Oro kondicionierių nauda ir žala sveikatai

@ Shutterstock

Kuomet patalpoje jaučiamės nekomfortabiliai ir netinka joje esanti oro temperatūra, į pagalbą atskuba kondicionieriai arba oro ventiliatoriai. Funkcionaliai kondicionieriai skiriasi nuo ventiliatorių, nes jie iš tikrųjų vėsina orą, o tuo tarpu ventiliatoriai nemažina oro temperatūros, tik sujudina orą. Oro kondicionierių pranašumas yra tas, kad jie itin padidina komforto lygį karštu oru, tačiau jie taip pat gali turėti įvairių trūkumų.

 

Taigi, susipažinkite su kondicionierių pliusais ir minusais:

 

Kuo naudingi kondicionieriai
 

Dauguma žmonių naudoja oro kondicionierius, kad būtų patogiau namuose ar biure karštu ir drėgnu vasaros oru. Esant ekstremalioms sąlygoms, oro kondicionieriai gali apsaugoti senyvus ir kitus pažeidžiamus žmones nuo šilumos sukeltų sveikatos problemų. Oro kondicionieriai yra naudojami daugelyje komercinių įmonių ar įrenginių ne tik norint padidinti komfortą, bet ir siekiant sumažinti šilumos kiekį tokiose subtiliose mašinose kaip – kompiuteriai, arba užtikrinant maisto produktų kokybišką išlaikymą prekybos centruose.

 

 1. Apsaugo nuo dehidratacijos ir šilumos smūgių. Ilgą laiką veikiant dideliam karščiui, žmogui gali atsirasti dehidratacija. Taip yra todėl, kad dėl aukštos temperatūros gausiai prakaituojama ir kūnas netenka vandens. Kadangi oro kondicionieriai sumažina prakaitavimą, jie gali sumažinti vandens praradimo ir dehidratacijos riziką.


  Šilumos smūgiai yra dar viena problema, kurią gali sukelti per didelis karštis. Taip yra todėl, kad per didelis karštis gali apsunkinti kūno temperatūros reguliavimą. Nepavykus laiku atvėsti, gali būti pažeistos smegenys ir kiti kūno organai. Kadangi oro kondicionieriai mažina oro temperatūrą, jie gali būti naudingi užkertant kelią šilumos smūgiams.

   
 2. Pagerina oro kokybę.  Oro kondicionieriai gali žymiai pagerinti patalpų oro kokybę ir sukurti daug sveikesnę atmosferą. Taip yra todėl, kad jie gali išstumti žiedadulkes, dulkes ir kitus alergenus, esančius aplinkoje. Sumažindami drėgmę, oro kondicionieriai gali užkirsti kelią ir pelėsio augimui.

   
 3. Padeda sumažinti astmos simptomus ir alergijas. Oro kondicionieriai gali padėti filtruoti, taip pat dezinfekuoti orą, kurį kvėpuojame. Kondicionierius, pašalindamas žiedadulkes ir dulkes, taip pat užkirsdamas kelią pelėsio susidarymui patalpose, sumažina astmos priepuolių ir alergijų riziką. Kvėpavimas pelėsiu yra vienas iš pagrindinių veiksnių, didinančių astmos priepuolių, alerginių reakcijų ir kitų kvėpavimo takų riziką. Kuomet lauke karšta ir uždarome langus, naudodami oro kondicionierius, išvengiame aplinkos alergenų, bakterijų ir dulkių patekimo į patalpą.

   

Žala, kurią sveikatai gali sukelti kondicionieriai
 

Oro kondicionieriai sunaudoja daug elektros energijos. Tai sukuria tiek finansinius nuostolius žmonėms, kurie turi mokėti už energiją, tiek bendresnius aplinkos sunkumus, susijusius su energijos gamyba. Kadangi didelę dalį elektros energijos sukuria anglimis kūrenamos jėgainės, oro kondicionierius netiesiogiai prisideda prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų ir kitų teršalų išmetimo. Be to, anot „The Independent“, praleidus per daug laiko aplinkoje, kurioje yra oro kondicionieriai, gali kilti sveikatos problemų, tokių kaip: spaudimas krūtinėje, apsunkęs kvėpavimas ir netgi astma. Visgi taip gali nutikti daugiausiai dėl to, kad prastai valomas oro kondicionierius.

 

 1. Sausina odą. Praleidus ilgesnį laiką kambaryje su oro kondicionieriumi, oda gali prarasti drėgmę, todėl taps jautri ir sausa. Tai taip pat gali sudirginti ir išsausinti burnos gleivinę.

   
 2. Jau turimų kvėpavimo problemų paūmėjimas. Staigus temperatūros pokytis – kuomet lauke karšta, o patalpoje vėsu (arba atvirkščiai) sustiprina įvairių kvėpavimo takų ligų simptomus. Laimei, jūs galite žymiai sumažinti šios problemos riziką, nustatydami aukštesnę kondicionieriaus temperatūrą ir laipsniškai ją mažindami, prieš eidami į lauką.

   
 3. Kvėpavimo takų infekcijos ir alergijos. Nevalant oro kondicionieriaus (arba nepakankamai gerai valant), oro filtruose gali kauptis dulkės, bakterijos ir žiedadulkės. Tai žymiai padidina astmos priepuolių ir kvėpavimo takų infekcijų riziką.

   

Geriausias būdas sumažinti su oro kondicionierių naudojimu susijusią riziką yra reguliariai juos valyti. Švarus ir gerai prižiūrimas oro kondicionierius turės daugiau sveikatos pranašumų ir labai mažai trūkumų.

» Rašyti komentarą