Ką būtina žinoti prieš lankantis soliariume

Šiltąjį metų laiką daugelis nori pasitikti įdegę, tad apsilankymai soliariumuose tampa vis dažnesni. Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kaip saugiai naudotis soliariumais ir ką reikėtų žinoti, kad dirbtinė saulė nekeltų sveikatos problemų.

Svarbiausia – saikas

Visų pirma nereikėtų pamiršti, kad piktnaudžiauti tiek natūraliais (skleidžiamais saulės), tiek dirbtiniais (soliariumų) ultravioletiniais spinduliais labai rizikinga. „Ultravioletiniai spinduliai sukelia tiek ūmius, tiek ilgalaikius sveikatos sutrikimus, tokius kaip odos senėjimas, vėžinės odos bei akių ligos. Todėl labai svarbu žinoti ir laikytis nustatytų naudojimosi soliariumais taisyklių ir rekomendacijų,“ – perspėja Vilniaus visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Asta Razmienė.

Pirmą kartą apsilankę soliariume paprašykite, kad jums išduotų Soliariumo paslaugų teikimo kortelę. Ji yra skirta jūsų apsilankymams ir apsilankymų trukmei registruoti ir yra reikalinga tam, kad neviršytumėte rekomenduojamų normų. Pirmą kartą lankantis soliariume degintis galima ne ilgiau kaip 10 min. Žmonėms, kurių oda balta, plaukai šviesūs, rusvi, akys žydros, pilkos, šviesiai rudos (I – II odos tipo asmenims) šį laiką būtina trumpinti per pusę.

Norėdami apsaugoti savo sveikatą nuo neigiamo dirbtinių UV spindulių poveikio sveikatai, soliariumais neturėtume naudotis daugiau kaip 2 kartus per savaitę, o per metus – daugiau kaip 30 kartų. Tarp dviejų deginimosi seansų turi būti daroma ne trumpesnė kaip 48 val. pertrauka. Soliariume būtina naudotis apsauginiais akiniais, pažymėtais CE ženklu. Negalima naudoti kosmetikos gaminių, skatinančių įdegį arba apsaugančių nuo natūralių saulės spindulių.

Į soliariumą – tik nuo 18 metų

Visa informacija apie deginimosi soliariume trukmę, režimą, nesaikingo deginimosi žalą ir kitos svarbios rekomendacijos turi būti pateiktos soliariumo lankytojams gerai matomoje vietoje (laukimo patalpoje). Derėtų atminti, kad jaunesniems nei 18 metų asmenims soliariumais naudotis negalima. Soliariumų paslaugos negali būti teikiamos net ir tais atvejais, kai jaunesni nei 18 metų asmenys soliariumų paslaugų teikėjams pateikia raštiškus tėvų sutikimus arba į soliariumą atvyksta kartu su tėvais.


Nerekomenduojama į soliariumus eiti ir nėščiosioms, vartojantiems antibiotikus, hormoninius preparatus, psichotropines ir šlapimą varančias medžiagas, iš karto po pirties, baseino arba saunos. Beje, vasarą, kai odą veikia natūralūs saulės spinduliai, soliariumais naudotis nerekomenduojama niekam.

Pažeidimų mažiau

Vilniaus visuomenės sveikatos centras kasmet tikrina, kaip soliariumų paslaugų teikėjai laikosi visuomenės sveikatos saugos reikalavimų. Patikrinimų metu vertinamas soliariumo patalpų įrengimas ir priežiūra, įrangos įrengimas ir dezinfekcija, lempų veiksmingoji apšvieta, kitos veiklos sąlygos.

Vienas iš svarbiausių soliariumo saugumo rodiklių yra ultravioletinių spindulių spinduolių veiksmingoji apšvieta, kuri neturi viršyti leistino 0,3 W/ m² dydžio. 2013 m. apšvietos viršijimas nenustatytas nė viename tikrintame soliariume.

Ypatingai svarbu, kad gultai, ant kurių gulamės nuogi, būtų ne tik švarūs, bet ir tinkamai dezinfekuoti. „Pastebime, kad soliariumų paslaugų teikėjai kasmet vis labiau paiso visuomenės sveikatos saugos reikalavimų. Pažeidimų, susijusių su įrangos dezinfekcija, nustatome vis mažiau, o 2013 m. jų iš viso nenustatyta. Atlikus plovinių nuo soliariumo gultų ir kilimėlių tyrimus, nerasta jokių mikroorganizmų,“ – teigia A. Razmienė.

Kai kuriuose soliariumuose nustatyti visuomenės sveikatos saugos pažeidimai, susiję su kitomis veiklos vykdymo sąlygomis: veikla vykdoma neturint leidimo-higienos paso, paslaugų vartotojams nepateikiama informacija raštu apie soliariumo įrangos gamintojo rekomenduojamą deginimosi trukmę, režimą ir pan. Šie pažeidimai taip pat reikšmingi visuomenės sveikatos saugai, todėl paslaugų teikėjams buvo nurodyta pašalinti trūkumus. Iš viso pernai Vilniuje patikrinta 13 soliariumų.

Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistams džiugu konstatuoti, kad nuolatinis bendradarbiavimas su soliariumų paslaugų teikėjais – konsultavimas, tikrinimas, informacijos teikimas – padeda siekti bendro tikslo – saugių paslaugų ir sveikesnės visuomenės.

» Rašyti komentarą