Nosies plovimas druskos tirpalu

Nosies plovimas – ne itin maloni, tačiau labai naudinga procedūra, ypač – šaltuoju metų laiku. Kaip ją reikėtų daryti? Kokių priemonių tam reikia? Kam ši procedūra netinka?
 
Plaunant nosį druskos tirpalu pašalinamos susikaupusios gleivės, palengvinamas kvėpavimas, mažinamas nosies paburkimas. Tai puiki haimorito profilaktikos ir kvėpavimą slogos metu palengvinanti priemonė.
 
Kaip dažnai plauti?
 
Sveikam žmogui nosį rekomenduojama plauti kasdien. Geriausia tai daryti ryte, prieš valgį, tuo metu, kai atliekate kitas higienos procedūras.
 
Jeigu prasidėjo rinitas, nosį plauti galima 3-4 kartus per dieną, praėjus po valgio valandai ar dviems.
 
Kuo plauti nosį?
 
Vaistinėse nosies plovimui galima įsigyti jau paruošto tirpalo, arba pasiruošti jį patiems: jums tereikia ištirpinti pusę arbatinio šaukštelio druskos stiklinėje vandens. Tiesa, koncentraciją reikėtų koreguoti individualiai – jeigu jaučiate deginimą ir badymą, tirpalą reikėtų atskiesti labiau.
 
Vandens temperatūra turi būti maloni, artima jūsų kūno temperatūrai. Pernelyg karštas vanduo gali pakenkti nosies gleivinei.
 
Taip pat nosį galima plauti silpnu vaistažolių antpilu (tinka ramunėlės, šalpusniai, šalavijai ir kitos uždegimus slopinančios žolelės), negazuotu mineraliniu arba tiesiog virintu vandeniu.
 
Kaip atlikti procedūrą namų sąlygomis?
 
Iš pradžių įsigykite švirkštą be adatos arba švirkštynę. Įsiurbkite tirpalo, pasilenkite virš vonios ar praustuvo, galvą pakreipkite į šoną, kad į vieną šnervę tekantis skystis ištekėtų pro kitą. Kvėpuokite burna. Tirpalą įšvirkškite ne per daug stipriai.
 
Jeigu kvėpavimo takų praeinamumas geras, tirpalas pratekės nosiarykle ir ištekės pro kitą šnervę. Neišsigąskite, jeigu dalis tirpalo ištekės pro burną. Pakartokite procedūrą ir su kita šnerve, o po to – išsipūskite nosį. Svarbiausia – išmokti atsipalaiduoti praplovimų metu.
 

Jeigu nosį plaunate vaikui, procedūra bus tokia pati. Skirtumas tik tas, kad reikėtų paprašyti įkvėpti oro ir sulaikyti kvėpavimą. Labai svarbu, kad vaikas šios procedūros nebijotų, todėl iš pradžių parodykite pavyzdį.
 
Jeigu nosį reikia praplauti kūdikiui, paguldykite jį ant nugaros, įlašinkite į šnervę 2-3 lašiukus tirpalo, o po to išvalykite nosytę susuktu vatos gabaliuku, suvilgytu aliejumi. Po to lygiai taip pat išvalykite ir kitą šnervę.
 
Kuo plauti nosį slogos metu?
 
Paprastai nosies gleivinės uždegimą (slogą) sukelia į nosies ertmę patekęs virusas. Dėl rinito nosies gleivinė paburksta. Tačiau dažniausiai prie šio uždegimo prisideda ir uždegiminiai procesai nosiaryklėje (todėl jaučiamas gerklės skausmas). Uždegimas gali leistis ir giliau, todėl komplikacijos atveju vystosi ostitas, laringitas.
 
Kad išvengtumėte viruso patekimo iš nosies į gerklas arba viduriniąją ausį, pajutus pirmuosius slogos simptomus reikėtų kaip galima greičiau išplauti nosį ir pašalinti apnašas, nereikalingas gleives ir pūlius.
 
Nosies praplovimai pagerins ir vaistų (lašų, purškalų, tepalų) poveikį. Jeigu nosis gleivinė padengta pūliais ir gleivėmis, preparatai veiks prasčiau.
 
Kada nosies plauti negalima?
 
Plauti negalima, jeigu nosis užgulta. Ūmaus respiratorinio susirgimo ir ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos atveju nosies gleivinė paburksta, sutrinka kvėpavimas, yra rizika, kad kartu su skysčiu ligos sukėlėjai pateks į ausį. Nosis procedūros metu turi kvėpuoti, todėl blogiausiu atveju prieš plovimą bent jau įsilašinkite kraujagysles sutraukiančių vaistų.
 
Iki išėjimo į lauką nuo nosies plovimo turi praeiti bent pusvalandis.
 
Jeigu nosies pertvara kreiva, praplovimų efektyvumas bus labai mažas.
 
Jeigu nosyje yra polipų, savarankiški praplovimai neduos jokios naudos – geriau kreipkitės pagalbos į specialistus.
 
Nosies negalima plauti ir tais atvejais, kai nosies ertmėje yra vėžinių darinių, jeigu nosis dažnai kraujuoja, esate linkę į ausies uždegimus arba pasireiškia alergija kokiam nors tirpalo komponentui.
 
Būkite sveiki!

» Rašyti komentarą