Kaip teisingai leisti vaistus?

Nuo senų laikų žmonės gydydavosi žolelėmis, tinktūromis, vaistiniais tepalais ir losjonais. Tačiau buvo pastebėta, kad leidžiant vaistus švirkštu, efektas kur kas geresnis, nei vaistus tiesiog geriant.

Kadangi švirkštų seniau nebuvo, gydytojai sugalvodavo įvairiausių kitų būdų vaistams suleisti. Labiausiai paplitusi priemonė buvo gyvūno šlapimo pūslė arba žarna prijungta prie tuščiavidurio vamzdelio. Paciento kūne padarydavo įpjovimą, į kurį įstatydavo tokį “švirkštą” ir spausdami vaistų “rezervuarą” suleisdavo vaistus. Taigi iš esmės senovėje vaistų suleidimas prilygo chirurginei operacijai. Šiais laikais beveik visur naudojami vienkartiniai plastikiniai švirkštai.

Vaistų suleidimo į raumenį procedūra labai paprasta, taigi ją gali atlikti bet kuris suaugęs žmogus. Svarbiausia – laikytis pagrindinių taisyklių ir pasirūpinti tinkama higiena. Rankos turėtų būti švarios, nagai – trumpai nukirpti. Jei nesinori susigadinti manikiūro, tuomet privaloma užsidėti sterilias pirštines.

Kaip paruošti švirkštą?

Jums reikės:

 

  • Švirkšto
  • Ampulės arba buteliuko su vaistais
  • Vatos, pamirkytos medicininiame spirite

 

Ampulę arba vaistų buteliuką reikėtų iš anksto pašildyti, kurį laiką palaikant tarp delnų. Šilti vaistai geriau įsisavinami ir sukelia mažiau skausmo injekcijos metu.

 

  • Atidarykite ampulę  arba vaistų buteliuką;
  • Išimkite iš pakuotės švirkštą ir adatėlę. Uždėkite adatėlę ant švirkšto galiuko, stengdamiesi prie jos kuo mažiau liestis pirštais;
  • Nuimkite apsauginį adatos gaubtelį, atsargiai stumdami adatą gaubtelio krašteliais, tarsi maišydami cukrų puodelyje. Tokiu būdu patikrinsite, ar adata nepažeista ir injekcijos metu nenulūš.
  • Neliesdami ampulės ar buteliuko sienelių įbeskite adatą ir pritraukite tiek vaistų, kiek jums reikia. Kad išvengtumėte burbuliukų švirkšte, pasistenkite, kad adatos galiukas visą laiką būtų vaistų skystyje. Vaistų pritraukite šiek tiek daugiau, negu iš tiesų reikia.
  • Po to, kai ištrauksite adatą iš buteliuko, iš karto uždėkite ant jos apsauginį dangtelį. Apsukite švirkštą taip, kad adata būtų viršuje ir pirštais pastuksenkite į švirkšto cilindrą. Į vidų patekęs oras pakils, tuomet paspauskite stūmoklį, ir išspauskite susikaupusį orą (apsauginio dangtelio nuo adatos nuimti nereikia). Kai ant adatos galiuko pasirodys skysčio lašas, o cilindre neliks oro – galima bus leisti vaistus.


Svarbu: adata be dangtelio turėtų būti kuo trumpiau. Jei adatą pažeidėte arba pats švirkštas nukrito ant žemės, būtina naudoti kitą švirkštą, juk jis kainuoja nedaug, o infekcijos rizika labai didelė.

Kur reikia leisti vaistus?

Raumeninėms injekcijoms naudojamos vietos, kuriose yra gerai išsivystę raumenys: sėdmenys, klubai, pečiai. Giliai įbedus adatą į raumenį, vaistinės medžiagos greitai patenka į kraujagysles, yra išnešiojamos po visą organizmą ir gali efektyviai veikti. Dažniausiai vaistai leidžiami į sėdmenis. Šioje vietoje raumenys gerai išsivystę net ir pats labai nusilpusius pacientus bei vaikus, o tikimybė pataikyti į kraujagyslę ar pažeisti nervą – minimali.

Jei leisite vaistus į sėdmenis, iš akies padalinkite juos į 4 lygias dalis (jei tai padaryti sunku, galite nubrėžti linijas jodu). Viršuje esančio kvadračiuko centras ir yra toji vieta, į kurią reikėtų leisti vaistus. Prieš įbedant adatą, švelniai pamasažuokite kvadrato centrą, kad raumenys atsipalaiduotų ir įsitikinkite, kad šioje vietoje nėra jokiu gumbelių.

Prieš procedūrą ligonis privalo atsigulti ant pilvo. Tokiu būdu raumenys atsipalaiduos, todėl bus lengviau suleisti vaistus ir mažiau skaudės.

Kad leidžiant vaistus neskaudėtų

Taigi, pagrindinės neskausmingo vaistų leidimo taisyklės:

 

  • Turėti kokybišką ir aštrią adatą;
  • Kuo labiau atpalaiduoti raumenis;
  • Įdurti tiksliai ir užtikrintai;
  • Vaistus pašildyti iki kūno temperatūros.

 

Vatos tamponą suvilgykite medicininiu spiritu ir patepkite injekcijos vietą. Sausu vatos tamponu, vienu stipriu judesiu perbraukite per tą pačią vietą, kad pašalintumėte galimus nešvarumus. Kairės rankos nykščiu ir smiliumi ištempkite odą, o dešine ranka greitai ir vienu judesiu įbeskite adatą į raumenį. Geriausia, jei adatos įvedimo kampas sudarytų maždaug 90 laipsnių.

Į raumenį turėtų patekti maždaug 2/3 adatos. Likę keli milimetrai būtini saugumo sumetimais, jei kartais adata nulūžtų. Tačiau jei adata sulindo visa, neištraukinėkite jos ir atlikite injekciją iki galo.

Leidžiant vaistus nei adata, nei pats cilindriukas neturi būti judinami. Judėti turi tik stūmoklis. Kuo mažiau judesių – tuo mažiau skausmo. Stūmoklį spauskite atsargiai, neskubėdami. Kuomet vaistai leidžiami lėtai, jie tolygiai pasiskirsto ir netraumuoja raumenų, todėl greičiau pradeda veikti ir nesukelia papildomo skausmo.

Kuomet suleisite visus švirkšte esančius vaistus, prie dūrio vietos prispauskite vatą su medicininiu spiritu ir prilaikydami odą ištraukite adatą tuo pačiu kampu, kokiu ir įvedėte. Vatą dar kurį laiką palaikykite ant žaizdelės.

Keletas naudingų patarimų:

 

  • Jei vaistus leisite pirmą kartą, galite pasitreniruoti ant paprasčiausios pagalvės. Tiesiog kelis kartus pamėginkite įvesti adatą į pagalvę.
  • Jei teks daryti visą injekcijų kursą, stenkitės nebesti adatos į tą pačią vietą.
  • Niekuomet nenaudokite tos pačios adatos, net jei vienu kartu reikia suleisti kelias injekcijas tam pačiam žmogui.
  • Adatos įvedimo metu nelieskite stūmoklio, nes galite netyčia išstumti vaistus.
  • Įvedant adatą nereikia naudoti jėgos. Prieš įdūrimą adatą laikykite maždaug 5-7 centimetrų atstumu nuo odos.
» Rašyti komentarą
» Komentarai
Birutė
2023-04-10 09:22
Nenuleidžia burbuliuoja.Truputį pateko oro.Pamiršau.Kas gali nutikti?Ačiū
Hgd
2022-07-12 11:53
Gal ir nelabai skauda bet adata
Auguste
2022-06-19 13:56
O kaip susileisti vaistus sau jaigu negalima į šlauni o riaikia butinai į sėdmenis ?
Pegė
2022-04-24 12:46
Viršuje yra du kvadračiukai tai į kurio centrą durti?
Gytis
2021-11-02 22:22
Sveiki, leidžiant testosterona kokie turi buti adatos matmenys