Suskaudus kaklą, daug kas pasikeičia: iš akių dingsta linksmi žiburiukai, o ir išdidi eisena taip pat nebe tokia, kaip anksčiau... Kiekvienas galvos krustelėjimas atrodo nepakenčiamas: jeigu norima pažiūrėti į šoną, tenka arba šnairuoti, arba pasisukti visu kūnu. Bandome gydytis: gerti vaistus, tepliotis geliais, apsivynioti kaklą storu šaliku, tylime sukandę dantis, o kai kantrybė jau visiškai išsenka, pagaliau kreipiamės į gydytoją.
Kaklo raumenys padeda išlaikyti galvą, perduoda iš jos smegenų į kūną (ir atvirkščiai) ateinančius signalus, o kraujagyslės – aprūpina smegenis krauju.
Per dieną vidutiniškai pakreipiame kaklą apie 600 kartų. Tai, kad ši kūno dalis atlieka daugybę funkcijų ir turi pakelti fizinį krūvį, daro ją pažeidžiamą. Nenuostabu, kad kartais išorės veiksniai ir įvairios ligos neigiamai paveikia mūsų savijautą.
Kodėl skauda kaklą?
Kaklo osteochondrozė – gana paplitęs reiškinys. Gydytojai juokais vadina tai „serialų liga“, nes ji užklumpa būtent tuos, kurie mažai juda, gyvena neaktyviai, sėdi prilipę prie televizoriaus arba kompiuterio ekrano.
Kaklo slanksteliai yra labai arti vienas kito: jeigu jie pasislenka, užspaudžiami nervai ir kraujagyslės, pablogėja smegenų aprūpinimas krauju. Pasekmė – dažni skausmai ir stiprus galvos svaigimas, ūžimas ausyse. Neretai galvą ir kaklą skauda tuo pačiu metu. Nemaloniausia tai, kad skausmas gali ateiti iki pat pirštų galiukų.
Dažnai osteochondozė vertinama kaip natūralaus senėjimo proceso padarinys: stuburas nusidėvi, patrumpėja ir sukaulėja. Tačiau yra ne viena priežastis, galinti tai pagreitinti:
- Rūkymas. Jis sutrikdo medžiagų apykaitą ir kliudo regeneracijai.
- Nutukimas ir per didelis fizinis aktyvumas padidina stuburui tenkančią apkrovą.
- Gyvenant neaktyviai, padidėja statinis krūvis, sumažėja stuburą palaikančių raumenų tonusas.
- Netaisyklinga laikysena iškreipia stuburą ir sukelia skausmus.
Raumenų uždegimas taip pat gali būti kaklo skausmo priežastis. Jį išprovokuoja stresas, persitempimai, nepatogios miego pozos, ilgas sėdėjimas priešais kompiuterį arba televizorių, važiavimas automobiliu.
Tai ta būsena, kai mes manome, kad „perpūtė kaklą“. Dažnai ji pasireiškia tada, kai pabūname skersvėjyje arba smarkiai šokinėja temperatūra, kai sukaitę po fizinio krūvio išeiname į šaltą orą, prieš tai neapsivynioję kaklo šaliku.
Pirmoji pagalba
Suskaudus kaklą, apie skausmo priežastis norime mąstyti mažiausiai. Ieškome būdų, kaip jį palengvinti:
- Ramybė. Tai pirmas dalykas, galintis pagelbėti ištikus tokiai bėdai. Fizinis krūvis ir energingi judesiai skausmą tik dar labiau sustiprins.
- Šiluma. Tai gali būti šildomąjį poveikį turintis tepalas arba degtinės kompresas, dedamas nakčiai. Tiesiog suvilgykite ja vatą, priglauskite prie kaklo, uždenkite celofano plėvele ir apvyniokite šiltu šaliku. Galima naudoti šildykles su pašildytu smėliu, druska arba ryžiais.
- Šaltis. Kartais padeda šalti kompresai: maišelį su ledu reikia suvynioti į rankšluostį ir pridėti prie skaudamos vietos. Paprastai ši priemonė taikoma patyrus traumą.
- Tepalai ir kitos priemonės nuo uždegimo. Atminkite: tabletės neigiamai veikia skrandį, todėl jas reikėtų gerti tik po valgio.
- Lengvas pečių ir kaklo masažas. Paprašykite, kad jį padarytų šeimos nariai arba draugai (bet galima ir patiems). Skausmas sumažės, nes atsipalaiduos raumenys, pagerės limfos ir kraujo cirkuliacija.
Kartais malšinant kaklo skausmus pasitelkiamos ir laiko patikrintos liaudiškos priemonės – kompresai:
- Dirvinių asiūklių kompresai ir tepalai. Tepalas gaminamas taip: 4 dalims nesūdytų kiaulių taukų arba sviesto imama 1 dalis džiovintų dirvinių asiūklių miltelių.
- Manoma, kad padeda išmuiluoti ir soda apibarstyti baltagūžių kopūstų lapai. Su tokiu kompresu galima ir miegoti.
- Bulvės – puiki skausmą malšinanti priemonė. Tereikia 5–7 su lupenomis virtų bulvių ir kelių sluoksnių audeklo. Sutrinkite jas, apvyniokite kaklą šaliku. Vieną po kito nuimkite atšalusį bulvių sluoksnį, patepkite kaklą odekolonu, vėl šiltai apvyniokite ir eikite miegoti. Ryte skausmas turėtų būti daug mažesnis.
- Neretai naudojamas ir parafinas. Juo dviem sluoksniais padengiama skaudama vieta, uždedama celofano plėvelė ir šiltas audinys. Laikoma ne ilgiau kaip pusvalandį.
Visa tai – tik pirmoji pagalba. Jeigu skausmas nepraeina ar nesumažėja, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju.
2013-01-23 17:00