Susirgus peršalimo ligomis, gydytojai neretai rekomenduoja gerti daug skysčių, o ypač šiltų arbatų. Vis dėlto, tam tikros arbatos rūšys gali padėti ne tik greičiau pasveikti, tačiau ir sustiprinti imunitetą, bei apsaugoti nuo ligų. Kokią arbatą vertėtų rinktis norint išsaugoti gerą sveikatą?
- Žalioji arbata
Švelni, saldžiarūgštė žalioji arbata yra puikus antioksidantų šaltinis. „Katechinai – tai polifenoliai, kurie teigiamai veikia sveikatą ir yra puikūs antioksidantai“, – sako mitybos specialistė Paulina Lee.
Žaliojoje arbatoje esantys antioksidantai ne tik stiprina imunitetą, bet taip pat apsaugo nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Tyrimo metu pagal arbatos rūšį atlikta analizė parodė, kad geriantiems žaliąją arbatą 25 proc. sumažėjo rizika susirgti mirtinomis širdies ligomis ir insultu.
- Ciberžolių arbata
Pasirodo, ciberžolė – geltonai oranžinis prieskonis, kuris kariui suteikia ryškią spalvą, – taip pat gali būti naudingas imuninei sistemai, jei jį vartosite kaip arbatą. „Tyrimai rodo, kad ciberžolė gali sumažinti uždegimą. Taip pat ciberžolėje gausu antioksidantų, kurie palaiko bendrą imuninės sistemos funkciją“, – pasakoja P. Lee.
Pagrindinis aktyvusis ciberžolės junginys yra kurkuminas. 2017 m. spalio mėn. žurnale „Foods“ paskelbtame tyrime teigiama, kad kurkuminas veiksmingai naikina įvairių tipų laisvuosius radikalus, kontroliuoja juos neutralizuojančius fermentus ir padeda išvengti laisvųjų radikalų susidarymo organizme. Atsižvelgiant į tai, kad laisvųjų radikalų žala gali turėti įtakos daugeliui ligų, dėl ciberžolėje esančių antioksidantų šis prieskonis gali tapti puikiu sveikos mitybos papildymu.
- Juodoji arbata
Šios tamsios, sodrios arbatos spalvą lemia antioksidantų grupė, vadinama teaflavinais. „Tyrimai patvirtina teaflavinų antioksidacinį poveikį“, – sako mitybos specialistė P. Lee.
Antioksidacinės medžiagos esančios juodojoje arbatoje, valo organizmą ir apsaugo jį nuo neigiamo laisvųjų radikalų poveikio. Taip pat svarbu paminėti, kad juodojoje arbatoje esantis raugas teigiamai veikia žarnyno veiklą ir netgi mažina skausmą.
- Baltoji arbata
Baltoji arbata yra ne tik rečiau naudojama, bet ir mažiau žinoma. Vis dėlto, ši išskirtinė, prabangi arbata nuvertinama be reikalo. Mažai kas žino, kad baltoji arbata yra vadinama „nemirtingumo eliksyru“, nes pasižymi ypatinga vitaminų ir mikroelementų gausa, skatina žaizdų gijimą, lėtina senėjimo procesus, stiprina širdį ir saugo organizmą nuo virusų.
Baltoji arbata yra mažiausiai perdirbta arbatos rūšis palyginus su juodąja ar žaliąja arbatomis, todėl joje gausu antioksidantų ir medžiagų, kurių kitose arbatose nėra.
- Imbierinė arbata
Imbieras yra artimas ciberžolės giminaitis, todėl vartojamas kaip arbata, jis gali būti naudingas imuninei sistemai.
Gingerolis yra pagrindinis veiklusis junginys, kuris lemia aštrų, pipirinį imbiero skonį ir gydomąsias savybes. Anksčiau atlikti tyrimai atskleidė, kad gingerolis ne tik pasižymi antioksidaciniu ir priešuždegiminiu poveikiu, bet ir gali gydyti infekcijas.
Imbierų arbata taip pat gerina smegenų aprūpinimą krauju, gerina atmintį, regėjimą, veido spalvą, suteikia odai elastingumo ir stangrumo, bei puikiai šildo ir apsaugo nuo peršalimo.