Kas vyksta su kūnu pagirių metu ir kaip sau padėti

Kas vyksta su kūnu pagirių metu ir kaip sau padėti
@ Shutterstock

Pagirios, pavartojus alkoholio, gali užsitęsti net iki 72 valandų, tačiau daugelis atvejų trunka trumpiau. Pagirių sunkumas priklauso nuo: suvartoto alkoholio kiekio, dehidratacijos, individualios mitybos, tautybės, lyties, kepenų būklės, vartojamų vaistų. Susipažinkite plačiau, kas vyksta su kūnu pagirių metu:

 

  1. Trūksta skysčių. Alkoholis, patekęs į organizmą, sutrikdo smegenų veiklą – jos nebegauna signalo iš inkstų, kuomet žmogus jaučiasi ištroškęs, taip netenkama daug skysčių ir prasideda dehidratacija: pykina, skauda galvą, jaučiamas nuovargis. Organizmui greičiau atsistatyti gali padėti specialių tirpių miltelių su elektrolitais ir B grupės vitaminų vartojimas.

     
  2. Nuodijamos kepenys. Alkoholis metabolizuojamas kepenyse ir skyla į toksiškus junginius, kurie paskui pasiskirsto kūne. Vandens vartojimas ir intensyvus judėjimas gali paskatinti kraujotaką ir padėti greičiau pasišalinti toksinams iš kūno.

     
  3. Patinsta veidas. Alkoholis plečia kraujagysles ir sukelia dehidrataciją, todėl visas kūnas, ypač veidas, atrodo išsipūtęs, patinęs. Masažuokite veidą ir žandikaulio liniją, kad pagerintumėte kraujotaką ir paskatintumėte limfos nutekėjimą. Galite į veidą patrinti ledo kubelius – šaltis paskatins veido kraujotaką.

     
  4. Sudirgsta skrandis. Alkoholis sukelia dirginantį poveikį skrandžio gleivinei ir padidėjusią skrandžio rūgšties gamybą, todėl pagirių metu neretai pykina, nesinori valgyti. Alkoholis taip pat lėtina skrandžio susitraukimus, dėl to maistas lėčiau virškinamas ir ilgiau lieka skrandyje. Patariama gerti imbiero arbatą – tai natūralus vaistas nuo pykinimo.

     
  5. Sutrinka hormonų ir elektrolitų pusiausvyra. Vartojamas alkoholis išbalansuoja visą organizmo veiklą, įskaitant ir hormonų bei elektrolitų pusiausvyrą. Pagirių metu ir po jų patariama kuo daugiau vartoti vandens, sveikai maitintis, kokybiškai išsimiegoti – padėti atsigauti išbalansuotam organizmui.

     
  6. Kūne kaupiasi riebalai. Kai alkoholis patenka į kūną, kepenys atpažįsta jį kaip pavojingą toksiną ir iškart pradeda jį apdoroti pirmiau nei bet ką kitą (riebalai ar cukrus tuo metu nėra apdorojami). Jeigu dažnai vartojate alkoholį, kepenys bus užimtos toksinų šalinimu, o iš maisto gaunami riebalai ir cukrus (kurio taip pat yra alkoholyje) nebus apdoroti – laikui bėgant jie „pakibs“ pačia negražiausia riebalų forma kūne.

     
  7. Trūksta B grupės vitaminų. Alkoholis pašalina iš kūno B grupės vitaminus, ypač tiaminą, kitaip žinomą kaip vitaminą B1. Jeigu taip nutiko, kad padauginote alkoholio, patariam vartoti B vitaminų papildus.

     
  8. Patinsta smegenys. Dažnai pagirių metų skauda galvą, nes dėl alkoholio sukeltos dehidratacijos, patinsta ir išsiplečia smegenys. Patariama gerti kuo daugiau vandens ir kokybiškai išsimiegoti.

     
  9. Kyla nerimas arba/ir depresija. Iš pradžių alkoholis sukuria apgaulingą ir dirbtinę geresnę savijautą imituodamas neuromediatorių, vadinamą GABA, kuomet žmogui apima netikra džiaugsmo būsena, tačiau vėliau, kai alkoholis pasišalina iš organizmo, jaučiama depresija arba kyla nerimas, o kartais apima netgi abi nemalonios būsenos. Kuo daugiau ir dažniau vartojama alkoholio, tuo labiau stiprėja nerimas ir depresija. Jeigu taip nutinka kelis kartus, dar galima sau padėti pasivaikščiojimu gryname ore, sportu, kokybiškai išsimiegant, tačiau dėl ilgalaikių alkoholio pasekmių būtina kreiptis profesionalios pagalbos.

     
  10. Nukrenta cukraus kiekis kraujyje. Jei pagirių metu jaučiate svaigulį, silpnumą ar nuovargį, taip gali būti dėl to, kad alkoholis sumažina organizmo gliukozės (cukraus kiekio kraujyje) atsargas, kurios yra kaupiamos kepenyse, ir neleidžia jo daugiau gauti.

     
  11. Skauda raumenis. Kepenims apdorojant alkoholį, jos suskaidomos į acetaldehidą – žalingą toksiną. Jei suvartojote daugiau alkoholio, nei organizmas gali apdoroti, acetaldehido perteklius gali likti kūne ir sukelti uždegimą, raumenų skausmus ir nuovargį.

 

Komentarai

Ar žinote, kad...

Liežuvis turi apie 9000 skonio receptorių. Skonis geriausiai skiriamas esant 24 laipsniams Celsijaus

Kitas faktas