Nugaros skausmas: kilmė, priežastys ir gydymas

Partnerio turinys
Šis turinys inicijuotas projekto partnerio

Nugaros skausmas – viena didžiausių ir labiausiai paplitusių sveikatos problemų. Tie, kurie jį patiria ar yra bent kartą patyrę, tikrai žino, kad tai nėra tik mobilumą ir gerą savijautą apribojantis pojūtis. Nugaros skausmas, ypač lėtinis, gali atnešti netgi psichologinių, nerimo ir miego sutrikimų, tad jo ignoruoti nereikėtų. Daugeliu atvejų šį nemalonų pojūtį galima bent kažkiek palengvinti. Geriau kuo greičiau kreiptis į specialistą, nes savigyda kai kuriais atvejais gali padaryti tik dar daugiau žalos. 

 

Nugaros skausmas skirstomas pagal savo trukmę 

 

Nugaros skausmas gali būti ūminis, poūmis ir lėtinis. Į žemiau išvardintas grupes jis skirstomas pagal savo trukmę: 

 

· Ūminis skausmas trunka apie 4-6 savaites; 

· Poūmis arba užsitęsęs nugaros skausmas kamuoja 6-12 savaičių arba net iki trijų mėnesių; 

· Lėtinis skausmas trunka ilgiau nei 3 mėnesius, o kai kuriais atvejais net ir visą gyvenimą, ypač jei jis negydomas arba gydomas neteisingai. 

 

Ūminis skausmas dažniausiai yra stiprus ir aštrus, o lėtinis – bukas ir silpnesnis, tačiau jo intensyvumas gali periodiškai padidėti, suintensyvėti, paūmėti. Labai stiprus arba ilgai trunkantis skausmas ne tik sukelia daug nemalonių pojūčių, bet ir reikšmingai kenkia normaliai gyvenimo kokybei. 

 

Nugaros skausmas taip pat klasifikuojamas pagal savo kilmę 

 

Daugeliu atvejų (net iki 90 procentų visų diagnozių) nugaros skausmas priskiriamas vertebrogeninės kilmės skausmui – tai reiškia, kad jis kyla dėl įvairių stuburo problemų. Taip pat nugaros skausmas gali būti įvardijamas kaip neurogeninis – paprastai jis atsiranda dėl centrinės ar periferinės nervų sistemos pažeidimo. Psichogeninį skausmą lemia paciento patiriamos emocijos, jausmai ir mintys, tad ilgalaikis stresas ar nerimas gali daryti didelę įtaką ir fiziniam skausmui. Išskiriami ir dėl vidaus organų ar kraujagyslių pažeidimo atsirandantys skausmai. Tad nesunku suvokti, kad nugaros skausmo kilmė gali būti pati įvairiausia ir jis kamuoja tikrai ne tik dėl pačios nugaros srityje vykstančių pakitimų. 

 

Nugaros skausmo priežastys – pačios įvairiausios 

 

Nugaros skausmą dažnai lemia toje srityje esančių raumenų įtampa ir silpnumas, atsirandantys dėl įvairiausių priežasčių. Nemalonius pojūčius išprovokuoja netaisyklinga kūno padėtis, per didelis ar per mažas fizinis krūvis, įvairios traumos ir pažeidimai, raumenų patempimai, stuburo degeneraciniai pakitimai, nervinė įtampa (stresas). Labai svarbu ir tai, kaip pats pacientas suvokia skausmą – vienam net ir gana nedidelis skausmas gali būti sunkiai pakeliamas, o kitas „susigyvena“ ir su gana aštriais skausmais. Daug lemia ir taip, kokia asmens laikysena, kaip jis kelia daiktus, kokį čiužinį naudoja ir kaip pailsi naktimis, kaip jis sportuoja, ant kokios kėdės sėdi ir kokį darbą jis dirba ar kokių pomėgių turi. Ūminis skausmas itin dažnai užklumpa tuos, kurie reguliariai nesimankština, o po to pradeda nuo pernelyg didelio fizinio krūvio ar mėgina pakelti žymiai per sunkius daiktus. Beje, nugaros skausmą gali nulemti ir kitos priežastys, kurias kartais nustatyti gali būti sudėtinga dėl jų nespecifiškumo, pavyzdžiui, moterims jis gali atsirasti nėštumo ar mėnesinių metu. Daug įtakos daro ir įvairios ligos bei organizme vykstantys uždegimai, pavyzdžiui, nugarą gali skaudėti dėl šlapimo takų infekcijų, navikų, virškinimo problemų, kraujotakos pakitimų. Natūralu, kad nugaros skausmas vyresnius žmones kamuoja dažniau dėl jų organizmuose vykstančių degenericinių pokyčių, tačiau ši problema neretai aplanko ir labai jaunus žmones. Spėjama, kad daug lemia šiuolaikinis gyvenimo būdas, kai ištisos valandos praleidžiamos sėdint prie kompiuterio. Be to, daugelis pernelyg mažai juda ir visai neskiria savo mitybai bei emocijų sveikatai. 

 

Tinkamas nugaros skausmo gydymas – labai svarbus 

 

Ūminis nugaros skausmas stipriai apriboja kasdieninę veiklą. Negydomas ar gydomas netinkamai, jis linkęs virsti lėtiniu ir ilgai kamuoti pacientą bei trukdyti jam džiaugtis pilnaverčiu gyvenimu. Įvairūs tyrimai rodo, kad tinkamai parinktas fizinis gydymas padeda mažinti nesteroidinių vaistų nuo uždegimo bei kitų vaistų poreikį. Taigi, jei pacientas tinkamai mankštinasi ar lanko jam tinkamas procedūras, jam vaistų reikia kur kas mažiau – tuo pačiu sumažėja ir galimų nepageidaujamų poveikių rizikos. 

 

Ypač veiksmingos kompleksinės nugaros skausmo gydymo priemonės, pavyzdžiui, taikant fizinius pratimus ar kitus fizinio gydymo būdus kartu su didelių dozių B grupės vitaminų vartojimu, galima pasiekti gana gerų rezultatų ir gerokai sutrumpinti gydymo trukmę. Beje, dažnai prireikia ne tik nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (pvz Dolmen) ir B grupės vitaminų kompleksų, bet ir raumenis atpalaiduojančių vaistinių preparatų. Jei nugaros skausmas sukelia ir kitų nepatogumų, pavyzdžiui, suprastėja paciento nuotaika, atsiranda įtampa, pakenkiama jo miegui, tuomet gali būti skiriami ir kiti vaistiniai preparatai. 

 

Labai svarbu atsakingai laikytis gydytojų rekomendacijų ir ilgai nekentėti, ypač jei skausmas pradeda trukdyti kasdieninei veiklai. Lėtinis nugaros skausmas pacientui gali sukelti daug nerimo, ilgainiui netgi pakenkti jo nuotaikai, psichologinei būsenai, miego kokybei. Skausmą patiriantis žmogus gali pradėti vengti judėti ir išeiti iš namų, tad tokią problemą būtina spręsti kuo greičiau. 

 

Rūpinkitės savo ir savo artimųjų sveikata. Neleiskite, kad nugaros skausmas gadintų Jūsų gyvenimą, nes kiekviena diena – labai svarbi ir vienintelė! O vartojant vaistus, būtinai pasitarkite su gydytoju ar vaistininku, nes netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

» Rašyti komentarą