Pirmoji pagalba netekus sąmonės

XIII – XIX amžiuje moterų alpimas buvo visiškai natūralus dalykas. Tų laikų mados (itin lieknas it vapsvos liemuo) versdavo damas dėvėti smarkiai suspaudžiančius korsetus, kurie trukdydavo normaliam kvėpavimui. Taigi savaime suprantama, kad oro trūkumas pasireikšdavo sąmonės netekimu. Korsetai, galima sakyti, jau praeityje, tačiau alpimas vis dar liko. Kas kaltas ir ką daryti?

Alpimas – tai trumpas sąmonės netekimas, galintis atsirasti dėl įvairių priežasčių. Pats alpimas tikrai nėra liga. Alpimo mechanizmas labai paprastas: sąmonės netenkama tuomet, kai dėl tam tikrų organizmo sutrikimų į smegenis nepatenka pakankamas deguonies kiekis.

Tarp dažniausiai pasitaikančių alpimo priežasčių galima įvardinti neurologinius sutrikimus, kurie susiformuoja nuo fizinio arba psichologinio streso. Fizinio streso apraiškomis gali būti tvankus oras, skausmas, fiziškai pasireiškiantis jaudulys ir t.t. Psichologinio streso – baimė (ne tik daiktų, pavyzdžiui adatų, bet ir emocijų, pavyzdžiui pokalbio), nerimas ir t.t. Sąmonės galima netekti ir nuo per didelių fizinių krūvių: didelio svorio, greito bėgimo ir t.t.


Neretai sąmonės netenka rūkantieji, o ypatingai – rūkančios. Taip nutinka dėl to, kad rūkaliai dažnai serga lėtinėmis bronchų ir plaučių ligomis, taigi deguonis sunkiau perduodama visam kūnui. O kaip minėjome – būtent deguonies trūkumas ir sukelia alpimą. Žmonėms, kurių kraujospūdis nepastovus, alpimą gali sukelti staigus perėjimas iš horizontalios padėties į vertikalią. Taip pat alpimo priežastimi gali būti perkaitimas, alkis, nuovargis, vėmimas, perdozuotas kofeino ar alkoholio kiekis ir t.t.

Žinoma, alpimas gali būti ir rimtų ligų simptomas. Jei alpstate pakankamai dažnai, reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytojus.

Sąmonės netekimas retai kada užklumpa netikėtai. Dažniausiai prieš tai pradeda svaigti galva, ima pykinti, patamsėja akyse, spengia ausyse. Visus šiuos simptomus lydi bendras silpnumas, šaltas prakaitavimas, o oda įprastai labai išblykšta. Tuomet raumenys atsipalaiduoja, žmogus netenka sąmonės ir susmenga. Nuo pirmųjų alpimo simptomų iki sąmonės netekimo praeina maždaug 15-60 sekundžių, taigi galima spėti apsisaugoti.

Pirmoji pagalba netekus sąmonės:

 

  • Paguldykite nukentėjusįjį ant lygaus paviršiaus (grindų, stalo, suolo) taip, kad galva būtų kiek žemiau nei liemuo, o kojos – šiek tiek pakeltos į viršų. Tai padės kraujui greičiau tekėti į galvą.
  • Jei nėra galimybės paguldyti žmogaus, tuomet pasodinkite jį taip, kad galva būtų kuo žemiau, o pečiai liestų kelius.
  • Įleiskite gryno oro (jei esate namuose, atidarykite langus).
  • Šiek tiek pasukite nukentėjusiojo galvą į šoną, kad vėmimo atveju jis neužspringtų.
  • Atsekite veržiančius drabužius, kad kvėpuoti būtų lengviau.
  • Patikrinkite pulsą. Jei jis labai silpnas, kvieskite greitąją pagalbą.
  • Duokite pauostyti amoniako (sudrėkinkite amoniaku vatą ir palaikykite kelias sekundes 1-2 cm atstumu nuo nosies)
  • Jei amoniako neturite, apšlakstykite veidą šaltu vandeniu arba nušluostykite sudrėkintu rankšluosčiu.
  • Jei viską išbandžius nukentėjusysis neatsigauna 5 minutes, kvieskite greitąją pagalbą.
» Rašyti komentarą
» Komentarai
ambicija
2014-10-01 09:40
medikus kviesti reikia ne 5 minutėms praėjus, o jei neatsigauna daugiau nei minutę..
as
2013-05-28 03:50
taip mano spaudimas zemas, net nesuskaiciuoju kiek kart buvau nualpus, viskas prasidejo kai buvau visai jaunute.