Kodėl taip sunku atsisakyti cigaretės?

Ar žinote, kad šio žalingo įpročio atsisakymas yra vienas svarbiausių žingsnių, rūkaliams padedantis prailginti gyvenimo trukmę ir kokybę?

Mesti rūkyti nėra lengva, tačiau įmanoma. Tinkamiausias būdas tai padaryti ir daugiau nebegrįžti prie šio blogo įpročio – žinoti, kas galėtų vėl paskatinti pradėti rūkyti, kokias galimybes turite ir kur galite kreiptis pagalbos.

Kodėl taip sunku mesti rūkyti?

Markas Tvenas (Mark Twain) yra pasakęs: „Mesti rūkyti yra lengva. Aš tai dariau tūkstančius kartų“. Galbūt ir jūs ne kartą bandėte. Pagrindinė įpročio atsikratymo ir grįžimo prie jo priežastis – nikotinas.

Narkotinė medžiaga – nikotinas

Nikotinas – tai tabako sudėtyje esantis narkotikas. Nuo jo žmogus po truputį tampa fiziškai ir emociškai priklausomas – kaip ir nuo heroino ar kokaino. Fizinė priklausomybė jums sukelia nemalonius abstinencijos simptomus būtent tada, kai bandote mesti rūkyti. O, emocinė ir protinė priklausomybė (narkomanija) verčia sunkiai susitaikyti su gyvenimu be nikotino. Tyrimai parodė, kad šio įpročio siekiantys atsikratyti ir prie jo nebegrįžti rūkantieji turi nustoti jausti tiek fizinę, tiek psichologinę priklausomybę.

Kaip nikotinas patenka į organizmą, kur apsistoja, ir kiek laiko užsibūna?

Kai įkvepiate dūmų, nikotinas patenka giliai į plaučius. Iš ten jis greitai absorbuojasi į kraują ir išplinta po visą kūną. Nikotinas paveikia daugelį organų, įskaitant širdį ir kraujagysles, hormonus, net tai, kaip jūsų kūnas įsisavina maistą (jūsų medžiagų apykaitą) ir smegenis.

Iš tiesų nikotinas įkvėpus cigarečių dūmų smegenis pasiekia greičiau nei narkotikai, patekę per veną (intraveniniu būdu ar per lašelinę). Nikotinas gali būti aptinkamas motinos piene ir net rūkančių moterų gimdos kaklelio gleivėse. Nėštumo metu jis lengvai prasiskverbia pro placentą ir yra randamas amniono skystyje ir naujagimių virkštelės kraujyje.

Įvairūs veiksniai turi įtakos tam, kiek laiko organizmui užtrunka pašalinti nikotiną ir jo šalutinius produktus. Daugeliu atvejų reguliarių rūkalių organizme nikotinas arba šalutiniai jo produktai, tarp jų ir kotininas, išlieka apie 3–4 dienas.

Kaip nikotinas užvaldo rūkalius?

Nikotinas sukelia malonius pojūčius ir atitraukia rūkalių nuo nuo nemalonių. Tai verčia rūkalių dar kartą įtraukti cigarečių dūmą. Nikotinas taip pat veikia kaip nervų ląsteles slopinanti psichotropinė medžiaga. Rūkaliai linkę didinti surūkomų cigarečių skaičių kai jų nervų sistema prisitaiko prie nikotino. Taip padidinamas reikiamas nikotino kiekis rūkaliaus kraujyje.

Po kurio laiko rūkalius ima toleruoti narkotiką. Tai reiškia, kad būtina vis didesnė nikotino dozė, jei norima pasiekti tą patį efektą, kuriam anksčiau pakakdavo mažesnio kiekio. Tai veda prie noro rūkyti visą laiką. Rūkalius pasiekia tam tikrą nikotino lygį ir tuomet nuolat rūko, siekdamas išlaikyti pasiektą nikotino lygį ir gaunamą malonumą.

Kai žmogus pabaigia rūkyti cigaretę, nikotino lygis organizme ima iškart mažėti. Malonūs pojūčiai prarandami ir rūkalius vėl užsimano dūmo. Jeigu kito parūkymo laikas atidedamas, atsiranda dirglumas ir susierzinimas. Paprastai kritinė abstinencijos simptomų riba nepasiekiama, bet rūkaliui laikui bėgant tai tampa vis nemaloniau. Vėl užsirūkius, laukti pojūčiai sugrįžta, ir vartojimo ciklas tęsiasi.

Nikotino abstinencijos simptomai metančiuosius gali vėl paskatinti rūkyti

Kai rūkaliai bando mažinti arba mesti rūkyti, tiek fiziškai tiek psichologiškai pasireiškia nikotino stokos sukelti simptomai. Fiziškai organizmas reaguoja į nikotino trūkumą. Psichiškai buvęs rūkalius susiduria su elgsenos pokyčių problema. Tiek fizinius, tiek psichinius veiksnius reikia spręsti rūkymo metimo metu.

Tie, kurie reguliariai rūkė tabaką keletą savaičių ar ilgiau, ir staiga nustojo arba gerokai sumažino rūkalų kiekį, turės abstinencijos simptomų. Pastarieji paprastai pasireiškia praėjus vos kelioms valandoms po paskutinės cigaretės ir trunka dar apie 2–3 dienas, kol didžioji dalis nikotino ir šalutinių jo produktų pasišalina iš organizmo. Simptomai dar gali pasireikšti nuo kelių dienų iki kelių savaičių. Kiekvieną dieną nuo nikotino besivaduojantis buvęs rūkalius jausis vis geriau.

Kaip gali pasireikšti abstinencijos simptomai?

 

 • galvos svaigimas (metus galintis trukti apie 1–2 dienas);
 • depresija
 • nusivylimo jausmas, nekantrumas ir pyktis;
 • nerimas;
 • irzlumas;
 • miego sutrikimai, nemiga, blogi sapnai ar net košmarai;
 • dėmesio stoka;
 • neramumas ar nuobodulys;
 • galvos skausmai;
 • nuovargis;
 • padidėjęs apetitas;
 • svorio padidėjimas;
 • vidurių užkietėjimas ir dujų kaupimasis;
 • kosulys, džiūstanti burna, skaudanti gerklė ir bėganti nosis;
 • spaudimas krūtinėje;
 • lėtesnis pulsas.


Šie simptomai buvusį rūkalių gali paskatinti vėl griebtis cigaretės, padidinti nikotino kiekį kraujyje iki buvusio lygio.

Gydytojai įspėja, kad atsikračius priklausomybės nuo nikotino, galima įklimpti į vaistų ar kitų narkotikų liūną.

Parengė Nerijus Drochneris
 

» Rašyti komentarą
» Komentarai
mes
2014-07-11 20:20
mano vyras ruke 28 m,po 3 pok per diena,as gal 15 m,mazdaug po pokeli,daug kartu mastydavom kad reik mest,kiek litu dumais paleidziam,o sveikata...viena ryta pabaigem cigaretes ir viskas,nevaziavom,nepirkom,nusprendem pabandyt,dar tik trys men kaip nerukom,man buvo nesunku,ir nesustorejau,vyrui sunkiau,daug saldainiu suvalge ir visokiu krekeriu,jis vairuotojas...kai kazkas rase,sunkiausiai su tuo iprociu,prie kavos,prie alaus ar vyno taures...bet uzsispyrimas ir valia.norintiems tikrai pades..
jurgis
2014-06-24 18:48
jai iki tos ribos ateisit toliau bus lengviau dievas davė galva kad mastytume kaip elgtis toliau jeigu darbe kompanijoje pasiūlo cigarėtę tai bent 3 kartus reikia atsisakyti sakant kad tik nesenai rūkiau bet nesakant kad nori mesti rūkyti taip yra ugdoma tavo valia sėkmės ate
jurgis
2014-06-24 18:39
sekantis žingsnis kai pribres tas laikas kai parsineši alaus ar kavos prie stalo ir užsinori gerdamas alų ar kavą užsirūkyti o reikia eiti į lauką rūkyti nes žinai kad tavo bute nerūk0ma tai turi iškilti klausimas jei aš negaliu kambaryja rūkyti tai gal išvis reikia mesti tesinys
jurgis
2014-06-24 18:30
kaip isiugdyti valia 1 nerūkyk savo namuose nei virtuvėja nei tuolete nei balkone nei prie adaro lango nei prie uždaro 2 neleidi rūkyti niekam savo bute niekur tik lauke bet ir ne bendro naudojamo laiptinėja tik lauke ir bet kokiu oru
jurgis
2014-06-24 18:20
norint mesti rūkyti nereikia nieko naudoti nei saldainiu nei tablečių nei juostelių nei visokiu reklamuojamu niekalų viskas tai yra melas jei neturi valios tai apie metimą rūkyti gali net nesvajoti