Dažniausios pirmosios pagalbos klaidos

Nuo nelaimingų atsitikimų visiškai apsisaugoti neįmanoma, todėl svarbu žinoti, kaip tinkamai suteikti pirmąją pagalbą. Deja, daugelis mano, kad viską daro teisingai, ir joks pavojus negresia – o juk padaryta žala gali būti nepataisoma. Štai pačios dažniausios klaidos.
 
Neapdorokite atvirų žaizdų jodu ar briliantine žaluma!
 
Šios priemonės gali labai giliai nudeginti ir sulėtinti žaizdos gijimą, o kai kuriais atvejais – net palikti randus. Jodas ir briliantinė žaluma tinka tik tais atvejais, kai oda tik truputį įdrėksta ar nubrozdinta.
 
Žaizdą geriau dezinfekuoti chlorheksidinu arba vandenilio peroksidu, o po to sutvarstyti.
 
Jei žmogus paspringo, netapšnokite jo per nugarą!
 
Esmė ta, kad tapšnojant nugarą svetimkūnis gali nuslinkti dar giliau į kvėpavimo takus. Anksčiau taikytas Heimlicho metodas pelnė blogą reputaciją, todėl dabar rekomenduotina elgtis kitaip.
 
Ką daryti, jeigu paspringote?
 

  • Iš pradžių – nusiraminkite ir nepanikuokite.
  • Atsiklaupkite ir įsiremkite delnais į žemę.
  • Staigiai kriskite ant krūtinės. Toks smūgis išstums daugiau oro, o kartu – ir svetimkūnį.

 
Netepkite nudegimo aliejumi!
 
Aliejus padengs žaizdą plėvele, kliudysiančia aprūpinimą deguonimi, todėl žaizda negis ir labiau skaudės. Galima naudoti purškiamą pantenolį – putos padengs žaizdą, tačiau leis odai kvėpuoti.
 

  • Iš pradžių atvėsinkite nudegusią vietą (galima po tekančiu šaltu vandeniu).
  • Jeigu nudegimas nerimtas, galima patepti ūkišku muilu (skausmas nuslops ir paraudimas išnyks).
  • Rimto nudegimo atveju reikia nudegusią vietą atvėsinti šaltame vandenyje, pridengti sterilia marle ir kuo skubiau kreiptis pagalbos į ligoninę.

 
Netrinkite nušalusios vietos!
 
Ilgiau pabuvus šaltyje galimi ausų, kojų, rankų nušalimai. Paprastai tokiais atvejais puolama šias vietas trinti, tačiau to daryti nereikėtų. Leiskite, kad galūnės patalpoje sušiltų po truputį. Gerkite karštą arbatą su cukrumi ir jokiu būdu nevartokite alkoholio.
 
Nešildykite užgultos nosies!
 
Tai labai dažnai daroma klaida. Šildyti užgultą nosį yra pavojinga – kraujagyslės ir taip išsiplėtusios, nosis paburkusi, o šiluma tik dar labiau viską pablogina ir neretai baigiasi rimtu uždegimu. Kraujagysles reikia sutraukti (naudokite nosies lašus, bet ne ilgiau, negu nurodyta ant pakuotės).
 
Neatloškite galvos, jeigu iš nosies bėga kraujas!
 
Kraujavimo tai nesustabdys – tik pakeis jo kryptį. Kraujas gali nutekėti į nosiaryklę ar net skrandį.
 
Atsisėskite, ištieskite nugarą ir pasilenkite į priekį. O šnerves įsikiškite vatos diskelius ar tamponus, suvilgytus 3 % vandenilio peroksido tirpalu. Taip pat rekomenduojama pašaldyti vietą tarp antakių.
 
Nešildykite traumuotos vietos!
 
Po sumušimų atsiranda patinimų. Traumos vietos šildyti negalima – patinimas ir skausmas bus tik didesnis.
 
Pridėkite ledo ir kaip galima greičiau kreipkitės į traumatologijos punktą.
 
Neprisirenkite, jeigu jums smarkiai pakilo temperatūra ir jus krečia šaltis
 
Kai temperatūra pakyla, sutrinka organizmo termoreguliacinė funkcija. Žmogui pasidaro šalta dėl kūno ir kambario temperatūros skirtumo, todėl organizmui atrodo, kad jis šąla, o pacientas stengiasi kuo šilčiau apsirengti. Tačiau kuo daugiau pacientas prisirengia, tuo sunkiau atvėsta kūnas.
 
Atsiklokite ir užsidėkite ant kaktos drėgną ir vėsų rankšluostį, išgerkite karščiavimą mažinančių vaistų.

» Rašyti komentarą