Širdies ligos ir vasaros karštis kartu gali sudaryti labai pavojingą derinį žmogaus gyvybei. Daugelis vaistų, vartojamų nuo širdies ligų, gali neigiamai paveikti kūną, esant dideliam karščiui lauke. Kuomet pakyla aplinkos temperatūra, širdis turi daugiau ir greičiau pumpuoti kraują į kitas kūno dalis, kad kūno temperatūra išliktų normali. Jei kūnas nėra tinkamai atvėsinamas, yra tikimybė, kad asmenį gali ištikti karščio smūgis, kuris kai kuriais atvejais gali baigtis mirtimi. Karščio smūgis gali pasireikšti bet kam, tačiau žmonėms, kenčiantiems nuo širdies ligų, yra didesnė rizika.
Pateikiame 9 patarimus, kurie padės išvengti širdies veiklos pablogėjimo vasarą:
1. Venkite sunkios fizinės veiklos karštyje. Jei žmogus užsiima bet kokia fizine veikla, kuriai reikia daugiau energijos, pavyzdžiui: bėgioja, stato namo pamatus, kilnoja sunkius svorius, ir panašiai, širdžiai tenka greičiau pumpuoti kraują. Vasarą karščio smūgio tikimybė yra didesnė, ypač žmonėms, sergantiems širdies ligomis, todėl patariama nedaryti spaudimo savo kūnui – geriau planus, susijusius su sunkia fizine veikla, atidėti ateičiai, kuomet bus vėsesnis oras, arba atlikti neskubant, mažesniu krūviu, dažniau sportuoti vėsiose patalpose.
2. Gerkite daug skysčių. Skysčiai, pavirtę į prakaitą, padeda kūnui atvėsti, taip pat atlieką ir kitą funkciją: leidžia tinkamai funkcionuoti visiems organams, įskaitant ir širdį – reguliuoja širdies plakimą, gali jį normalizuoti.
3. Venkite kofeino turinčių produktų ir alkoholio. Kofeinas ir alkoholis, ypač vartojami nesaikingai, laikomi itin kenksmingais sveikatai. Tiek kofeinas, tiek alkoholis sukelia dehidrataciją. Tai – ypač pavojinga būklė sergantiems širdies ligomis. Šiltuoju sezonu organizmui gyvybiškai reikalingas pakankamas suvartojamas vandens kiekis, kad būtų palaikoma normali temperatūra, todėl geriau vengti tokių gėrimų kaip: kava, stipri arbata, alkoholis.
4. Dažniau būkite vėsesnėje aplinkoje. Karštis vasaros sezonu kartais gali būti nepakeliamas. Todėl saulės aktyvumo piko valandomis geriau likti uždarose patalpose, su įjungtais oro kondicionieriais ir ventiliatoriais. Tai ypač aktualu širdies ligomis sergantiems asmenims – kūnas turi išlikti pakankamai vėsus, kad širdis negautų per didelio krūvio.
5. Dėvėkite lengvus ir šviesios spalvos drabužius. Tamsios spalvos drabužiai labiau sugeria ir sulaiko šilumą. Vasaros sezonu patariama dėvi šviesius drabužius, kad jie atspindėtų šilumą. Taip pat rekomenduojama dėvėti kuo lengvesnius apdarus, nes jie geriau praleidžia orą ir prakaitą, o tai atvėsina.
6. Naudokite apsaugos nuo saulės priemones. Naudokite apsauginius kremus nuo saulės, kurių SPF ne mažesnis kaip 15, o jei sergate sunkiomis širdies ligomis – ne mažesnis SPF kaip 30. Dėvėkite skrybėlę, akinius nuo saulės, jeigu tenka ilgai būti saulės kaitroje, galite prisidengti visą kūną su skėčiu.
7. Stebėkite šlapimo spalvą. Jeigu šlapimo spalva pakito ir tapo tamsesnė nei įprastai, tai gali reikšti, kad trūksta skysčių, todėl nedelsdami atstatykite jų trūkumą.
8. Sverkitės, prieš sportuodami ir po sporto. Širdies ligomis sergantys asmenys, turėtų vengti sunkios fizinės veiklos, ypač vasarą. Jeigu jūs vis tiek norite sportuoti, turėtumėte įsitikinti, kad atliekami fiziniai pratimai yra lengvi, per daug neapkrauna širdies. Be to, patariama pasisverti, prieš pradedant ir baigus sportuoti – tokiu būdu galite apskaičiuoti vandens svorį, prarastą treniruotės metu. Po sporto išgerkite vandens kiekį, kurį nustatėte praradę.
9. Valgykite lengvą ir sveiką maistą. Rekomenduojama valgyti kuo lengvesnius, virškinimo sistemos neapkraunančius, tačiau maistingus, produktus, pavyzdžiui: arbūzą, daržoves, uogas, šaltibarščius, įvairias salotas. Visgi maisto produktus, kuriuose yra daug cukrų ir angliavandenių, patariama vartoti saikingai, nes jų perteklius nėra naudingas širdžiai.