Nuo pat Covid-19 pandemijos pradžios, joks kitas simptomas nesulaukė tiek dėmesio, kaip uoslės praradimas. Naujausiais duomenimis, net 96 procentai sergančiųjų Covid-19 infekcija skundžiasi dingusia uosle. Tačiau pastebima, kad net ir ligai pasibaigus, dalis žmonių taip ir neatgauna uoslės. Kodėl taip yra ir ką daryti?
Uoslės dingimo priežastys
Kol kas mokslininkai negali tiksliai įvardinti, kodėl Covid-19 sukelia uoslės praradimą, tačiau išskiriamos kelios skirtingos teorijos.
Viena iš teorijų teigia, kad uoslės praradimui įtakos turi tam tikras genų išsidėstymas. Tačiau, toks genų išsidėstymas, dėl kurio kyla uoslės dingimas, pasireiškia tik 11 procentų populiacijos. Nors ši teorija ir pagrįsta, tačiau neatsako į svarbiausią klausimą – kodėl uoslė dingsta beveik visiems sergantiems Covis-19, o ne tik tiems 11 procentų?
Kita teorija aiškina, kad Covid-19 virusas pažeidžia tam tikras ląsteles, atsakingas už uoslę, dėl to sutrikdomas tinkamas jos funkcionavimas. Šios teorijos šalininkai teigia, kad būtent dėl to uoslė taip ilgai nesugrįžta – ląstelės pažeistos, o naujoms atsirasti reikia laiko.
Kaip susigrąžinti dingusią uoslę?
Ilgalaikis uoslės praradimas blogina gyvenimo kokybę – žmogus nebegali mėgautis maistu taip kaip anksčiau, neužuodžia kvepalų, dūmų, dujų, pelėsio ir kitų medžiagų. Vis dėlto, mokslininkai tikina, kad Covid-19 infekcijos paveiktą uoslę susigrąžinti tikrai įmanoma. Teigiama, kad tam reikia skirti vos keletą minučių per dieną ir vėl galėsite užuosti taip kaip anksčiau.
Dažniausiai, rekomenduojamos „uoslės treniruotės“. Pasirinkite keletą stiprių kvapų, kuriuos mėgstate, tam ypatingai tinka eteriniai aliejai ir prieskoninės žolelės. Iš eilės uostykite pasirinktus kvapus, prie kiekvieno kvapo praleiskite bent vieną minutę. Uosdami kvapą, prisiminkite kokį nors nutikimą, kuris siejasi su šiuo kvapu. Įsigilinkite į jo keliamus jausmus. Ekspertų teigimu, kvapai labai stipriai susiję su mūsų prisiminimais ir emocijomis, todėl treniruojant uoslę, būtina uostomą kvapą susieti su prisiminimais ir jausmais. Šį pratimą rekomenduojama daryti bent du kartus per dieną, kasdien. Patariama pradėti nuo 4 kvapų, o bėgant laikui, skirtingų kvapų skaičių didinti.
Išskirtiniais atvejais, uoslės nepavyksta susigrąžinti net ir pratimų pagalba, tada rekomenduojama kreiptis į gydytoją, kuris nurodys tikslias uoslės praradimo priežastis ir sudarys gydymo planą.