Rankas plautis būtina, tačiau ką svarbaus dažnas pamiršta?

@Shutterstock

Rankų higiena yra svarbesnė nei gali atrodyti. Tai bene pagrindinė profilaktinė priemonė, padedanti apsisaugoti nuo didelės dalies infekcijų, kurios plinta kontaktiniu būdu, tarp jų – ir įvairiausių virusinių infekcijų. Dažniausi viršutinių kvėpavimo takų susirgimų kaltininkai yra būtent virusai, kurių plitimui itin palankias sąlygas sudaro nepakankama rankų higiena. 

 

Kodėl svarbu plautis rankas? 

 

Kruopščiai ir reguliariai plaunant rankas reikšmingai sumažinama tikimybė kontaktiniu būdu pernešti nematomus mikroorganizmus. Taip saugome ir save, ir kitus. Žinoma, ne visi asmenys ligoms vienodai atsparūs – tam tikri pacientai virusinėms infekcijoms „imlesni“ dėl silpnesnės imuninės sistemos, sirgimo lėtinėmis ligomis, amžiaus (jautresnės grupės – vaikai ir senyvo amžiaus žmonės), taip pat greičiau susirgti gali ir nėščiosios ar maitinančios moterys. 

 

Kada reikia plautis rankas? 

 

Pakanka laikytis taisyklės, kad rankas reikia plauti kuo dažniau ir tuomet, kai jos nešvarios bei: 

 

· Pasinaudojus tualetu ar pakeitus sauskelnes; 

· Prieš liečiant termiškai neapdorotą mėsą, žuvį, kiaušinius ir t.t.ir po jos lietimo; 

· Prieš ruošiant maistą ir valgant; 

· Grįžus iš kiemo, daržo, sodo ar miesto; 

· Turėjus kontaktą su naminiu ar laukiniu gyvūnu; 

· Prieš ir po apsilankymo viešose vietose, pavyzdžiui, gydymo įstaigose, vaikų lavinimo įstaigose ir panašiai; 

· Nusikosėjus, nusičiaudėjus, išsišnypštus nosį; 

· Prieš slaugant ar pabendravus su sergančiu asmeniu; 

· Visada, kai atrodo, kad reikėtų nusiplauti rankas – geriau jas plauti nei neplauti. Tai tiesiog puikus įprotis, kurio mokyti reikia ir vaikus. 

 

Ką daryti, jei šalia kriauklės ir muilo nėra? 

 

Neturint galimybės rankas plauti muiluotu vandeniu bent 20 sekundžių (o geriau bent 40-60 sekundžių), rekomenduojamos specialios dezinfekcinės servetėlės, skysčiai, putos, geliai, kurie savo sudėtyje turi alkoholio. Jais piktnaudžiauti nereikėtų, tačiau šios priemonės labai praverčia esant ten, kur nusiplauti rankų galimybės nėra, kad ir transporto priemonėje. Naudojant šias priemones rankas reikia trinamaisiais ir sukamaisiais judesiais padengtu kuo atsakingiau – tik taip bus gaunamas reikiamas efektas. Jei ir šių priemonių neturite po ranka, tuomet stenkitės nešvariomis rankomis neliesti veido – akių, burnos, nosies. 

 

Kuo dažniausiai susergama, jei nepaisoma rankų higienos? 

 

Teigiama, kad nešvariomis rankomis plinta bent 80 procentų infekcinių ligų, dažniausiai tai: 

 

· Virusinės kilmės infekcijos, tokios kaip gripas ar virusinės kvėpavimo takų bei žarnyno infekcijos; 

· Bakterinės infekcijos, dažniausiai žarnyno, pavyzdžiui, dizenterija, salmoneliozė; 

· Parazitinės ligos, pavyzdžiui, toksoplazmozė ar įvairios kirmėlinės ligos. 

 

Jei visi asmenys atsakingai ir kruopščiai plautųsi rankas, neabejojama, kad infekcinių ligų, pavyzdžiui, sezoninio gripo ar naujo tipo virusinių infekcijų, plitimas būtų daug geriau suvaldytas. 

 

O kodėl užmirštama nosies higiena? 

 

Rankas dažnai ir atsakingai plauti tikrai labai svarbu, tačiau reikėtų neužmiršti, kad nosies gleivinei kasdien taip pat tenka didelė atsakomybė. Kasdieninis nosies ertmių plovimas jūros vandeniu gali padėti sumažinti tikimybę susirgti virusinėmis infekcijomis, plintančiomis oro lašeliniu būdu. Puikiai tam tinka Quixx daily. Tai sterilus ir bekvapis purškalas nosiai drėkinti ir skalauti. Priemonėje esančios druskos koncentracija priderinta prie natūralios nosies aplinkos (0,9 %), todėl jis yra švelnus Jūsų nosiai, jos nedžiovina ir nesukelia nosies gleivinės pažeidimų ar pokyčių. Quixx daily aktyviai ir kruopščiai praskalauja nosį ir sumažina bakterijų, virusų, alergenų bei žiedadulkių, kietųjų dalelių, dulkių kiekį bei padeda pašalinti perteklines gleives. Ši priemonė tinkama naudoti kasdieninei nosies ertmių priežiūrai, siekiant padidinti galimybes apsisaugoti nuo įvairias infekcijas sukeliančių virusų. 

 

Būkite sveiki ir rūpinkitės savimi!

» Rašyti komentarą