Lapkričio 14-oji – Pasaulinė diabeto ir Jungtinių Tautų diena

Nuo 1991 m. kasmet lapkričio 14-ąją minima Pasaulinė diabeto diena (PDD), kurios tikslas – atkreipti visuomenės ir vyriausybių dėmesį į šią ligą, jos komplikacijas, prevenciją ir ligos kontrolę, įskaitant mokymą ir informaciją įvairiomis žiniasklaidos priemonėmis. 2009–2013 m. tema – „Diabeto kontrolės mokymas ir profilaktika“.

Pasaulinė diabeto diena yra oficialiai pripažinta Jungtinių Tautų (toliau – JT) diena, kuri minima nuo 2007 metų. Tai paskelbė JT Generalinė Asamblėja, 2006 m. gruodžio 20 dieną pasirašydama rezoliuciją 61/225. Šia svarbia rezoliucija pripažinta, kad diabetas yra „lėtinė, sunki ir brangiai kainuojanti liga, sukelianti sunkias komplikacijas, kurios daro žalą šeimoms, valstybėms ir visam pasauliui.“

Kas yra diabetas? Diabetu susergama dėl nepakankamos insulino gamybos kasoje arba sutrikusio jo veikimo audiniuose. Insulinas yra kasos gaminamas hormonas, kurio reikia, kad kraujo gliukozė patektų į ląsteles ir būtų paversta energija. Tiek insulino stoka, tiek sutrikusi jo veikla gausina gliukozės kraujyje kiekį (hiperglikemija), dėl to ilgainiui pažeidžiamos organizmo kraujagyslės, įvairūs audiniai ir organai.

Diabeto paplitimas. Šiandien pasaulyje įregistruota per 366 mln. diabetu sergančių žmonių. Prognozuojama, kad 2030 m. sergančiųjų bus daugiau negu 550 mln. Kasmet dėl diabeto komplikacijų miršta apie 4,6 mln. sergančių žmonių – 1 žmogus kas 7 sekundes. Diabetas yra viena iš priežasčių tapti neįgaliuoju. Tai įtakoja ilgalaikės komplikacijos, tokios kaip širdies ligos, infarktas, apatinių galūnių amputacijos ir aklumas. 50 % sergančių žmonių liga yra dar nediagnozuota. 80 % diabetu sergančiųjų gyvena žemo ir vidutinio ekonominio išsivystymo lygio šalyse. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos Higienos instituto sveikatos informacijos centro duomenimis, 2011 m. Lietuvoje įregistruota per 81 tūkst. cukriniu diabetu sergančiųjų. Manoma, kad dar tiek pat žmonių jau serga, bet apie tai net nežino.


Rizikos veiksniai gali būti šie: nutukimas arba antsvoris; judėjimo stoka; anksčiau nustatytas gliukozės tolerancijos sutrikimas; nesubalansuotas maitinimasis; vyresnis negu 40 m. amžius; per didelis kraujo spaudimas; per didelis cholesterolio lygis kraujyje; artimi giminės sirgo ar serga diabetu; moterims – nėštumo diabetas; tautybė – dažniau diabetu serga azijiečiai, ispanai, vietiniai JAV, Kanados ir Australijos gyventojai, afroamerikiečiai.

Diabeto požymiai: dažnas šlapinimasis; besaikis troškulys; didėjantis alkis; svorio mažėjimas; nuovargis; nesugebėjimas susikaupti ar išlaikyti dėmesį; suprastėjusi rega; vėmimas ir skrandžio skausmai (dažnai painiojami su gripu); plaštakų ir pėdų dilgčiojimas ar nejautrumas; neryškus matymas; dažnos infekcijos; blogai gyjančios žaizdos. Sergantiesiems II tipo diabetu šie požymiai gali būti neryškūs arba jų žmogus gali iš viso nejausti.

Lietuvos diabeto asociacija 2012 m. lapkričio 14 d. 11.00 – 16.00 val. organizuoja Respublikinę konferenciją „Diabeto kontrolės mokymas ir profilaktika“, kuri vyks Vilniuje, Gedimino pr. 28/2, IV a. salėje. Registracija nuo 10.00 val. Tikimasi apie 300 dalyvių – sergančiųjų cukriniu diabetu ir jų šeimos narių, gydytojų, valdžios institucijų atstovų, žurnalistų. Pranešimus skaitys LR sveikatos apsaugos ministerijos, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto, Vilniaus universiteto, Vilniaus kolegijos Sveikatos priežiūros fakulteto ir kiti specialistai. Veiks medicininių priemonių ekspozicijos. Bus atliekami gliukozės kiekio kraujyje tyrimai, taip pat bus galima įsigyti įvairios literatūros bei testų pagalba išmokti pažinti neuropatinį skausmą.

Maloniai kviečiame ne tik sergančiuosius, bet ir visus žmones, kuriems rūpi savo sveikata, dalyvauti konferencijoje bei pasitikrinti, ar nesergate diabetu.

Registruotis į renginį bei daugiau informacijos apie jį teirautis Lietuvos diabeto asociacijoje tel. 8 5 2620783, mob. 8 685 44162, 8 652 11555, el. paštu [email protected]

» Rašyti komentarą
» Komentarai
mecislovas v
2012-11-14 16:48
kokios diabeto priežastys? ogi epitelinio audinio pažeidimas infekcijomis,toksinėmis medžiagomis ir kasos-kepenų organų bendros ligos. Šie organai tiesiogiai susiję ,vienas kitam padeda veikloje,gali net pakeisti veikloje ir funkcijuose. Insulino gamyba susijusi su streso komplekso mechanizmu,įsisavinimas priklauso nuo streso lygio ir nuo amilino hormono kiekio . Deja,šiuos procesus organizme valdo sąmonė ,pasąmonė .Kasa kaip ir kepenys nemėgsta alkoholio,o tai pagr ligos veiksnys yra