Kaip atostogų metu išvengti ausies skausmo?

Žiemos speigai ir pavasario kaprizai liko praeityje. Atrodo, kad kai kurias ligas, pavyzdžiui, otitą, galima pamiršti bent jau iki kitų metų, kad vasara – tai toks laikotarpis, kai tiesiog neįmanoma (ir net nuodėmė) kuo nors susirgti. Deja... Jei nenorite savo atostogų praleisti lovoje, teks laikytis kai kurių taisyklių. Kokios jos? Kaip nesėkmės atveju suteikti pirmąją pagalbą?

Saugumo taisyklės

Nenerkite giliau negu į 1 metro gylį. Jeigu jūsų nosies pertvara kreiva, arba jeigu nesate tikri, kad taip nėra, nardymo rekordų geriau nesiekite, antraip vanduo iš nosies pateks į ausį ir ten „užstrigs“. Kuo tai baigiasi, daug aiškinti nereikia – svarbu, kad žinotumėte, jog malonu tikrai nebus. Be to, slėgio svyravimai dėl kreivos pertvaros įgaubs ausies būgnelį į vidų – tai ne tik nemalonu, bet kartais dar ir labai skausminga.

Plaukiokite tik šiltesniame negu 21 laipsnio temperatūros vandenyje. Reguliariai nesportuojate ir nesate jūreivis? Tada neskubėkite į paplūdimį, jeigu vandens temperatūra nesiekia 21 laipsnio, nes peršalimas – garantuotas. Jeigu jau taip dega, kad nebegalite kentėti, sulaukite, kol vanduo sušils bent jau iki 16 laipsnių, tačiau turėkite omenyje, kad tokiu atveju būti jame ilgiau kaip 5–7 minutes vis tiek nerekomenduojama. Lipti į vandenį galima tik gerai sušilus: padarykite mankštą arba pagulėkite saulėje. Esmė ta, kad sušilus kraujagyslės išsiplečia, todėl sustiprėja kraujotaka, ir niurktelėjus sušalama ne taip greitai.

Temperatūra lauke ir namuose neturi skirtis daugiau nei 5–7 laipsniais. Jeigu skirtumas didesnis, tai tikrai gali baigtis otitu, sloga ir netgi angina, kadangi mūsų adaptacinis mechanizmas nesugeba taip greitai persiorientuoti. Jeigu už lango karšta taip, kad net „asfaltas lydosi“, piktnaudžiauti kondicionieriais ir sėdėti namuose arba viešbutyje 20 laipsnių temperatūroje negalima.

Valykite ausis ne dažniau kaip 1 kartą per savaitę. Plauti, žinoma, reikia dažniau, tačiau valyti – ne. Viena iš otito priežasčių yra infekcija. Jeigu norite išvengti jos ir su ja susijusių problemų, prieš eidami į paplūdimį nevalykite ausų. Paklausite, kodėl? Esmė ta, kad ausų siera atlieka apsauginę funkciją. Jeigu į išvalytą ausį pateks bakterija arba virusas, labai didelė tikimybė, kad šie „gyventojai“ ten įsikurs jaukiai ir ilgam, o jūs turėsite begales nemalonumų. Gydytojų teigimu, gamta iš tiesų labai išmintinga – ji pasirūpino, kad mūsų organizmas pats galėtų apsisaugoti. Lygiai tas pats pasakytina ir apie ausis. Tikriausiai dažnai tenka girdėti, kad naudoti ausų krapštukų nerekomenduojama iš viso, tačiau jeigu negalite apsieiti be jų, stenkitės juos naudoti ne dažniau kaip vieną kartą per savaitę. Kas žino, ką voliodamiesi ant smėliuko nuo ryto iki vakaro kur nors pajūryje galite pasigauti...


Pirmoji pagalba

Duria ausyje. Jeigu yra pūlių, o temperatūra pakyla iki 37,5 laipsnių ir daugiau, savigyda neužsiimkite, kreipkitės į otorinolaringologą (LOR). Jeigu gi išskyrų nematyti, o temperatūros nėra, 3–4 kartus per dieną į ausį įkiškite vatos, suvilgytos spiritiniame antiseptiniame tirpale, ir palaikykite 15 minučių. Kuo anksčiau pradėsite šias procedūras, tuo didesnė tikimybė, kad išvengsite otito: esmė ta, kad šios procedūros metu išsiplečia kraujagyslės, į uždegimo apimtą vietą priteka daugiau kraujo, o kartu su juo gaunama daugiau maisto medžiagų ir imuninių ląstelių. Jeigu per 2–3 dienas skausmas neišnyksta, nieko nelaukite ir keliaukite į gydytojo kabinetą.

Į ausį pateko vandens. Suspauskite pirštais nosį, įkvėpkite per burną, susičiaupkite ir, neatidengdami nosies ir neišsižiodami, iškvėpkite. Kas bus? Dėl slėgio vanduo ištekės per ausis. Tokiu pat būdu galima sumažinti skaumą, kurį patiriate panėrę į gelmę. Kitas variantas – keletą kartų paspauskite išsikišusį kauburėlį ties ausies, į kurią pritekėjo vandens, kriaukle. Šokinėjimas ant vienos kojos ne tik nepadės, bet dar ir gali pakenkti – jeigu vanduo išplaus apsauginį sluoksnį, jūs atversite kelią virusams ir bakterijoms, o jeigu dar ir įsidrėksite, rizika pasigauti viduriniosios ausies uždegimą išaugs kelis kartus.

Prasidėjo sloga. Naudokite kraujagysles sutraukiančius vaistus po 3 kartus per dieną, antraip nosies gleivinė paburks ir susidarys palankios sąlygos otitui išsivystyti. Jeigu per 3–4 dienas sloga nepraeis, būtinai kreipkitės į gydytoją. Labai tikėtina, kad jis aptiks dar ir kokią nors bakterinę infekciją, kurią teks gydyti antibiotikais.

Nuskausminimas fitoterapija

Fitoterapijos šalininkams specialistai taip pat turi ką patarti. Šį receptą galima naudoti tik kaip pirmąją pagalbą, taip pat tais atvejais, kai dėl kokių nors priežasčių vizitą pas gydytoją tenka atidėti. Išgydyti otito žolelėmis nepavyks, tačiau sumažinti skausmą galima. Susukite vamzdeliu pelargonijos lapelį ir įsikiškite į ausį – nelabai giliai, kad po to galėtumėte ištraukti. Ant viršaus uždėkite šildomąjį kompresą: jums reikės natūralaus audinio skiautelės, suvilgytos vandeniu atskiestu spiritu arba kamparo aliejumi, celofaninės plėvelės (dedama ant viršaus), vatos ir skepetaitės, kuria aprišite kompresą. Pastaba: kompresas dedamas ne ant pačios ausies, o aplink ją, todėl reikės jame iškirpti skylę. Laikykite 2 valandas.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Lukrecija
2012-06-11 23:26
turejau probelmu del ausu man skaudejo sake daktarai kad man buvo uždegimas reikejo vaistu naudoti
Daiva
2012-05-24 13:20
Oj, buvo man kartą, kad įlindusi į jūrą išlipau su siaubingu ausies skausmu. Atostogos buvo sugadintos