Asbesto poveikis sveikatai pasireiškia po daugelio metų

Jau nuo 2000 m. Lietuvos Respublikos Vyriausybė uždraudė naudoti lygius ir banguotus asbestcemenčio šiferio lapus statomuose visuomeninės paskirties objektuose: ligoninėse, mokyklose, vaikų darželiuose ir kt. Nuo 2005 m. Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, uždrausta naudoti asbestą bei jo turinčius gaminius. 2008 m. LR Vyriausybė patvirtino Aplinkos ministerijos parengtą Asbesto šalinimo programą. Tačiau asbesto problema Lietuvoje išlieka – daugiabučių balkonai, individualių namų stogai, šiluminiai mazgai ir pan. Gyventojai, sunerimę dėl galimo asbesto poveikio sveikatai, kreipiasi į visuomenės sveikatos specialistus. Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad asbestas yra pavojingas žmonių sveikatai ir būtina laikytis saugaus darbo su šia nuodinga medžiaga reikalavimų.

Asbestas yra gamtoje aptinkamų mineralų pluoštinė forma. Yra keletas asbesto rūšių, kurios skiriasi savo spalva ir fizine išvaizda, bet jų savybės ir poveikis yra labai panašūs. Dar neseniai dėl savo cheminio ir fizinio patvarumo asbestas buvo plačiai naudojamas daugelyje Europos šalių kaip šilumos izoliacinė medžiaga. Jis yra plačiai paplitęs ir dabar. Asbestas yra toksiška pirmos grupės kancerogeninė medžiaga, įtraukta į nuodingų medžiagų sąrašą Lietuvoje. ES 2003 m. Direktyva nustato pagrindinius principus, kurių reikia laikytis prieš pradedant darbus, įskaitant visų su asbestu susijusių darbų planavimą, rizikos vertinimą, asbesto poveikio kontrolę ir darbuotojų sveikatą bei tinkamą visų su asbestu dirbančių darbuotojų mokymą.


Asbestas yra pavojingas žmonėms, kai jo plaušeliai (skaidulos) patenka į aplinkos orą iš asbesto produktų. Tai gali atsitikti dėl įvairių veiksnių: asbesto produktų (plokščių, šiferio, vamzdžių ir kt.) korozijos; asbesto produktų mechaninio poveikio (daužymo, smulkinimo, šlifavimo, pjaustymo); atliekant katilinių, šiluminių tinklų izoliacijos remontą arba renovaciją. Į plaučius patekusios asbesto skaidulos gali sukelti tokias ligas kaip asbestozė (plaučių audinio randėjimas), plaučių, pleuros vėžys. Nustatyta, kad dėl asbesto Europoje kasmet miršta apie 30 000 žmonių.

Keičiant asbestocementinę (šiferinę) stogų dangą, būtina laikytis visų saugaus darbo su asbestu reikalavimų. Jeigu asbesto produktų yra jūsų namuose, ūkyje, nepatariama pradėti jį šalinti patiems. Geriau šį darbą patikėti specialistams. Asbesto šalinimo pagrindinis tikslas yra apsaugoti aplinką nuo pavojingų asbesto plaušelių. Todėl yra rekomenduojama: atitverti ir pažymėti specialiais ženklais vietas, kuriose yra asbesto produktų; darbus atlikti tik jį drėkinant vandeniu; atliekų nelaužyti, nemėtyti iš aukščio; atliekas pakuoti į sandarias pakuotes ir vežti tik į specialias aikšteles. Šiferio smulkias atliekas reikia išsiurbti siurbliais su specialiais filtrais, jų negalima šluoti, o juo labiau negalima jomis užkloti kelio duobių ir įvažų. Asbestas galutinai nukenksminamas užkasant jį į žemę. Sodybų su asbestinio cementinio šiferio stogais savininkams nerekomenduojama naudoti lietaus vandens nuo šių stogų skalbimui, prausimuisi ar grindų plovimui.
 

» Rašyti komentarą