Žagsulys – tai nespecifinis kvėpavimo sutrikimas, pasireiškiantis kaip nevalingas, spazmiškas diafragmos trukčiojimas ir sukeliantis daugybę nepatogumų ir nemalonių pojūčių. Jį be aiškios priežasties patiria daugybė sveikų žmonių, tačiau gerai tai, kad prastai jis yra nekenksmingas.
Žinoma, kad kai kurie veiksniai gali išprovokuoti žagsulio atsiradimą: tai – bendras kūno atšalimas (dažniausiai mažiems vaikams), apgirtimas, persivalgymas. Sutrikus rijimui ir įstrigus maistui toje stemplės vietoje, kur ji pereina į skrandį, atsiranda spazmai.
Žagsėti galime pradėti ir dėl sudirginto diafragmos nervo. Kodėl taip nutinka – nėra žinoma, tačiau jis perduoda diafragmos raumenims impulsą susitraukti, dėl to kyla nekontroliuojami spazmai. „Įprastas“ žagsulys – tai nervinio tiko apraiška.
Kartais žagsulys pasireiškia sergant galvos ar nugaros smegenų, infekcinėmis ligomis, sudirginus psichiką. Jeigu jis nepraeina ir nuolat kartojasi, būtina kreiptis į gydytoją ir išsiaiškinti priežastį, kad būtų paskirtas tinkamas gydymas. Sergant inkstų nepakankamumu nuolatinis žagsulys taip pat nėra retas reiškinys, jis gali atsirasti ir dėl stemplėje, krūtinės ląstoje arba diafragmoje augančio absceso ar naviko, taip pat kaip šalutinis nuskausminamųjų vaistų poveikis.
Nors medicina sparčiais tempais žengia į priekį, iki šiol ji nepajėgi paaiškinti tikslių žagsulio atsiradimo priežasčių ir pasiūlyti universalios jo gydymo priemonės. Vis dėlto yra būdų išspręsti šią problemą.
Norintiems atsikratyti žagsulio reikia nutraukti diafragmos ir stemplės spazmus. Paprastai užtenka atlikti keletą kvėpavimo pratimų ar nukreipti dėmesį. Kuomet žagsulys ilgai nepraeina, jūs labai stengiatės, kad jis išnyktų, o tai priverčia tik dar labiau įsitempti diafragmą.
Geriau prarykite ko nors kartaus ar rūgštaus – nuo neįprasto maisto žagsulys dažniausiai liaujasi – arba pamėginkite jį nuslopinti refleksiniu būdu – palieskite pirštais ryklės sienelę, tarytum ruoštumėtės vemti. Tai padeda nutraukti šią grandinę.
Visiems gerai žinomas būdas – mažais gurkšneliais išgerti stiklinę vandens. Taip nuo apatinės ryklės sienelės dalies nuplaunami užsilikę maisto likučiai – būtent jie dažnai ir dirgina diafragmos nervą.
O šį būdą tikriausiai pamenate iš filmų ir animacinių filmukų – tai išgąstis (pripučiamas ir susprogdinamas balionas, imama netikėtai šaukti, iššokama iš slėptuvės ir panašiai).
Ispanų kilmės pietų Meksikos gyventojai naudoja tokį būdą: kaktos aukštyje jie apriša vaiko galvą raudonu siūlu arba juostele. Gali būti, kad taip nukreipiamas jo dėmesys, o tai ir yra vienas iš veiksmingų metodų atsikratyti šio nepageidaujamo reiškinio.
Užberkite ant liežuvio cukraus ir prarykite (arba ištirpinkite vandenyje ir išgerkite).
Prezidento Kenedžio asmeninis gydytojas žagsulį įveikdavo paėmęs pirštais už liežuvio galiuko, patraukęs jį į priekį ir palaikęs kelias sekundes.
Išsitirti būtina, jei:
- žagsulys trunka ilgiau nei valandą;
- jeigu tokie priepuoliai kartojasi po kelis kartus per dieną arba keletą dienų per savaitę;
- jeigu pastebite, kad skauda krūtinę, atsirado rėmuo ar rijimo sutrikimų.
Į Gineso rekordų knygą patekęs amerikietis žagsėjo 68 metus, tačiau tai jam nesukliudė vesti du kartus ir susilaukti 8 vaikų.
2018-07-27 18:34