Jeigu visą dieną praleidžiate prie kompiuterio, rizika susirgti kokia nors „profesine“ liga – labai didelė. Niekam nėra paslaptis, kad į rizikos grupę visada pirmiausiai pakliūna tie, kurie gyvena pasyviai ir prastai maitinasi. Žinoma, kiekviena profesija turi tiek privalumų, tiek trūkumų. Šį kartą pakalbėsime apie tai, su kokiomis problemomis susiduria biurų darbuotojai ir kaip jų galima išvengti.
Imunitetas ir šviesos terapija
Pagrindinė biure dirbančių žmonių problema – silpnas imunitetas. Jeigu jis ima šlubuoti, laukia nemalonios pasekmės: peršalimas, hormoniniai sutrikimai, neurozės, virškinimo ir regėjimo problemos. Naujausių tyrimų duomenimis, į šį sąrašą dar galima įrašyti ir gimdos miomą bei mastopatiją – jeigu esate dailiosios lyties atstovė ir sėdimoje padėtyje praleidžiate daugiau kaip 4 valandas per dieną, šių ligų vystymosi rizika padidėja 20–25 %. Tai taip pat susiję su silpnu imunitetu.
Ko imtis tokiu atveju? Visų pirma – pasirūpinkite tinkamu apšvietimu, nes šviesos trūkumas neigiamai veikia imuninę sistemą. Langus ir liustrą reikėtų plauti bent kartą per mėnesį, nes priešingu atveju dulkės ir purvas užgoš nuo 20 iki 50 % šviesos.
Svarbi taisyklė: tamsias užuolaidas meskite lauk. Jos turi būti šviesios, šaltų atspalvių: pilkos, žydros ir panašiai. Tiulio užuolaidos turi būti kaip galima labiau permatomos. Nuo palangių nuimkite visus nereikalingus daiktus (netgi gėles), ir pastebėsite, kad patalpoje tapo daug šviesiau, o tai svarbu jūsų imunitetui.
Monitorius ir akys
Didžioji dalis biure dirbančių žmonių daugybę laiko praleidžia prie kompiuterio, o tai – didžiulė grėsmė akims. Sakysite, anokia čia naujiena – juk šį dalyką girdime kone kasdien. Tačiau žmonės skirtingi ir į akims tenkantį krūvį reaguoja nevienodai: vieni kompiuterių vartotojai skausmą ir „smėlį“ akyse pajunta jau po 2 valandų darbo, dar didesnė dalis – po 4. Po 6 nemaloniais pojūčiais skundžiasi jau visi.
Ką daryti? Visų pirma, įsidėmėkite, kad negalima sėdėti per arti monitoriaus. Jeigu ekrano skersmuo – 15 colių, atstumas nuo jo iki akių turi būti ne mažesnis kaip 60–70 cm, jeigu 17 – bent 1,5 m. Maksimalus kontrastas ir apšvietimas labai kenkia akims. Padidinti jį neretai tenka dėl dulkių sluoksnio. Kasdien nuvalykite monitorių drėgnu skudurėliu arba specialia servetėle, sudrėkinta cheminiu tirpalu.
Išvengti trumparegystės, išsaugoti gerą regėjimą padeda ne tik tinkamai parinktas atstumas ir apšvietimas, bet taip pat ir įvairūs pratimai akims. Štai keli pavyzdžiai:
- Iš pradžių trumpam nusisukite nuo monitoriaus ir užmerkite akis, tada greitai 10 kartų stipriai užsimerkite, nesuraukdami vokų, o po to 10 kartų intensyviai pamirksėkite. Pageidautina, kad procedūrą atliktumėte kaip galima greičiau ir kuo plačiau atmerkdami akis.
- Užmerkite akimis ir „rašykite“ jomis aštuonetą – iš pradžių vertikalų, po to – horizontalų. Pakartokite 15 kartų.
- Pamasažuokite akių kampuose smilkinius sukamaisiais judesiais. Tiesa, svarbus vienas niuansas: dešinės rankos pirštais reikia judėti laikrodžio rodyklės kryptimi, o kairiosios – priešinga. Pakartokite 15 kartų.
- Pasisukite ir užfiksuokite žvilgsnį į toliausiai esantį tašką, o tada tolygiai pereikite prie savo nosies galiuko. Taip „šaudykite“ akimis po 10–15 pakartojimų, tris kartus per dieną. Šie pratimai labai efektyvūs ir padeda išsaugoti gerą regėjimą.
„Atsarginis aerodromas“
Biurų darbuotojai hipertonija serga 5 kartus dažniau, negu žmonės, kurie dirba kur nors lauke, gryname ore. Tai lemia trys veiksniai: hipodinamija (nepakankamas aktyvumas), netaisyklinga mityba ir padidėjęs nervinis-psichinis krūvis. Pastarasis, beje, yra pats pavojingiausias, nes kovoti su juo itin sunku.
Kaip sau padėti? Įveikti psichologinį diskomfortą galima dirbant su savimi, atliekant specialius pratimus. Vienas iš jų – „atsarginis aerodromas“.
Reikia atsiskirti nuo visų, atsisėsti į krėslą, patogiai įsitaisyti ir prisiminti situaciją, kai jautėtės gerai. Į šiuos prisiminimus reikia pasinerti – vėl juos patirti, pajusti kvapus, skonį... Būtina visiškai atkurti vizualią situaciją iki smulkiausių detalių.
Toks pratimas turėtų būti daromas kiekvieną dieną – tokiu būdu formuojamas geros nuotaikos ritualas. Ji pasitaisys netgi kaskart tik pasižiūrėjus į krėslą, kuriame vykdavo treniruotė – atsiras „atsarginio aerodromo“ jausmas. Čia galėsite „sėsti į lėktuvą“ visada, kai tik apniks juodos mintys ir liūdesys. Tai padės, kai atsidursite kokioje nors nemalonioje situacijoje.
2012-05-21 19:31