Dešimt priežasčių, kodėl mums sukasi galva, ir ekspertų patarimai, ką daryti, jeigu jaučiate, kad alpstate.
1. Viskas aplinkui pradeda suktis ratu, kai duodate kraujo iš venos arba atsisėdate į odontologo krėslą. Prieš tai spengia ausyse, būna silpna, o akyse aptemsta ar ima „skraidyti muselės“.
Tai bene dažniausiai visiškai sveikiems žmonėms pasitaikanti galvos svaigulio rūšis. Jo priežastis, anot neurologų, – stresinė situacija, kurios metu organizmas į kraują išmeta daugiau streso hormonų ir kitų aktyviųjų medžiagų. Po tokio priepuolio dar kurį laiką gali kamuoti silpnumas, žmogus būna blyškus, oda – drėgna, šilta. Atsipeikėti padeda amoniakas arba stiprūs kvepalai.
2. Galva sukasi visada toje pačioje situacijoje – rytą arba naktį staiga pakilus iš lovos. Priepuolis prasideda be jokių įspėjančių simptomų ir staiga.
Greičiausiai turite bėdų dėl kraujospūdžio. Kraštutiniu atveju tai gali būti ortostatinė hipotonija – staigus kraujospūdžio kritimas atsistojant. Normaliomis aplinkybėmis, kai žmogus atsistoja, jo arterinis kraujospūdis iš pradžių sumažėja, paskui sunormalėja. Esant ortostatinei hipotonijai, kraujospūdžio normalizavimosi mechanizmas šiek tiek vėluoja. Todėl žmonėms, kuriems diagnozuota ši būklė, stotis derėtų labai iš lėto, palaipsniui. O jeigu tokie galvos svaigulio priepuoliai pradėjo jus lankyti neseniai, būtų gerai, jei apsilankytumėte pas kardiologą ir pasitikrintumėte arterinį kraujospūdį ir jo svyravimus.
3. Galvos svaigulys, besiribojantis su sąmonės netekimu, pradeda kamuoti po to, kai patyrėte smūgį, galvos traumą, esant stipriam galvos skausmui.
Tai labai dažnas smegenų sukrėtimo ir smegenų kraujagyslių ligų simptomas. Tačiau pasitaiko ir sergantiesiems migrena, epilepsija. Tokiu atveju būtina pasitikrinti pas neurologą, atlikti rentgeno tyrimą ir pageidautina – galvos smegenų kompiuterinę tomografiją.
4. Galva sukasi, širdis daužosi – atrodo, tuoj iššoks iš krūtinės. Veidas pabąla, išmuša prakaitas, pradeda stigti oro, sunku kvėpuoti. Jeigu patyrėte kažką panašaus, nedelsdami skubėkite pas kardiologą. Sergant kai kuriomis širdies aritmijos formomis, sutrinka visų vidaus organų aprūpinimas krauju – taip pat ir smegenų. Dėl to ir ištinka tokie pusiau alpulio priepuoliai.
Širdininkams gydytojas greičiausiai rekomenduos panašiose situacijose iškart pakišti po liežuviu nitroglicerino tabletę. Taip pat teks pasidaryti kardiogramą, išsitirti širdį ultragarsu, galbūt atlikti kitus susijusius tyrimus.
5. Pykina ir svaigsta galva plaukiant laivu, kalnuose, ilgą laiką važiuojant autobusu. Papildomi simptomai gali būti sutrikusi koordinacija, pusiausvyros praradimas.
Paprastai tai reiškia, kad silpnas jūsų vestibulinis aparatas. Tokių, kuriuos neišvengiamai pykina ir susupa keliaujant bet kokia transporto priemone, pasaulyje yra apie 7 procentus. Bet jeigu minėtus ir taip jau nemalonius simptomus dar lydi ūžesys ausyse, pilvo skausmai, kreipkitės į LOR specialistą – jums reikalinga parinkti vaistus nuo jūrligės.
6. Negalavimas pakerta išskirtinai viešuose susirinkimuose – didelės publikos akivaizdoje, ir paprastai būna būdingas jaunoms moterims.
Anot neurologų, tai tipiškas isterijos priepuolis. Jeigu prieš tai dama spėja pareikšti, jog siaubingai sukasi galva, o tik tuomet pradeda efektingai leistis ant grindų, nors skruostai tebetrykšta sveiku raudoniu ir visi refleksai yra normalūs, diagnozė aiški. Tiesa, paskelbti ją oficialia būna labai sunku, nes pirmiau reikia atmesti visas kitas galimas alpulio priežastis.
Geriausias ir patikimiausias būdas nutraukti isterijos priepuolį – patapšnoti nualpusiai poniai ar panelei per veidą ir mažiau aplink ją tupinėti.
7. Svaigulio priepuolis daugiausia ištinka vyrus staiga pasukus galvą – pavyzdžiui, skutantis ar sportuojant, – arba užsivilkus marškinius pernelyg ankšta apykakle.
Specialistų teigimu, mūsų kaklo kraujagyslėse yra aktyvi zona, vadinama karotidiniu sinusu. Jį sudirginus, žmogaus kraujospūdis staiga nukrenta 40 mm gyvsidabrio stulpelio.
Staiga pasukus galvą arba labai smarkiai užveržus kaklaraiščio mazgą kaklo kraujagyslės užsispaudžia ir karotidinis sinusas, savaime suprantama, taip pat sudirgsta. Dėl to kraujo spaudimas ūmiai sumažėja, ir visas pasaulis prieš akis ima suktis ratu. Tokia būklė taip ir vadinama – karotidinio sinuso sindromu. Ir šiuo atveju tegalima patarti niekada nesiskusti ryšint kaklaraištį...
8. Jums buvo diagnozuotas reumatas arba persirgote sunkia peršalimo liga. Gydytojas apžiūrėjęs nustatė širdies ūžesius. Gali kankinti širdies ritmo sutrikimai ir šokinėjantis kraujospūdis.
Būtina pasidaryti kardiografiją. Gali būti, jog jums – įgyta širdies yda. Tokių dalykų dažnai pasitaiko persirgus reumatu, ne iki galo išsigydžius anginą.
Turėkite omenyje: esant bet kokiai širdies ydai retsykiais būdingas stiprus svaigulys.
9. Laikotės itin griežtos dietos, todėl per labai trumpą laiką sumažėjo kūno masė.
Staiga lieknėti negalima, primena medikai. Galvos sukimasis tokiomis aplinkybėmis – tik mažmožis. Pati pradžia. Paskui paūmėja lėtinės ligos, sumažėja imunitetas ir prisideda daugybė kur kas nemalonesnių negalavimų. Meskite svorį lėtai.
10. Sergate cukriniu diabetu. Prieš svaigulio priepuolį juntate alkį, silpnumą visame kūne, gausiau prakaituojate, dreba rankos ir visas kūnas, dažniau plaka širdis. Galvos svaigulys kartais baigiasi alpuliu.
Tai labai panašu į hipoglikemiją. Panašių būklių pasitaiko padauginus insulino, nors nereikėtų turbūt sakyti, kaip svarbu kruopščiai laikytis nustatytų jo dozių – taip pat mitybos režimo.
Patyrus tokį priepuolį derėtų lengvai užkąsti – suvalgyti kokį vaisių, jogurto, saujelę riešutų, porą šaukštelių medaus.
10 galvos svaigimo priežasčių
@ Shutterstock
» Rašyti komentarą
» Komentarai
2020-03-10 18:01