Dėlės: anahronizmas ar XXI amžiaus vaistas? I dalis

Gydymas dėlėmis arba hirudoterapija, ilgą laiką buvo laikomas anachronizmu. Tačiau paskutiniais metais ji vėl atgavo savo populiarumą: kai kurie netgi mano, kad  dėlėmis galima išgydyti visus negalavimus. Kokiais atvejais  tai iš tiesų yra veiksminga?

Iki XX amžiaus Europos šalių gydytojai gydymą dėlėmis skirdavo praktiškai bet kurios ligos atveju. Besivystant medicinai viskas pasikeitė: atsiradus daugybei efektyvių vaistų, seni gerieji kraujasiurbiai tapo nebereikalingi.   

Vis tik gana greitai paaiškėjo: mūsų protėviai hiluroterapiją taikė ne tik dėl to, kad paprasčiausiai neturėjo nieko geresnio. Dėlės įkandimo poveikis kai kuriais atvejais kaip ir ankstesniais laikais, taip ir dabar, yra nepakeičiamas net šiuolaikiškiausiais vaistais. Žinoma, norint sulaukti teigiamo efekto, dėles dėti turi specialistas, žinantis kaip tai daryti.

KAS NEBUVO ŽINOMA

Ilgai nebuvo žinoma, kaip tiksliai dėlės gydo. Tik paskutiniais dešimtmečiais biologams ir medikams pavyko atskleisti kai kurias paslaptis.  

Gydomąjį poveikį sudaro trys dėmenys:

 

  • Visų pirma, pats įkandimas. Tai vienas iš refleksoterapijos būdų, kuomet žmogaus oda prakandama refleksogeniniuose (akupunktūros) taškuose. Juk dėlės dedamos ne bet kur, o ant biologiškai aktyvių vietų.
  • Antra, tai kraujo nuleidimas. Ankstesniais laikais gydytojai kraujo nuleidimą praktikuodavo kada reikia ir kada nereikia, tačiau yra tokių ligos atvejų, kuomet tai yra naudinga. Tiksliau, kuomet kraujotakai daromas mechaninis poveikis. Turima omenyje kraujo išsiurbimas ir vėlesnis jo tekėjimas iš žaizdos.
  • Svarbiausia – dėlė darbuojasi švirkšto principu: į kraują prileidžia daugiau kaip 100 įvairiausių aktyvių biologinių medžiagų. Biologai konstatavo stulbinantį faktą: dėlės fermentai tapatūs žmogaus fermentams ir būtent todėl yra naudingi, nes jie puikiai slopina uždegiminius procesus, praskiedžia kraują.   


Daugelį šio sudėtingo komplekso aktyvių biologinių medžiagų, kurias gamina šis miniatiūrinis fabrikėlis, dar reikės ištyrinėti. Šiai dienai geriausiai ištyrinėtas grupės fermentas – hirudinas, medžiaga, stabdanti trombų susidarymą.

Dėlės seilės ir jose esančios gydomosios medžiagos – hialorudinas, eglinai, gamtinės liposomos ir t.t. pasižymi antibakteriniu poveikiu.

KAM LEISTI SAVE KANDŽIOTI?

Esant tokiam naudingų komponentų kompleksui, nenuostabu, kad hirodoterapija padeda daugelio susirgimų atvejais. Dėlės pagerina kraujotakos mikrocirkuliaciją audiniuose, papildomai praturtina kraują deguonimi, užkerta kelią trombų susidarymui, stimuliuoja imuninę ir nervų sistemą. Taikyti hirodoterapiją gydytojai rekomenduoja sergant širdies kraujagyslių ligomis, hipertonija, kenčiant galvos skausmus ar jaučiant svaigimą, esant varikoziniam venų išsiplėtimui, sergant tromboflebitu, hemorojumi, esant viršsvoriui, sergant įvairiomis ginekologinėmis ir urologinėmis ligomis.  

Atskirai kaip stebuklą paminėti reikėtų hialuronidazo fermentą, kuris išlygina randus ir sąaugas. Dėka jo, gydymas dėlėmis dažnai skiriamas po plastinių operacijų ar po organų persodinimo.

Šalutinio poveikio hirudoterapija praktiškai neturi. Dėlės draudžiamos tuo atveju, kai sutrikęs kraujo krešėjimas: gali prasidėti kraujoplūdis. Kiti faktoriai – anemija, nėštumas, žemas spaudimas. Todėl profesionalus hirudoterapeutas pirmiausiai nusiųs jus pasidaryti kraujo tyrimą, kad pasitikslintų, koks jūsų hemoglobinas ir kokia situacija su trombocitais.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Artis
2012-12-17 11:15
Puikus dalykas ir efektyvus. Jei ne dėlės tėvukui būtų tekę amputuoti koją.
vaida
2012-03-06 20:35
Reikėtų ir gydytumeisi Pačiai teko šitą "malonumą" išbandyti. Iš pradžių nejauku buvo, bet paskui apsipratau
dddd
2012-03-06 17:36
negaleciau gydytis delemis. Jos tokios slykscios