Neaktyvus gyvenimo būdas, vitaminų trūkumas, nuolatinis stresas – visa tai pažįstama praktiškai kiekvienam ir neigiamai veikia širdies bei kraujagyslių sistemą. Kaip ją sustiprinti?
Be vitamino D žiemą patariama vartoti ir energijos balansą atstatantį kofermentą Q10, kuris naudingas ir širdies veiklai.
„Vyresniems nei 30-ies metų ir jaučiantiems ypač didelį nuovargį, energijos stygių, rekomenduojama vartoti kofermentą Q10, kuris yra natūrali mūsų organizmo medžiaga, suteikianti energijos. Šios medžiagos su amžiumi organizme vis mažėja, o jos trūkumas ypač pasijunta būtent tamsiuoju metų laiku“, - sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė dr. Vaiva Bražinskienė.
Linkusiems į hipertoniją – gerti ne daugiau kaip po 1,5 l skysčių per dieną
- Dėl padidėjusio kraujospūdžio nukenčia kraujagyslės. Hipertonija – dažna infarkto priežastis, todėl reikia:
- Gerti ne daugiau kaip po 1,5 l skysčių per dieną – didelis jų kiekis kelia kraujospūdį;
- Kasdien pėstute nueiti 5 km – tai sumažins psichoemocinę įtampą, kuri taip pat daro įtaką kraujospūdžio padidėjimui;
- Kartą per tris mėnesius išsitirti cholesterolio lygį kraujyje (skaičius neturėtų viršyti 5,2). Kontrolė padės užkirsti kelią aterosklerozei;
- Vartoti produktus, normalizuojančius arba mažinančius kraujospūdį: bananus, razinas, pupas, riešutus, citrinas, greipfrutus, rūgštaus pieno produktus.
Linkusiems į hipotoniją – po 15 lašų citrinžolės
Tam, kad galėtų organizmą aprūpinti reikiamu kraujo kiekiu, dėl žemo kraujospūdžio širdis priversta plakti greičiau. Be to, hipotonija – spazmuojamų kraujagyslių pasekmė, todėl reikia:
- Kas vakarą maudytis vonioje su 4–7 lašais eterinio pušų aliejaus. Procedūros trukmė – 10–15 minučių, vandens temperatūra – ne didesnė nei 35 laipsniai. Vonios draudžiamos, jeigu sergate plaučių sistemos ligomis;
- Tris kartus per savaitę užsiimkite fitnesu, plaukiokite: fiziniai krūviai stiprina kraujagysles ir organizmo tonusą;
- Kiekvieną rytą išgerkite po 15–25 lašus ženšenio arba citrinžolės (pasikonsultuokite su gydytoju) tinktatūros: tai pakels kraujospūdį.
Vaikams – valgyti jūros gėrybes
Vaikų nervų sistema dar toli gražu nėra tobula, kitaip tariant – labai trapi, todėl reikia:
- Įtraukti į racioną jūros gėrybių, riešutų, kiaušinių trynių – šiuose produktuose daug vitamino D, kuris atsakingas už raumenų sistemos vystymąsi (įskaitant ir širdies bei kraujagyslių sistemą);
- Daugiau gryno oro ir judrių žaidimų: tai puiki jaudrumo profilaktika;
- Kasdien rekomenduojama apsilieti šaltu vandeniu. Pradėti galima nuo 30 laipsnių vandens temperatūros, po mėnesio arba pusantro pereiti prie 18 laipsnių.
Biurų darbuotojams – mankšta kas pusvalandį
Sėdimą darbą dirbančių žmonių organizmui smarkiai trūksta deguonies – elemento, be kurio visos sistemos (įskaitant ir širdies bei kraujagyslių sistemą) greitai „nusidėvi“, todėl reikia:
- Kas 30–40 minučių daryti mankštą: tai užkirs kelią trombų susidarymui;
- Gerti mėtų ir ramunėlių arbatas – tai sumažins nervinę įtampą;
- Atsisakyti greito maisto – sėdimas darbas pablogina virškinamojo trakto veiklą, greitas maistas apsunkina virškinimą, o tai daro neigiamą įtaką širdies bei kraujagyslių sistemos veiklai;
- Miegoti po 8 valandas – priešingu atveju nervų sistema išsenka, širdis pavargsta. Jeigu jus kankina nemiga, atlikite specialius kvėpavimo pratimus.
Darbštuoliams – kietagrūdžių kviečių makaronai
Dirbant sunkų fizinį darbą, padidėja deguonies ir maisto medžiagų poreikis. Kitaip tariant, širdis dirba daug intensyviau, todėl reikia:
- Kas valandą pasidaryti po 10 minučių pertraukėlę;
- Kasdien suvartoti maždaug po 300 g žuvies arba mėsos;
- Valgyti naudingus angliavandenius (jie suteikia daugiau energijos) – tai įvairios košės ir makaronų gaminiai iš kietųjų kviečių, džiovinti vaisiai ir panašiai.
Apkūniems – vakarykščio kepimo duona
Jeigu žmogus turi antsvorio arba yra nutukęs, reikia žinoti, kad riebalinės sankaupos kaupiasi ne tik organizmo audiniuose, bet taip pat ir kraujagyslėse. Be to, paplatėjusius klubus ir išaugusį pilvuką širdis taip pat yra priversta maitinti, kitaip tariant – dirbti „už du“, todėl reikia:
- Visada valgyti pusryčius (negalima jų atsisakyti), jiems rinktis vaisius ir daržoves – tai normalizuos medžiagų apykaitą. Apkūniu žmogumi galima vadinti tą, kurio kūno masės indeksas yra didesnis nei 24. Apskaičiuojamas jis labai paprastai: kūno masė padauginama iš dviejų ir padalinama iš žmogaus ūgio;
- Kiekvieną maisto kasnį reikėtų kramtyti po 2 minutes – taip noras valgyti bus mažesnis;
- Nesilaikyti dietų be dietologo konsultacijos: mitybos permainos – tai stresas organizmui. Jis pradeda taupyti energiją, o tai – tiesus kelias į antsvorio augimą;
- Valgyti vakarykštę duoną: šviežia virškinama blogiau, o jos likučiai paverčiami riebalais;
- Praleisti sporto salėje po valandą 3 kartus per savaitę, be to, bėgioti rytais – taip deginamos nereikalingos kalorijos (pikčiausias širdies ir kraujagyslių sistemos priešas).
Liesiems – daugiau skysčių
Liesumas gali reikšti širdies ir kraujagyslių sistemos ligas, todėl reikia:
- Apsilankyti pas neurologą ir kardiologą (per mažas svoris – kai kūno masės indeksas nesiekia 18);
- Apsilankyti pas gastroenterologą: liesumas gali būti virškinamojo trakto ligų pasekmė;
- Išgerti po 3 litrus skysčių per dieną – tai normalizuos medžiagų apykaitą ir kraujospūdį;
- Maudytis po kontrastiniu dušu – jis tonizuoja kraujagysles.