Šlapimo nelaikymas: geros žinios apie kompensuojamas priemones

Partnerio turinys
Šis turinys inicijuotas projekto partnerio

Slaugote šlapimo nelaikantį šeimos narį, kuris neišsiverčia be šlapimą sugeriančių priemonių? Šeimoje turite artimą vyrą, kuriam po prostatos operacijos praverstų įklotai? Galbūt tyliai kenčiate nevalingą šlapimo ištekėjimą ir bijote kreiptis pagalbos? Svarbu žinoti, kad tokiais atvejais gydytojui diagnozavus šlapimo nelaikymą, galima tikėtis kompensuojamų sauskelnių, įklotų, vienkartinių paklodžių.

 

Iki praėjusių metų vasaros šios priemonės buvo kompensuojamos tik pacientams, kuriems šlapimo nelaikymas išsivystė dėl išsėtinės sklerozės, insulto, traumų, cerebrinio paralyžiaus, esant įskilam stuburui, arba tiems, kuriems buvo nustatytas nuolatinės slaugos poreikis. Kitiems teko sukti galvas, kaip savarankiškai išgalėti apsirūpinti reikiamomis priemonėmis.

 

Dvi geros žinios

 

Nuo 2018 m. liepos 1 d. šlapimą ir (arba) išmatas sugeriančios priemonės gali būti skiriamos visiems pacientams, kuriems diagnozuotas vidutinio arba sunkaus laipsnio šlapimo nelaikymas ir (arba) išmatų nelaikymas. Tiesa, esant lengvam šlapimo nelaikymui kompensuojamos priemonės nepriklauso, o nustačius vidutinį šlapimo nelaikymą, kompensuojami tik įklotai.

Kita gera žinia, jog dabar sunkų šlapimo nelaikymą patiriantiems pacientams kompensuojama daugiau sauskelnių – vietoje 30 vnt. per mėn. skiriama 45 vnt. sauskelnių. Jeigu pacientui diagnozuojamas ir išmatų nelaikymas, jam priklauso dar 45 vnt. sauskelnių. Taigi turintiems ir šlapimo, ir išmatų nelaikymą pacientams per mėn. įmanoma gauti 90 vnt. sauskelnių.

 

Kur kreiptis?

 

Pirmiausia reikia kreiptis į bendrosios praktikos gydytoją (šeimos gydytoją), vidaus ligų ar vaikų ligų gydytoją. Šis, įvertinęs šlapimo arba išmatų nelaikymo sutrikimo rizikos veiksnius ir laipsnį, turi diagnozuoti sutrikimą ir išrašyti receptą kompensuojamoms priemonėms gauti. Prireikus nuodugnesnio ištyrimo, šeimos gydytojas gali siųsti patvirtinti diagnozę pas gydytoją specialistą (pvz., ginekologą, urologą).

 

Gydytojui nustačius šlapimo ir (arba) išmatų nelaikymą, per mėnesį galima gauti tokias kompensuojamas priemones:

  •     Esant vidutiniam šlapimo nelaikymui – 60 vnt. įklotų, kurių sugeriamumas nuo 300 ml;
  •     Esant sunkiam šlapimo nelaikymui – 45 vnt. sauskelnių;
  •     Esant išmatų nelaikymui – 45 vnt. sauskelnių.

Informacija parengta pagal LR sveikatos ministro įsakymus(Nr. V-1508 ir Nr. V-871.

 

Kokias sauskelnes naudoti?

 

Labai svarbu pasirinkti patikimas ir odos sveikatą užtikrinti padedančias sauskelnes. Švedų gamintojo TENA sauskelnės yra patikrintos dermatologų, patogios, paprastai naudojamos, pagamintos iš minkštos, orui laidžios medžiagos. Jos ne tik greitai sugeria šlapimą ir „užrakina“ jį viduje, bet ir puikiai apsaugo nuo pratekėjimo, neleidžia atsirasti nemaloniam kvapui. Lovoje gulintiems, mažai judantiems ligoniams rekomenduojama naudoti anatomines sauskelnes „TENA Slip“, užsegamas lipdukais šonuose. Aktyviems, vaikščioti galintiems pacientams idealiai tinka kelnaičių tipo sauskelnės „TENA Pants“, dėvimos kaip įprasti apatiniai. Sauskelnių dydį geriausia parinkti pagal paciento nešiojamų drabužių dydį: S, M, L, XL. Jei šlapimo nelaikymas vidutinis ar sunkus, patariama rinktis „Plus“ (6 lašelių) sugeriamumo arba „Super“ (7 lašelių) sugeriamumo sauskelnes.

 

Daugiau informacijos apie šlapimo nelaikymą ir kaip spręsti higienos nepatogumus rasite www.tena.lt interneto svetainėje.

 

» Rašyti komentarą