Norintiems išsaugoti gerą savijautą ligonių kasos primena, kad į šeimos gydytoją reikia kreiptis ne tik susirgus, bet ir sveikatą tikrintis prevenciškai, naudojantis Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis finansuojamomis patikros programomis.
„Šeimos gydytojas konsultacijos metu privalo informuoti apie apdraustiesiems nemokamas prevencines programas, kurios priklauso pacientui pagal jo amžiaus grupę, ir pasiūlyti atlikti reikiamus tyrimus“, – pabrėžia Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktorius Remigijus Mažeika.
Šiuo metu šeimos gydytojai gali pasiūlyti gyventojams naudotis širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa bei keturiomis apsaugos nuo vėžio programomis – gimdos kaklelio, krūties, prostatos ir storosios žarnos. Vaikams skirta krūminių dantų dengimo silantais programa.
Šeimos gydytojas kartą per metus vyrams nuo 40 iki 55 metų ir moterims nuo 50 iki 65 metų privalo pasiūlyti širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programos priemones. Pacientams nemokamai atliekama elektrokardiograma, gliukozės, cholesterolio ir kiti reikalingi tyrimai. Šeimos gydytojas įvertina, ar pacientui yra pavojus susirgti širdies kraujagyslių ligomis, ar ne. Nustačius cukrinį diabetą arba metabolinį sindromą, pacientas siunčiamas į specializuotą širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos padalinį (KPP) atlikti išsamesnių tyrimų.
Vėžys išlieka viena dažniausių ligų tiek Lietuvoje, tiek ir visame pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ekspertų duomenimis, įgyvendinant prevencines programas galima sumažinti sergamumą onkologinėmis ligomis 30‒70 procentų, o mirtingumą nuo jų ‒ apie 30 procentų, todėl, siekiant laiku užkirsti vėžiui kelią, šeimos gydytojui tenka ypač svarbus vaidmuo.
Kaulai yra organizmo kraujo gamykla. Kas sekundę kaulų čiulpai pagamina 3 milijonus raudonųjų kraujo kūnelių
Kitas faktas
Komentarai