Ką būtina žinoti, vartojant daugiau nei vieną vaistą?

Dauguma žmonių prisipažįsta, kad vartodami skirtingus vaistus ar kitus medikamentus net nesusimąsto apie galimą jų nesuderinamumą ir gresiančias pasekmes.

Martynas Gelžinis, rūpestingas „Gintarinės vaistinės“ vaistininkas ir valdybos narys sako, kad perkantkeletą skirtingų vaistų, būtina patikrinti jų suderinamumą. Tai nesunkiai leis padaryti spalio viduryje vaistinėse įdiegta vaistų suderinamumo sistema.

Padės ir klientams, ir vaistininkams

Pasak M. Gelžinio, pažangi sistema padės apsaugoti žmones nuo sveikatai bei gyvybei pavojingų situacijų ir leis padidinti vartojamų vaistų efektyvumą. Taip – palengvins vaistininkų ir medikų darbą.

„Paprastas žmogus tikrai negali visko žinoti – net gydytojai ar vaistininkai turi nuolat domėtis ir mokytis tam, kad neatsiliktų nuo sparčiai kintančio ir tobulėjančio farmacijos pasaulio, susipažintų su jo naujovėmis. Vaistų pasaulis yra milžiniškas, jame kasdien atsiranda gausybė naujų vaistų ir daugybė su vaistais bei jų poveikiu susijusių naujienų. Viską aprėpti, įsiminti medikams ir vaistininkams tikrai nėra paprasta“, - sako vaistininkas.


„Gintarinės vaistinės“ ir „Norfos vaistinių“ tinkluose įdiegta pažangi vaistų suderinamumo sistema leis operatyviai įvertinti kiekvieno vaistinės kliento vartojamų vaistų suderinamumą ir taip užbėgti už akių sveikatai pavojingoms vaistų sąveikos pasekmėms. „Gamta taip mus sutvėrė, kad vartodami dvi skirtingas medžiagas galime jų poveikį organizmui sustiprinti arba susilpninti, o kartais netgi iššaukti nepageidaujamą šalutinį poveikį. Taip pat veikia ir vaistai: vartojant vieną vaistą – viskas yra aišku, tačiau pridėjus antrą vaistą, pirmojo vaisto poveikis gali sustiprėti, susilpnėti, visai išnykti arba kilti kartais visiškai netikėtas ir rimtas šalutinis poveikis“, - perspėja rūpestingas vaistininkas.

Derinti reikia ne tik vaistus

Įdomu tai, kad šalutinis poveikis gali kilti ne tik vartojant skirtingus vaistus, bet ir maisto papildus, vitaminus ar, rodos, nekaltus nereceptinius vaistus nuo galvos skausmo. Anot vaistininko M. Gelžinio, dažnai net nepagalvojame, kad kai kurie medikamentų deriniai gali būti pavojingi.

„Pavyzdžiui, žiemą dauguma vartojame vitaminą C imunitetui stiprinti, tačiau, rimčiau susirgus, kartais šis vitaminas gali slopinti gydytojo išrašytų kai kurių antibiotikų poveikį. Nuo tokių nesusipratimų, sveikatai ir gyvybei pavojingų situacijų mes ir norime apsaugoti žmones“, - sako vaistininkas.

Vaistų suderinamumą vertėtų pasitikrinti vartojant bent dvejus skirtingus vaistus. Tai padaryti galima užėjus į artimiausią „Gintarinę vaistinę“ ar „Norfos vaistinės“ filialą. Vartojant 4-5 vaistus, jų suderinamumą tikrinti būtina. Statistika rodo, kad vartojant tokį kiekį vaistų, nesuderinamumo tikimybė išauga net iki 50 procentų.

» Rašyti komentarą