Mėšlungio simptomai, priežastys, gydymas ir profilaktika

Užtenka išgirsti žodį „mėšlungis“, ir daugelis iš mūsų jau žino, kas tai per dalykas. Tačiau, kitaip ne įprasta manyti plačiojoje visuomenėje, tai ne liga, o simptomas, rodantis, kad kojų raumenims „kažkas negerai“. Tai tam tikros raumenų grupės spazmas arba stipriai padidėjęs jų jautrumas, t. y. sumažėjęs dirgiklio slenkstis, į kurį reaguoja raumuo. Kalbant paprasčiau, atliekant psichologiškai ir fiziologiškai nepriimtiną judesį, raumenį gali sutraukti mėšlungis. Dažniausiai jis apima blauzdų bei kojų pirštų raumenis, nes ši kūno dalis laiko didžiausią krūvį – visą mūsų kūną.

Mėšlungis paprastai trunka neilgai, tačiau sukelia labai daug nepatogumų. Dažniausiai šis negalavimas pasireiškia naktį, tačiau tai nereiškia, kad šviesiuoju paros metu būsite saugūs.

Daugelis vis dar klaidingai įsivaizduoja, kad mėšlungis – tik garbaus amžiaus žmonių problema. Tiesa ta, kad sutraukti jis gali netgi naujagimį.

Kas gi sukelia mėšlungį? Kaip žinoti, ar esate rizikos grupėje? Kaip kovoti su šiuo nepageidaujamu simptomu?

Pagrindinės mėšlungio priežastys:

 

 • Pasyvus gyvenimo būdas. Jeigu visą dieną sėdite prie kompiuterio arba televizoriaus. Labai tikėtina, kad jums teks už tai užmokėti. Kenkia ir sėdėjimas susikėlus koją ant kojos – šis įprotis labai žalingas, nes sutrikdo kojų kraujotaką.
 • Peršalimas. Mėšlungis gali sutraukti maudantis šaltame vandenyje – tokiu atveju tai nelaikoma kokios nors ligos požymiu. Tačiau jeigu pastebite, kad pašalus kojas sutraukia mėšlungis, imkitės visų įmanomų atsargumo priemonių (pavyzdžiui, plaukioti jums reikėtų tik žmonių grupėje).
 • Mikroelementų trūkumas. Jeigu jūsų organizmui trūksta natrio, magnio, kalcio, kalio, įtraukite į savo mitybą ruginės duonos, daigintų kviečių ir kitų šiais elementais pasižyminčių produktų.
 • Vitaminų D ir E trūkumas. Jų gausite vartodami kviečių daigų, kedrų, linų sėmenų aliejų.
 • Vitaminų B2 ir B6 trūkumas.
 • Kraujotakos sutrikimai apatinėse galūnėse. Šis punktas yra glaudžiai susijęs su pirmuoju, nes kraujotaka labai priklauso nuo to, kiek mes judame. Jeigu pastebite, kad jaučiate kojose diskomfortą arba išryškėja venų tinklelis, reikia kasdien masažuoti kojas su gydomaisiais tepalais.
 • Kai kurių vaistų vartojimas. Į tokių preparatų kategoriją patenka vaistai, mažinantys kraujo spaudimą arba cholesterolio lygį kraujyje.
 • Venų išsiplėtimas. Jeigu matote, kad mėšlungis sutraukia vis dažniau, skausmas trunka ilgiau, kojos tinsta ir atrodo sunkios, visa tai gali reikšti varikozinį venų išsiplėtimą. Stiprinkite kraujagyslių sieneles, gerinkite audinių apytakos procesus, kraujotaką venose ir kapiliaruose. Pasikonsultuokite su savo gydytoju – jis patars, kokių konkrečių priemonių reikėtų imtis jūsų atveju.
 • Organizmo išsekimas. Jeigu ilgą laiką krūvis tenka toms pačioms raumenų grupėms, tai gali išprovokuoti mėšlungį. Dėl šios priežasties jis labai dažnai renkasi tuos, kurie dirba stovimą darbą.
 • Plokščiapėdystė, kojų defektai.
 • Besaikis kofeino ir nikotino vartojimas. Mokslininkai padarė išvadą, kad viena iš mėšlungio priežasčių gali būti kofeino ir nikotino perteklius organizme, todėl rekomenduojama mažiau rūkyti ir vengti kavos. Jeigu negalite be jos apsieiti, apsiribokite viena ar dviem nestipriom porcijom per dieną, kitas pakeitę kofeino neturinčiais gėrimais. Jeigu mėšlungis kartojasi dažnai, vertėtų apriboti ir suvartojamo cukraus kiekį.
 • Neadekvatus fizinis krūvis. Žinoma, fizinė veikla yra gerai. Tačiau jeigu niekada nesportavote, ir staiga nusprendėte sumušti kokį nors rekordą, mėšlungio greičiausiai neišvengsite. Geriau atsižvelkite į savo galimybių ribas ir per daug iš savęs nereikalaukite, racionaliai pasirinkite fizinį krūvį.
 • Įvairios nervų sistemos ligos, pavyzdžiui, epilepsija, meningitas, smegenų abscesas, encefalitas, galvos smegenų ir kaukolės trauma, smegenų patinimas, infekcijos ir panašiai.

 

Dažnas ir spontaniškas kojų mėšlungis gali liudyti kokią nors ligą. Kad išsiaiškintumėte šio reiškinio priežastis, reikės išsitirti ir pasikonsultuoti su specialistu.

Kada vertėtų kreiptis į gydytoją?

 

 • Jeigu mėšlungis kartojasi kasdien, po kartą ar kelis kartus per dieną, ir tai tęsiasi jau ilgą laiką (nuo savaitės ir ilgiau);
 • Jeigu jis sutraukia pakilus temperatūrai ar pasireiškus apsinuodijimo simptomams;
 • Mėšlungį lydi sąmonės netekimas;
 • Sutrinka koordinacija;
 • Mėšlungis tęsiasi ilgiau nei 3 minutes.


Kaip sau padėti, jeigu sutraukė mėšlungis?

 

 • Staiga atsistokite ant sutrauktos kojos. Dėl visa ko į ką nors įsikibkite. Tai skausminga, tačiau efektyvu.
 • Darykitės masažą, galima naudoti šildomąjį tepalą. Beje, tai taip pat nebloga mėšlungio profilaktikos priemonė.
 • Kelis kartus įgnybkite į skaudamą vietą.


Profilaktika

Galite atlikti kraujotaką gerinančius pratimus (pavyzdžiui, pasisūpuoti nuo pirštų galų ant kulnų ir atvirkščiai, kilnokite paeiliui kojų pirštus). Po jų bus labai naudinga pamirkyti kojas kontrastingoje vonelėje. Tik atminkite, kad temperaturų skirtumas neturi būti labai didelis. Varikozinio venų išsiplėtimo atveju karšto vandens naudoti negalima.

Ir, žinoma, labai svarbi avalynė. Ji turi būti patogi, parinkta pagal koją, o ne „iš akies“.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
zymantas
2020-10-17 16:48
man pradeda traukti kojas,kai vaikstau pradeda nuo pedos kol daeina iki slaunies,tada visai sumeta kojas.aciu
Vida
2019-06-15 07:06
Jau ne pirmą rytą suka kojas, nuo blauzdų į apačią. Kaip mėšlungis tik dar kartu ir suka. Kas tai? Ačiū
Ninatr
2018-09-26 08:01
Traukia koju pirstud
Nele
2018-07-25 13:29
Skauda kojos
maikas
2012-11-01 22:16
man naktimis reguliariai sutraukdavo blauzdą, pradėjau bėgiot, valgau džiovintus vaisius, riešutus, geriu limonadus a la su magniu ir kalciu, negeriu kavos, stengiuos žiemos naktimis nenusiklot kojų.. atrodo, padeda