistema nusilpusi, ji tampa lėta, jūsų oda negali atsinaujinti – dėl to žaizdos gyja labai sunkiai ir ilgai.
- Jūs dažnai sergate infekcijomis. Jei atrodo, kad dažnai kovojate su infekcijomis, jūsų imuninė sistema jums jau siunčia signalą, kad yra pavargusi. Pavyzdžiui, jeigu per metus turėjote daugiau nei keturias ausų infekcijas arba kenčiate nuo lėtinio sinusito, tai yra rodiklis, kad rizikuojate lengvai užsikrėsti ir kitomis infekcijomis.
- Visą laiką jaučiatės pavargę. Normalu, kad žmogus pavargsta, kai daug dirba. Visgi, kuomet jūs miegate pakankamai ir vis tiek kenčiate nuo išsekimo, verta susimąstyti – gal jūsų imuninė sistema bando jums pasakyti, kad per daug išseko ir nesusidoroja su įprastu gyvenimo tempu. Siekiant, jog imuninė sistema kovotų, reikia turėti energijos resursų, t. y. būti pailsėjus.