Mitai apie apsinuodijimą maistu

Kur nors išvažiuodami, žmonės palieka pilnus produktų šaldytuvus ir naiviai tikisi, kad per savaitėlę ar dvi su maisto atsargomis nieko baisaus nenutiks. Deja, toks požiūris gali sukelti rimtų sveikatos problemų.

Europos mokslininkai, tirdami šaldytuvus su „no frost“ sistema, apskaičiavo: vien ištraukiamose lentynose, skirtose laikyti vaisius ir daržoves, kenksmingųjų bakterijų skaičius 750 kartų viršija leistiną normą. Tai reiškia, kad maistas jau po kelių dienų gali virsti nuodu.

Skrandžio veiklos sutrikimai – tai negalia, kurią paprastai diagnozuojame ir bandome išsigydyti patys. Kokie mitai apie apsinuodijimą maistu paplitę labiausiai?

Pirmas mitas. Jeigu produktas sugedęs, apsinuodys visi, kurie jį valgys

Netiesa. Ar pasireikš apsinuodijimo simptomai, ir ar jie bus stiprūs, priklauso nuo mikrobų rūšies, produkto „užnuodijimo“ lygio ir organizo atsparumo infekcijai. Pavyzdžiui, sugedusiais pieno produktais apsinuodys greičiausiai visi darželio vaikai, o pavojingų sveikatai jersinijų gali būti tik ant vieno kopūsto lapo (visi kiti bus sveiki).

Antras mitas. Jeigu nešviežią produktą užsigersite alkoholiu, apsinuodijimo nebus

Netiesa. Daugeliu atvejų tai daryti yra visiškai beprasmiška. Tokia „dezinfekcija“ visų į virškinamąjį traktą patekusių mikrobų neįveiks – labiau tikėtina, kad tiesiog apsinuodysite alkoholiu. Na, o jeigu apsinuodijimą sukelia ne mikrobai, o cheminiai junginiai (pavyzdžiui, nitratai), spiritas tik pablogins padėtį, kadangi apsinuodijimas ir apgirtimas sveikatai kelia daug didesnę grėsmę, negu vien tik apsinuodijimas.


Trečias mitas. Jeigu pykina, reikia kuo greičiau sukelti vėmimą

Netiesa. Vėmimas gali būti ne tik apsinuodijimo, bet ir pankreatito, gastrito ir kai kurių neurologinės kilmės ligų požymiu. Na, o pykinimas iš viso nėra vien gastroenterologinis simptomas – tai gali būti ženklas, kad pažeista centrinė nervų sistema. Toksinai, susidarantys kaip ligą sukeliančių mikroorganizmų gyvybinės veiklos produktai, stimuliuoja galvos smegenų vėmimo centrą, todėl pykinimo atveju reikia kreiptis į gydytoją. Jeigu tai tikrai apsinuodijimas, gali tekti plauti skrandį, tačiau patiems sukelti vėmimo nerekomenduojama.

Ketvirtas mitas. Apsinuodijus reikia išgerti kelias tabletes aktyvuotos anglies

Tiesa. Aktyvuota anglis pašalina iš organizmo toksinus. Yra ir šiuolaikiškesnių sorbentų, kurių taip pat reikėtų turėti savo namų vaistinėlėje. Vis dėlto tiesa ta, kad net ir tokį iš pažiūros nekenksmingą ir nekaltą preparatą reikia vartoti labai atsakingai – tik taip, kaip nurodyta instrukcijoje, ir ne ilgiau kaip 2–3 dienas. Kai kurie žmonės geria sorbentus vien tam, kad nepūstų pilvo, bet taip elgtis negalima. Piktnaudžiavimas gali baigtis tuo, kad iš organizmo pašalinsite ne tik toksinus, bet ir naudingąsias medžiagas.

Penktas mitas. Jeigu įgriso viduriavimas, reikia vartoti antidiuretinius preparatus

Kartais – taip. Vaistų pasirinkimas priklauso nuo apsinuodijimo sunkumo. Apsinuodijus ir žarnyno infekcijos atveju naudingesni žarnyno antiseptikai. Ilgą laiką vartojant antidiuretinius vaistus, ligos eigą galima tik dar labiau apsunkinti – žalingos bakterijos ir jų išskiriami toksinai nepasišalina natūraliu būdu. Svarbiau atkurti skysčių ir elektrolitų balansą. Tokiu atveju reikia ištirpinti stiklinėje vandens arbatinį šaukštelį druskos ir išgerti.

Šeštas mitas. Po apsinuodijimo reikia gerti stiprią juodąją arbatą

Tiesa. Stipriai dehidratavus, krinta spaudimas ir gliukozės lygis kraujyje. Saldi arbata padės papildyti gliukozės atsargas, tačiau nuo diarėjos neišgelbės. Be arbatos taip pat galima gerti ir negazuotą mineralinį vandenį.

» Rašyti komentarą