Kaip sloga sutrikdo nosies funkcijas?

Partnerio turinys
Šis turinys inicijuotas projekto partnerio
@shutterstocka

Sloga ir peršalimo ligos – tema, kuri aktuali kasmet. Peršalimą vieni gydosi su gydytojų pagalba, kiti tai daro namuose. Yra ir tokių, kurie ligą ignoruoja, o vėliau vis tiek mina gydytojų kabinetus jau su rimtesnėmis komplikacijomis, pavyzdžiui, sinusitu (prienosinių ančių uždegimu) arba itin skausmingu otitu (vidurinės ausies uždegimu, kuris dažniau pasitaiko vaikams). Peršalimo atvejus kasmet suskaičiuoti gana sudėtinga, aišku tik tiek, kad atvejų labai daug. Pakalbėkime apie nosies funkciją, slogos, kaip ligos, vystymąsi ir jūros vandens naudą sergant sloga. 

 

Kuo žmogui svarbi nosis? 

 

Nosis tikrai nėra tik mūsų veido detalė, tai – kur kas daugiau. Dažnai apie jos svarbą ir buvimą susimąstome tik tada, kai sutrinka jos funkcija. Kokios gi jos „atsakomybės“? 

 

Nosimi prasideda viršutiniai mūsų kvėpavimo takai. Ją sudaro dvi dalys – išorėje esanti ir mūsų akimis matoma iškili nosis bei giliau esanti nosies ertmė. Šiose ertmėse įkvepiamas oras paruošiamas kelionei gilesniais kvėpavimo takais – jis išvalomas, sudrėkinamas ir sušildomas. Kadangi nosies gleivinę dengia specialius virpinamasis epitelis, tai vidun keliaujantis oras veiksmingai išvalomas nuo įvairiausių dalelių, pavyzdžiui, dulkių ar kitų svetimkūnių, sulaikomos bakterijos, virusai ir panašiai. Nosies gleivinėje esantys uoslės receptoriai dalyvauja uodimo procese. 

 

Sutrikus nosies funkcijai, sutrinka ir visos svarbiausios jos funkcijos, tokios kaip kvėpuojamoji, oro paruošimo, apsauginė bei uodžiamoji, kuri svarbi kvapų suvokimui. Tad jei susirgome sloga, kuri suprantama kaip nosies gleivinės uždegimas, tuomet mums sunkiau kvėpuoti, oras nėra taip efektyviai paruošiamas kelionei į gilesnius kvėpavimo takus. Taip pat sutrinka ir apsauginė nosies funkcija bei gali tapti sunkiau užuosti arba šis gebėjimas gali laikinai išnykti. Sutikime – sloga nėra malonus sveikatos sutrikimas. 

 

Kas gi ta sloga medicinine prasme? 

 

Sloga kitaip vadinama rinitu ir tai yra nosies gleivinės, kuri atlieka daug svarbių prieš tai minėtųjų funkcijų, uždegimas. 

 

Įprasčiausi slogos simptomai yra rinorėja arba nosies varvėjimas (padidėjusi nosies sekreto gamyba), nosies užgulimas (dėl paburkusios gleivinės), čiaudėjimas, akių perštėjimas ir ašarojimas, užnosinis lašėjimas, kurio metu gausus nosies sekretas patenka į nosiaryklę ir sukelia eilę kitų simptomų, pavyzdžiui, kosulį. Nosis ir aplink ją esanti oda gali parausti nuo nuolatinio dirginimo. 

 

Dažniausiai pasitaikančios slogos komplikacijos, ypač jei ji užsitęsia ilgiau ir yra negydoma, įvardijamos kaip vidurinės ausies uždegimas, bronchitas, faringitas, rinosinusitas ir kitos. Sloga dažniau komplikuojasi vaikams ir nusilpusio imuniteto asmenims. 

 

Sloga gali būti ūminė ir lėtinė, taip pat nealerginės ir alerginės kilmės. Ūmine sloga laikomas nosies gleivinės uždegimas, trunkantis maždaug iki 6 savaičių, o lėtine sloga vadinamas ilgiau nei 6 savaites trunkantis rinitas. 

 

Slogos priežasčių gali būti labai daug. Dažnai ūminė sloga yra būtent infekcinės kilmės, kuomet ją sukelia virusai, daug rečiau – bakterijos. Daug įtakos turi įvairiausi aplinkoje esantys alergenai, pernelyg ilgas dekongestantų vartojimas. Nėščiosios taip pat skundžiasi nemalonia sloga, kurios simptomai apima itin paburkusią nosies gleivinę ir gana nedidelį skaidrių gleivių kiekį. Tam tikros anatominės nosies savybės gali paskatinti dažnai pasikartojančią ūminę slogą arba ilgalaikę slogą. 

 

Kaip galime apsisaugoti nuo slogos ir kuo naudingas jūros vanduo? 

 

Sloga yra vienas dažniausių sveikatos sutrikimų, tad jos išvengti gali būti gana sunku. Svarbu stiprinti imunitetą, pilnavertiškai maitintis ir reguliariai judėti, vengti žalingų įpročių, taip pat saugotis sloguojančių pacientų (svarbu saugoti ir kitus, jei patys kenčiate nuo infekcinės kilmės slogos), kasdien plauti nosį izotoniniais jūros druskos tirpalais (tai padeda išsaugoti ir palaikyti normalią nosies funkciją), vėdinti patalpas, palaikyti komfortabilią jų drėgmę ir temperatūrą. 

 

Susirgus sloga reikėtų jos neignoruoti ir imtis priemonių jau pirmosiomis ligos dienomis. Quixx produktų šeima itin tinkama norint natūraliai ir veiksmingai sugrąžinti sutrikdytą nosies funkciją. Izotoniniai ir hipertoniniai jūros druskos tirpalai padeda drėkinti ir valyti nosies gleivinę, mažinti nosies užgulimą ir palengvinti kvėpavimą. Puiku tai, kad dauguma produktų tinkami jau kūdikiams nuo 6 mėnesių, taip pat vyresniems vaikams, suaugusiesiems ir nėščioms bei žindančioms mamoms.

» Rašyti komentarą