Kodėl kankina kosulys?

Daugelio sveikatos priežiūros įstaigų duomenimis, kosulys yra viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi į gydytojus.
 
Šis nemalonus reiškinys dažniausiai yra laikinas. Tačiau net ir trumpalaikis kosulys gali būti rimtesnės sveikatos problemos ženklas, įspėja medikai ir pataria dėl viso pikto pasirodyti specialistui. Blogos savijautos kaltininkų gali būti daugybė, pradedant astma ir baigiant pneumonija, taigi kuo greičiau pavyks nustatyti diagnozę, tuo greičiau pagysite.
 
Tas nelemtas virusas
 
Jeigu kosite tris savaites ar trumpiau, didelė tikimybė, kad dėl paprasto peršalimo. Toks kosulys – veikiausiai sausas, su trupučiu skaidrių gleivių – gali užsisvečiuoti ir mėnesį arba net ilgiau, nors kiti peršalimo simptomai būna jau seniai praėję. Dėl to gali būti kaltas virusas, dirginantis kvėpavimo takų nervų galūnes, todėl jos dar ilgai išlieka jautrios.
 
Kaip gydytis? Priemonių įveikti virusines infekcijas nėra, tad viena išeitis – kentėti ir laukti, kol praeis. Jeigu kosulys labai stiprus ir nereceptiniai vaistai jo nenuslopina, palengvėjimo neteikia, jūsų gydytojui gali tekti išrašyti receptą kosėjimo refleksą raminantiems vaistams.
 
Vaistinėse laisvai parduodami gleives skystinantys arba atsikosėjimą lengvinantys vaistai taip pat gali pagelbėti – jų padedami greičiau išvalysite tą bjaurastį.
 
Sugedęs „čiaupas“
 
Žmonėms, kuriuos kamuoja kosulys (sausas ar drėgnas – nesvarbu) aštuonias savaites ir ilgiau, gali būti išsivystęs lėtinis rinosinusitas, dar vadinamas užnosiniu varvėjimu. Tada sinusuose besikaupiančios gleivės laša tiesiai į gerklę ir ją kutena, taigi provokuoja kosulį.
 
Nėra tokio tyrimo, kuris padėtų diagnozuoti šią būklę, bet yra įtarimą galinčių sukelti simptomų. Pavyzdžiui, bėganti arba užsikimšusi nosis. Be to, norisi atsikrenkšti, skauda gerklę. Taigi labai panašiai, kaip sergant alergija ar įsisenėjus peršalimo ligai. Kadangi simptomai tokie pažįstami, gydytojai labai dažnai ir bando gydyti nuo šių ligų net nebūdami įsitikinę diagnozės tikslumu.
 
Kaip gydytis? Jeigu tai išties lėtinis rinosinusitas, gali padėti nosies skalavimas sūriu vandeniu. Arba jus gydantis specialistas gali rekomenduoti steroidinius ar antihistamininius vaistus – uždegimui nuslopinti.
 
Svarbiausias gydytojų patarimas: būtinai atkreipkite dėmesį į gleivių spalvą. Jeigu atsikosėjate geltonomis arba žaliomis gleivėmis, vadinasi, jūsų imuninė sistema kaunasi priešakinėse fronto linijose, taigi jus greičiausiai puola bakterinė infekcija (pavyzdžiui, sinusitas). Tada veikiausiai neapsieisite be antibiotikų.
 
Astma
 
Ši liga paprastai išsiduoda tokiais simptomais, kaip švokštimas ir dusulys. Išskyrus tuos žmones, kuriems astma pasireiškia kosuliu: sausu, įkyriu. Ir jis gali būti vienintelis negalavimo ženklas.
 
Astminis kosulys neretai sustiprėja naktimis, per fizinius krūvius arba iškart po jų, kai įkvepiate šalto oro ar alergenų, pavyzdžiui, žiedadulkių.
 
Kaip gydytis? Pirmiausia teks kreiptis į specialistą, kad jis patvirtintų diagnozę. Kai tai bus padaryta, gydytojas gali rekomenduoti kelias savaites dukart per dieną naudotis inhaliatoriumi – kad pažiūrėtų, ar kosulys nenuslops.
 
Kai kuriais atvejais padeda antihistaminai arba kitos priemonės alergijai gydyti.
 
Refliuksas
 

Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) siejama su 25 procentais visų lėtinio kosulio atvejų. Ir tai nenuostabu, juk kai rūgštis iš skrandžio pakyla į stemplę, ji gali dirginti nervų galūnes bei skatinti nepaliaujamą kosulį.
 
Bėda, kad tą sunku diagnozuoti. Mat toli gražu ne kiekvieną, kuris serga GERL, kamuoja vis „užsidegantis“ rėmuo, primena specialistai. Tad jeigu kosėti pradedate pavalgę arba atsigulę miegoti ir naktimis arba atsikėlę iš ryto, arba, be kosulio, dar ir balsas protarpiais tampa kimus, tai jau labai aiškios užuominos, kad galėjote tapti refliukso įkaitu.
 
Kaip gydytis? Daugelis gastroezofaginio refliukso atvejų yra lengvai suvaldomi antacidais, arba, kaip dažniau sakoma, vaistais nuo rėmens. Deja, kosuliu pasireiškianti šio negalavimo forma gali būti labai užsispyrusi, tad neatmeskite ir vizito pas gydytoją tikimybės – jam pasirodyti bet kuriuo atveju yra geriau. Juk jums gali prireikti didesnių vaistų nuo rėmens dozių. O ir tokiu atveju gali praeiti nuo šešių iki aštuonių savaičių, kol pasijusite geriau.
 
Turite antsvorio? Kartais, atsikračius kelių kilogramų, palengvėja dėl gastroezofaginio refliukso atsiradęs kosulys. Ir dar: pasistenkite miegoti ant bent truputėlį aukštesnės pagalvės, kad galva būtų pakelta.
 
Pneumonija
 
Kaip minėta, kartais kosuliu gali reikštis daug sunkesnės ligos nei peršalimas. Ir viena iš jų – pneumonija. Ši liga išsivysto infekcijai išplitus į plaučius. Žmogui pasidaro sunku kvėpuoti, jį kankina šlapias, kartais net skausmingas kosulys. Nesigydant per kelias dienas sveikatos būklė gali taip komplikuotis, kad gyvybei iškils pavojus.
 
Jeigu iškosėjate daug žalių karkalų arba net kraujo, nuolat dūstate ir (arba) kamuoja nemalonūs pojūčiai krūtinės srityje, iškart traukite pas gydytoją (esant visai prastai savijautai ir nesant gydytojo, specialistai pataria iškart kreiptis į greitosios pagalbos medikus). Karščiavimas ir šaltkrėtis laikomi dar dviem įspėjamaisiais pneumonijos ženklais.
 
Kaip gydytis? Rentgenograma yra vienintelis būdas visiškai įsitikinti, sergate pneumonija ar ne. Tačiau dauguma gydytojų diagnozuoja šią ligą tiesiog pasiklausę pacientų plaučių stetoskopu.
 
Sunkiausiu variantu suaugusiesiems laikoma bakterinė pneumonija. Ji gydoma antibiotikais.
 
Kokliušas
 
Spazminis kosulys gali būti itin užkrečiamos ligos, kurią žmonija jau manėsi išvariusi į užribį, bet akivaizdžiai klydo, – požymis. Sergant kokliušu, kosulio priepuoliai būna tokie ilgi ir intensyvūs, kad jiems atlėgus ligonis net pradeda žiopčioti bandydamas įtraukti į plaučius oro.
 
Beje, kokliušu galite susirgti net tada, jei ir buvote paskiepyti – su metais vakcinos poveikis silpnėja.
 
Kaip gydytis? Antibiotikai, pradėti vartoti per tris savaites nuo infekcijos pradžios, gali susilpninti simptomus.
 
Taip pat jie neleis užkrėsti kitų žmonių, tai labai svarbu žinant, kad kokliušas gali pridaryti nepaprastai rimtų sveikatos problemų, o kūdikiai gali net mirti.
 
Kitos priežastys
 
Jeigu kosulys nereaguoja nė į vieną minėtą gydymo būdą, gydytojas gali skirti išsitirti sinusus, plaučius rentgenu arba pasidaryti kompiuterinės tomografijos tyrimą. Skamba labai rimtai, bet taip ir yra iš tikrųjų: šie tyrimai gali padėti atmesti tokius sunkius negalavimus, kaip lėtinė obstrukcinė plaučių liga ar plaučių vėžys.
 
Jei kosulio priepuoliai užeina tik tam tikru laiku arba tam tikrose vietose, gali būti kalta alergija arba tiesiog esate jautrūs aplinkos dirgikliams, tokiems kaip pelėsiai, užterštas oras, dūmai. Neskubėkite išbraukti iš įtariamųjų sąrašo ir vartojamų vaistų. Kai kurių šaltinių duomenimis, iki 20 procentų ACE inhibitorius nuo tokių negalavimų, kaip, tarkime, didelis kraujospūdis, vartojančių žmonių pradeda kamuotis sausu kosuliu.
 
Lėtinį kosulį kartais gali lemti per didelio jautrumo sindromas – jūs galite pradėti kosėti dėl priežasčių, kurios daugumai kitų žmonių kosulio nesukeltų. Moterų kosėjimo refleksas yra daug jautresnis nei vyrų, bet vis tiek dažniausiai yra koks nors jo sukėlėjas – tereikia, taikant bandymų ir atmetimų metodą, tą kaltininką surasti ir kosulys liausis.

» Rašyti komentarą