Kambarinės gėlės ir alergija

Gėlės – bene pati nuostabiausia namų puošmena. Juk žalia augalų spalva ramina centrinę nervų sistemą, o įvairiaspalviai žiedai tiesiog džiugina akį. Be to, garindami vandenį augalai drėkina orą. O tai labai svarbu šaltuoju periodu, kuomet namų oras išsausėja dėl įjungto šildymo. Augalai dienos metu sugeria anglies dvideginį ir išskiria deguonį, be to, jie sugeria dulkes, taip sumažindami jų kiekį ore. Taigi abejonės, kad gėlės labai naudingos – nelieka.

Kad gėlės gerai augtų, joms būtinos tam tikros sąlygos. Žinoma, yra ir visiškai nelepių augalų, pavyzdžiui alijošius, dracena ar papartis. Šie augalai puikiai auga net ir pastatyti šiaurinėje pusėje. O štai kaktusams labiau patinka šiluma, todėl juos geriausia statyti pietų pusėje. Beje, ne visus dekoratyvinius augalus patariama laikyti ant palangės. Kai kuriems iš jų per didelis kiekis šviesos visai nepatinka. Iš tiesų pats geriausias sprendimas – specialūs gėlių stovai.

Tačiau nepamirškite, kad kambariniai augalai gali būti ne tik naudingi, bet ir pavojingi. Tarp naudingųjų augalų tikriausiai labiausiai verta išskirti alijošių, kuris medicinoje naudojamas kaip tonizuojanti priemonė. Jo lapų minkštimas gydo žaizdas, o antpilas vartojamas kaip vidurius laisvinanti priemonė.


Kai kurie kambariniai augalai turi stiprų kvapą, nes į aplinką išskiria eterinių aliejų. Yra augalų, kurių išskiriamo kvapo žmogus netoleruoja, todėl kambaryje auginamas pelargonijas, bei skintų gėlių puokštes (alyvų, gvazdikų) nakčiai geriau išnešti iš miegamojo kambario. Stiprų kvapą skleidžiančių gėlių nerekomenduojama laikyti namuose ir tuo atveju, jeigu juose gyvena maži vaikai. Vaikai kur kas jautresni alerginėms reakcijoms, todėl aitrus kvapas gali būti tiesiog nepriimtinas vaiko organizmui.

Į patalpų orą patenkančios augalų dulkės gali būti stiprūs alergenai. Labiausiai alergizuoja varpinių augalų dulkės. Alergija gali prasidėti nuo raktažolės, tulpių, astrų ar net rožių. Populiariausi alergijos požymiai – čiaudulys, ašarojimas, sloga, kartais paburksta oda ar prasideda odos niežėjimas. Sunkesniais atvejais ant odos gali iškilti gumbeliai, primenantys nusidilginimą.

Sunkiais alergijos atvejais gali prasidėti bronchinės astmos priepuolis. Tačiau gėlių dulkės alergiją sukelia gerokai rečiau nei paprastos dulkės ar gyvūnų plaukai bei pleiskanos.

Nors dauguma kambarinių gėlių yra visiškai nekenksmingos, vertėtų įsiminti kelis nuodingųjų augalų pavadinimus: oleandrai, buksmedis, pilkasis kaktusas, kai kurios mamiliarijos ir echilokaktusas. Šie augalai nėra labai paplitę lietuvių namuose, tačiau mėgstantieji egzotiškesnius augalus kartais juos augina.

» Rašyti komentarą