Koronavirusas: kuo skiriasi Covid-19 nuo peršalimo ir gripo?

@ Shutterstock

Daugelis žmonių šaltuoju metų laiku peršąla arba suserga sloga, ne tik dėl pasikeitusių oro sąlygų, bet ir dėl to, kad užsikrečia nuo kitų, grįžę į mokyklas, universitetus ar į darbus po vasaros atostogų. Tačiau šiais metais viskas yra kitaip – galima susirgti ir naujuoju koronavirusu COVID-19, kurio simptomai kartais gali būti panašūs į peršalimo, gripo ar tiesiog didelio nuovargio. Tad kuo šis koronavirusas skiriasi nuo įprasto rudeninio ir žiemos gripo bei peršalimo?

 

Kas yra koronavirusas?

 

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, koronavirusai yra didelė virusų šeima, galinti sukelti ligas, pradedant peršalimu, baigiant sunkesnėmis ligomis, tokiomis kaip: Artimųjų Rytų respiracinis sindromas (tai uždegiminė kvėpavimo takų liga, kuri gali pasireikšti nuo lengvų kvėpavimo sutrikimų iki sunkių plaučių uždegimo formų), sunkus ūminis respiracinis sindromas (simptomai panašūs į gripo, ligos eigoje kartais pasireiškia viduriavimas, po poros dienų sausas kosulys, o vėliau gali išsivystyti pneumonija, kuri sunkiais ligos atvejais gali progresuoti į mirtiną kvėpavimo nepakankamumą).

 

Kuo koronavirusas skiriasi nuo gripo ir peršalimo?

 

Dauguma koronavirusų, pavyzdžiui, peršalimas, sukelia lengvą viršutinių kvėpavimo takų infekciją ir sukelia palyginti nedidelius simptomus, tokius kaip: nosies užgulimas, galvos ir gerklės skausmas.

 

Žmonės, užsikrėtę nauja koronaviruso atmaina – Covid-19, gali patirti komplikacijų ir kentėti nuo rimtų kvėpavimo sistemos sutrikimų: dusulio, kosulio, apsunkusio kvėpavimo, taip pat karščiavimo. Ši infekcija taip pat gali sukelti plaučių uždegimą, inkstų nepakankamumą ir sunkiausiais atvejais – mirtį.

 

Tuo tarpu gripą sukelia daugybė skirtingų gripo virusų. Gripas yra labai užkrečiamas ir lengvai plinta tarp žmonių – užsikrėtus, greičiausiai bus perduotas kitam asmeniui per pirmąsias penkias infekcijos dienas. Gripo simptomai gali būti šiek tiek rimtesni nei tie, kurie susiję su peršalimu, kai kuriems žmonėms pasireiškia: apetito praradimas, viduriavimas ar pilvo skausmas, pykinimas ir pykinimas. Rimtesniais atvejais gripas taip pat gali sukelti plaučių uždegimą.

 

Daugumai žmonių peršalimo simptomai dažniausiai būna labiausiai pastebimi per pirmąsias 2-3 dienas nuo infekcijos, o Covid-19 poveikis pasireiškia praėjus 2–14 dienų po užsikrėtimo.

 

Kodėl COVID-19 koronavirusas yra pavojingesnis už peršalimą ir gripą?

 

Daugelį metų mokslininkai tyrė gripą ir peršalimą, taigi jie jau spėjo atrasti ne vieną gydymo būdą šioms ligoms, taip pat ir vakcinas jų prevencijai. Kadangi Covid-19 yra dar gan naujas koronavirusas, nuo jo žmonės dar nėra masiškai skiepijami. Kai kurie medikai sako, kad gali praeiti net metai, kol bus aiškus COVID-19 vakcinų efektyvumas. Šis koronavirusas taip pat yra pavojingesnis už paprastą peršalimą ar gripą, nes juo sergantiems neretai iš pradžių (arba net vėliau) nepasireiškia jokie akivaizdūs simptomai, o vis tiek gali kiltų rimtų komplikacijų – kvėpavimo takų ir plaučių funkcijų sutrikimų. Taipogi COVID-19 koronavirusu (kadangi ligos simptomai neretai nejaučiami arba pasireiškia vėliau po susirgimo) gali lengviau ir greičiau užsikrėsti daugiau žmonių nei nuo peršalimo ar gripo virusų.

» Rašyti komentarą