Lietuvos mokslininkai: prasidės nauja vėžio gydymo era

Prieš trejus metus Lietuvos mokslininkų įkurta biotechnologijų įmonė UAB „Froceth“, vienintelė šalyje gaminanti kiekvienam pacientui individualiai pritaikomus pažangios terapijos vaistinius preparatus (PVTP), šiemet įgyvendino savo pirmąjį investicinį etapą, kurio metu įsteigtas analogų Lietuvoje neturintis riebalinių audinių bankas bei vienintelė Baltijos šalyse PTVP gamybai skirta laboratorija, gaminanti šalyje unikalų vėžio imunoterapijai skirtą preparatą. Į bendrovę nuo jos įkūrimo pradžios jau investuota apie 0,5 mln. eurų.

UAB „Froceth“ veikla prasidėjo 2014 m. rugsėjį, kai įmonė įsteigė audinių banką, skirtą riebalinio audinio stromos vaskuliarinės frakcijos ląstelių apdorojimui, saugojimui ir paskirstymui. Bendrovė ir dabar iš riebalinio audinio išskiria kamienines ląsteles, kurios naudojamos kremzlinio sąnarių audinio regeneracijai bei pažeistos ar stangrumą praradusios odos atstatymui.

„Maždaug prieš penkerius metus su kolegomis mokslininkais, dirbančiais biotechnologijų srityje, pradėjome svarstyti galimybę Lietuvoje intensyviau plėtoti individualios terapijos sritį. Bendradarbiaudami su pasaulio mokslininkais, stažuočių užsienyje metu gilinomės į kamieninių ląstelių terapiją ir jos taikymą. Būtent šių ląstelių potencialas gydant sunkias ligas ir paskatino mus kurti bei gaminti aukštos kokybės ląstelių terapijos produktus Lietuvoje“, - sako UAB „Froceth“ direktorė Agnė Vaitkevičienė.

Lietuvoje šiuo metu nėra kito audinių banko, kuriame būtų saugomos riebalinio audinio stromos vaskuliarinės frakcijos ląstelės. Maža to, jis yra vienintelis šalyje, kuris savo veiklą vykdo vadovaujantis Geros gamybos praktikos (GGP) reikalavimais įrengtose patalpose.


Įkūrusi riebalinių audinių banką, įmonė investavo ir į vienintelę Baltijos šalyse PTVP gamybai skirtą laboratoriją. Joje nuo 2016 m. pradžios gaminamas dendritinių ląstelių preparatas, kuris yra naudojamas kaip pagalbinė priemonė kovoje su vėžiu.

„Preparatas paciento organizme aktyvina imuninę sistemą, versdamas ją ne toleruoti vėžio ląsteles, o atpažinti jas ir kontroliuoti jų veiklą. Jį sukuriame kiekvienam pacientui individualiai, panaudodami jo paties ląsteles“, - teigia A. Vaitkevičienė.

Pasak įmonės direktorės, investuota ir į PTVP gamybai skirtą pažangiausią įrangą, kvalifikuotų specialistų rengimą, jų mokymus, stažuotes, taip pat produktų kūrimą, vystymą bei diegimą Lietuvos rinkoje. Per pastaruosius kelerius metus UAB „Froceth“ dalyvavo bendruose moksliniuose tyrimuose su partneriais iš Lietuvos, Austrijos, Estijos ir Čekijos. Jų metu tirti vėžio imunoterapijos, naudojant iš ląstelių gaminamus preparatus, metodai.

„Įgyvendinę pirmąjį investicinį etapą, jau ruošiamės antrajam, kurio metu bus kuriami ir vystomi nauji produktai, skirti individualizuotam gydymui, panaudojant paties paciento audinius ir ląsteles. Planuojame investuoti ir į naujų produktų, skirtų vėžio gydymui, vystymą ir diegimą. Šioje srityje dirbsime kartu su tokiais partneriais kaip Nacionalinis vėžio institutas. Investuosime ir į ląstelių terapijos srityje dirbančių specialistų, kurių šiuo metu Lietuvoje yra labai mažai, rengimą“, - teigia įmonės direktorė.

» Rašyti komentarą