Pasakykite „stop“ pėdų grybeliui!

Blogą kojų kvapą, įtrūkimus ir nepakeliamą niežulį galima įveikti. Sveikos kojos – jūsų rankose!

Pėdų grybelis (mikozė) – labai paplitusi problema, tačiau daugelis žmonių, susidūrę su nemaloniais simptomais, neskuba kreiptis į gydytoją. Tuo tarpu liga gali pasiekti tą stadiją, kai visos jūsų pastangos bus nukreiptos į vieną tikslą – sustabdyti nepakeliamą niežulį!  

Egzistuoja apie 500 patogeniškų žmogui grybelio rūšių. Jie veisiasi ant augalų, dirvožemyje, parazituoja ant žmogaus ir gyvūnų. Žmogaus organizmo imlumas grybelinei infekcijai labiausiai priklauso nuo imuniteto būklės. Esant stipriam imunitetui ir gerai vidaus organų veiklai, užsikrėsti praktiškai neįmanoma.   

Grybelių aktyvumas priklauso nuo metų laiko, žmogaus odos paviršiaus būklės ir drėgmės. Egzistuoja du pagrindiniai užsikrėtimo mikoze keliai:

 

  •     Tiesiogiai kontaktuojant su dirvožemiu, sergančiu žmogumi ar gyvūnu.
  •     Liečiantis prie daiktų, kuriais naudojosi sergantysis.


Grybelis pirmiausia atakuoja pėdas, turinčias padidintą polinkį prakaituoti. Pastovi drėgmė suminkština viršutinį odos sluoksnį (epidermį) ir tokiomis „šiltnamio sąlygomis“ susidaro palankios sąlygos sparčiam  grybelio dauginimuisi, kuris išprovokuoja nemalonių simptomų atsiradimą.     

Simptomai:

 

  • Įvairaus intensyvumo niežulys
  • Deginimas
  • Dilgčiojimas
  • Paraudimai
  • Įtrūkimai
  • Odos pleiskanojimas
  • Pūlingos pūslelės
  • Nemalonus kvapas
  • Pakilusi temperatūra (retai)


Gydymas

Grybelio gydymas – varginantis ir sudėtingas procesas tiek pacientui, tiek gydytojui. Gydymo sėkmė didele dalimi priklauso nuo to, kiek ligonis laikosi visų dermatologo patarimų, kiek turi valios ir ar reguliariai lankosi pas gydytoją viso gydymosi proceso metu.     

Iš pradžių reikia laboratoriškai ištirti ir patvirtinti, kad tai tikrai grybelis.Grybelinės infekcijos ir rankų egzemos simptomai panašūs. Jeigu egzema gydoma priešgrybelinėmis priemonėmis, toks gydymas gali tik pasunkinti simptomus.

Kuomet kalbama ape pėdų mikozę – savigydymu užsiiminėti nepatariama. Tam, kad gydymas būtų efektyvus ir pilnavertis, pirmiausia reikia gauti specialisto rekomendacijas, o tuomet jų griežtai laikytis. Priešingu atveju ligą tik „apgydysite“, ko pasekoje sugaišite kur kas daugiau laiko ir jėgų jos įveikimui.  

Vaistai pėdų  mikozei gydyti (antimikotikai) būna sisteminiai ir vietiniai. Prie vietinių antimikotikų priskiriami purškalai, kremai, losjonai ir milteliai. Užleistais ar sudėtingais atvejais skiriamas kompleksinis gydymas, į kurį įeina tiek vietinės priemonės, tiek tabletės.    

Būna tokių atvejų, kuomet pacientui negalima vartoti antimikotikų, pavyzdžiui nėštumo periodu, ypatingai pirmojo trimestro metu. Vis dėl to ligos be dėmesio palikti neverta, todėl tokiais atvejais leidžiamas gydymas natūraliais metodais.  

Iki 18 nėštumo savaitės nei vienas antimikotikas net išoriškai nevartotinas. Po 18 savaitės, esant neabejotinai būtinybei, galima vartoti Dermazolį, kremą ir šampūną, bet neilgiau kaip 14 dienų. Vietoj chemijos nėščiosioms geriau daryti voneles kojoms pasirenkant 1 iš 3 receptų: užplikytos kavos tirščių 3-4 valg. šaukštai 3-4 litrams vandens; 5-6 išspaustos česnako skiltelės 3-4 litrams vandens; vienos citrinos sultys 3-4 litrams vandens. Vanduo turi būti kambario temperatūros, ne karštas. Voneles daryti 15-20 minučių 1-2 kartus per dieną. Vasara patariama mūvėti atvirą avalynę, kurią galima plauti. Plauti (valyti) avalynę reikėtų kasdien actu arba jodicerinu.

Profilaktika

Pėdų grybelis – visai ne nekenksminga liga, be to dar ir sunkiai pasiduodanti gydymui. Jos galima ir nesunkiai išvengti, jeigu įsiminsite šias taisykles:

 

  • Nevaikščiokite basomis baseinuose, viešbučiuose, pirtyse, saunose ir kitose vietose, kur galima apsikrėsti.
  • Nesinaudokite svetima avalyne ir neskolinkite savo batų ir kojinių.
  • Nesinaudokite svetimu rankšluosčiu.
  • Jeigu kojos linkusios prakaituoti, būtinai keiskite kojines mažiausiai 2 kartus per dieną ir turėkite mažiausiai dvi poras batų (kad batai pradžiūtų nuo prakaito, tam reikia daugiau laiko nei viena naktis).
  • Reguliariai plaukite kojas ir sausai jas iššluostykite.
  • Teisingai maitinkitės ir rūpinkitės imunitetu.


Atminkite: Grybelinės infekcijos labai užkrečiamos. Atidėliodami vizitą pas daktarą, Jūs keliate pavojų ne tik sau, bet ir kitiems. Gydykitės laiku ir būkite sveiki!

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Klausimas
2012-12-06 20:29
O kaip naudoti ta 70% acta?
PUIKI PRIEMONĖ
2012-12-06 18:20
actas 70% - išbandžiau.
niekas
2012-03-01 19:32
tikrai nesakys jums daktarai, kad grybelis bijo rūgšties (acto) ir druskos. Mirkykite kojas acto 1 dalis ir vandens 2 dalys, arba dėkit kompresus nakčiai. Apvyniokit sudrėkintu audiniu, po to- polietilenu ir apaukite kojine. Pamatysit, kad dings jūsų bėda. Su druska negydžiau, bet skaičiau, kad reikia mirkyti tirpale, bet nepamenu druskos kiekio. Tik pamenu, kad pagalvojau, kad reikėtų dėti daugiau druskos. Tad, greičiausiai 1-2 šaukštai 1 l vandens (čia tik aš taip manau). Tad sėkmės!
daiva
2012-02-27 19:04
Tie kas tai patyrę - tikrai žino kad per dieną grybelis neįveikiamas
daiva
2012-02-27 19:04
Ne taip jau lengva pasakyti tą "top", ypač jei grybelis įsisenėjęs...