Kodėl skauda alkūnę?

Alkūnės be rimtos priežasties neskauda. Net jei esate viso labo kuklūs biuro tarnautojai, visą dieną praleidžiantys prie kompiuterio ekrano, suskaudus alkūnei susirūpinti vis tiek yra dėl ko. Anot reumatologų, priežasčių, dėl kurių gali kilti šio sąnario problemų, daugybė.
 
Kada kreiptis į gydytoją
 

  • Nepavyksta pakelti ar išlaikyti daiktų, sunkesnių nei knyga.
  • Susitrenkėte arba patyrėte traumą, palikusią akivaizdžią sąnario deformaciją.
  • Skausmas ypač smarkus būna naktimis arba ilsintis.
  • Per kelias dienas skausmas nepraeina.
  • Rankos neįmanoma įtempti arba atpalaiduoti.
  • Yra infekcijos požymių (karščiavimas, paraudimas sąnario srityje).
  • Yra simptomų, leidžiančių beveik neklystamai nuspėti skausmo kilmę ir priežastį.

 
Artritas
 
Skausmas alkūnę perveria ne tik lenkiant ranką, bet ir ją tiesiant. Tačiau nemaloniausi pojūčiai užplūsta bandant ištiestą ranką pasukti. Taip yra dėl to, kad apvalkalas sąnario viduje ištinsta, erdvės sumažėja, be to, dėl artrito pamažu pradeda irti kremzlė ir minkštieji audiniai, taigi galiausiai kaulai ima trintis vienas į kitą. Iš pradžių skausmas juntamas tik retkarčiais, bet ilgainiui tampa nuolatiniu – sąnarį jis „gręžia“ net miegant.
 
Gydymas. Sergantiesiems artritu skiriami preparatai nuo skausmo ir fizioterapija, tačiau tai dar tik pusiaukelė. Išties veiksminga pagalba šiuo atveju yra tik chirurginė operacija – sąnario pakeitimas arba dalies jo pašalinimas.
 
Artrozė
 
Dėl pernelyg didelių sąnariui tenkančių krūvių (dėl artrito, traumos, hormoninių sutrikimų, veikiančių kaulų būklę) kaulinis ir kremzlinis audinys pakinta. Atsiradusios ataugos trukdo sąnariui judėti. Skausmas būna pakenčiamas – paprastai jaučiamas tik lankstant ranką.
 
Gydymas. Itin sunkiais atvejais sąnarį rekomenduojama protezuoti, tačiau dažniausiai pagerėjimas pajuntamas po manualinės terapijos, chondroprotektorių (preparatų, padedančių kremzlėje sulaikyti vandenį) kurso, fizioterapijos, masažo, hialurono rūgšties injekcijų.
 
Podagra
 
Pagrindiniai šios ligos požymiai – staigus šlapimo rūgšties kiekio kraujyje padidėjimas ir deginantis jausmas pažeistame sąnaryje. Alkūnės skausmas nėra labai stiprus, tačiau itin įkyrus, be to, sąnarys gali retkarčiais ištinti.
 
Gydymas. Sergantiesiems podagra skiriama speciali dieta, kad sumažėtų šlapimo rūgšties kiekis. Taip pat vaistai nuo skausmo, nesteroidiniai preparatai nuo uždegimo, kortikosteroidai.
 
Lateralinis epikondilitas
 
Dar vadinama „tenisininko alkūne“, ši liga yra viena skausmingesnių. Skausmas plinta išorine sąnario puse ir riboja galimybes judinti ranką (ypač sunku būna ilgiau išlaikyti ją iškeltą).
 
Lateralinį epikondilitą paprastai lemia trauma arba pernelyg intensyvūs krūviai – pavyzdžiui, didelių svorių nešiojimas.
 
Gydymas. Labai dažnai pakanka tiesiog laikinai užtikrinti skaudamai alkūnei visišką ramybę. Padės įtvaras, naudinga palepinti sąnarį druskos vonelėmis, gali būti skiriamos kortikosteroidų injekcijos į raumenis, fizioterapija.
 
Medialinis epikondilitas
 
Dar viena „sportinė“ liga, tik šįsyk būdinga ne tenisininkams, o golfo žaidėjams. Ypač stipriai skausmas varsto vidinę alkūnės sąnario pusę. Dėl to vėl būna kalta arba trauma, arba raumenims ir žasto sausgyslėms tenkantys pernelyg dideli krūviai. „Golfo žaidėjo alkūnė“ taip pat diagnozuojama žmonėms, kai sausgyslės tampa lengvai pažeidžiamos dėl amžiaus.

 
Gydymas. Medialinis epikondilitas gydomas lygiai taip pat, kaip ir lateralinis. O jeigu kaltas sausgyslių susidėvėjimas, tai nėra veiksmingesnės procedūros kaip pašalinti apmirusius audinius ir sausgyslę perkelti į kitą vietą.
 
Alkūnės bursitas
 
Ligos priežastis – alkūnės sąnarinės kapsulės infekcija. Skauda daugiausia apatinę sąnario dalį, ji patinsta.
Be infekcijos, sukelti bursitą gali traumos, taip pat artritas bei podagra.
 
Gydymas. Padeda specialūs kompresai, ramybė, vaistai nuo uždegimo, o infekcijos atveju – antibiotikai.
 
Tunelio sindromas
 
Išsivysto užspaudus nervą alkūnės srityje. Tai nutinka dėl neatsargaus judesio, alkūnės suspaudimo, ilgo laikymo sulenkus.
 
Skausmas dėl užspausto nervo būna ypatingas – „šaudantis“, stiprus, perveriantis visą ranką nuo dilbio iki pat peties. O rankų pirštai būna aptirpę arba juos dilgčioja.
 
Gydymas. Kai kuriems ligoniams padeda toks paprastas dalykas kaip miegoti ištiesus ranką. Tačiau kartais neapsieinama be chirurgo įsikišimo.
 
Stipininio nervo sindromas
 
Kai rankos riešas patiria nepakeliamą krūvį arba traumą, užspaudžiamas stipininis nervas ir skausmas perveria užpakalinę alkūnės sąnario dalį. Jis ypač stipriai juntamas ištiesiant ranką. Pats sąnarys tarsi sustingsta, jo judesiai pasidaro riboti.
 
Gydymas. Pirmiausia reikia vengti judesių, sustiprinančių skausmą, miegoti su įtvaru ir sąžiningai atlikti gydomosios gimnastikos pratimus. Ir tik jeigu visa tai nepadeda, gydytojas gali rekomenduoti chirurginę operaciją – grąžinti nervą į vietą.
 
Alkūnės kaulo trauma
 
Esant uždarai traumai (pavyzdžiui, griuvus, susitrenkus, patekus į eismo įvykį) akimirksniu užplūsta stiprus skausmas. Laikui bėgant jis gali truputį susilpnėti, tačiau vis tiek būna nepakenčiamas. Rankos negalima įtempti ir net pajudinti. Atsiranda kraujosruvų, aptirpsta rankų pirštai. Tačiau turėkite omenyje, kad tikslią diagnozę galima nustatyti tik padarius rentgeno nuotrauką.
 
Gydymas. Be tvarsčio ar net gipso niekaip neapsieisite. O jeigu bus diagnozuotas lūžis, teks atlikti ir operaciją. Įtrūkiui užgyti padės fizioterapija, teks vartoti vaistų nuo skausmo.
 
Alkūnės sąnario išnirimas
 
Skausmas būna labai aštrus. Jis neleidžia sulenkti rankos ir atsiremti ja. Alkūnė ištinsta, o kartais sąnario vietoje aptirpsta.
 
Gydymas. Išnirusį sąnarį būtina grąžinti į vietą, tada uždėti fiksuojantį įtvarą. Tą gali padaryti tik gydytojas.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Alexsas
2018-11-06 15:18
Labadiena.Turiu rankos problema,dirbu auto servize,ant rankos ties alkune uzkrito sunkus metalas,kuris sumuso raumenis ties sulenkimu.Dabar skausmas vis dideja,nezinau kaip gydyti,noreciau patarimo.Kas tai gali buti.Ir kiek tai pavojinga rankai,nes jau dabar sunkiai ka pakeliu.Aciu labai.

Darius
2016-04-21 20:31
Man degnozavo Medialinis epikondilitas (M 77.0) po 5 masažu ir 8 Šildymo proceduru gyditoja jau nori uždaryti medarbinguma nors žino kad mano darbas fiznio pobudžio prekiu komplektuotojas ar per toki laiko tarpa imanoma liga pažaboti