Kodėl žmogus prakaituoja?

Vieni žmonės prakaituoja visai nedaug, o štai kitiems gausus prakaitavimas sukelia daugybę nepatogumų.  Tačiau ar pagalvojote, kodėl žmogus aplamai prakaituoja? Kad ir kaip keiktumėte nelemtą prakaitą, vis dėl to būtent jam turėtumėte būti dėkingi, kad galite prisitaikyti prie įvairių gyvenimo sąlygų, mat be prakaitavimo žmogus turėtų gyventi užsidaręs idealiose sąlygose, nes, veikiamas aukštesnės aplinkos temperatūros, greitai mirtų nuo perkaitimo.  Viena iš odos funkcijų – kūno temperatūros reguliavimas. Šio proceso metu organizmas atvėsinamas garinamu vandeniu.                   

Daugelis esame pastebėję, kad  stresas ir prakaitas - praktiškai neatsiejami.  Smarkiai išsigandusį  žmogų „išpila“ prakaitas, nes taip simpatinė nervų sistema padeda sutelkti jėgas kovai su užpuolikais. Tai labai svarbu laukinėje gamtoje, tačiau ką daryti civilizuotiems žmonėms, ypač vyrams, kuriems pasisveikinant reikia ištiesti prakaituotą ranką? Glitus ir prakaituotas delnas bus palaikytas nervingumo požymiu. Todėl specialistai pataria, jeigu dažnai tenka dalyvauti svarbiuose susitikimuose, kur rankos paspaudimas būtinas, geriausia iš anksto įveikti būsimą stresą: viską detaliai apgalvoti, pasiruošti galimoms situacijoms, parepetuoti susitikimą ir atsipalaiduoti.  Atsipalaidavimas ir  filosofiškas požiūris į nesėkmes sumažina delnų prakaitavimą, nes karščiuojant ar esant aukštai aplinkos temperatūrai, prakaituoja visas organizmas, o streso metu pirmiausia ima prakaituoti delnai, pėdos, kakta.

Specialistų nuomone, pats prakaitavimas nėra pavojingas, tačiau kartais jis gali sudirginti odą ar sudaryti sąlygas grybelinei infekcijai plisti. Kai kurie gausiai prakaituojantys žmonės dėl šios problemos pradeda perdėtai gėdytis ir vengti socialinių kontaktų. Specifinių vaistų nuo prakaitavimodar nėra. Jį sumažinti kartais padeda trankviliantai, anticholinerginiai vaistai ar beta blokatoriai, gydantys gausesnį prakaitavimą sukėlusią ligą.

Kai kurie žmonės klaidingai mano, kad prakaitavimo galima atsikratyti nustojus gerti skysčių. Žmogus neprakaituoja tik labai ilgai negėręs, bet tada gali mirti dėl dehidratacijos. Nesvarbu, prakaituojate ar ne, nepamirškite(kaip pataria medikai) kasdien išgerti apie aštuonias stiklines vandens (geriau mineralinio be angliarūgšties), o esant karštam orui, fiziškai aktyviai dirbant ar sportuojant – dar daugiau. Medikai dažnai prakaituojantiems žmonės pataria dažnai praustis, keisti drabužius; dėvėti laisvai krentančius drabužius iš natūralių medžiagų; išsiskusti pažastų plaukus; naudoti antiprespirantus ir dezodorantus; kuo mažiau nerimauti dėl prakaitavimo, nes nerimas jį tik skatina.

 

Jei ir jus dažnai kankina prakaitas, siūlome paskaityti, kaip įveikti prakaitavimą natūraliomis priemonėmis.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Piau
2012-04-10 23:29
Nors bendrai jis liks, tik neprakaituos iš pažastų
Piau
2012-04-10 23:29
zinau ta priemone, drauge pasakojo, tik pacios pagalvoti kaip tai kenksminga. Gi prakaituojant pasisalina visi toksinai, o jei prakaito neliks...
mina
2012-04-10 23:28
Lina, eurovaistinėje yra tokia priemonė, kainuoja apie 40 lt tik nepamenu kaip vadinasi. Ja reguliariai savaite tepiesi ir prakaitavimas dingsta. Tikrai isbandyta.
Lina
2012-04-10 23:27
Pas mane yra padidėjęs prakaitavimas, tai man vasaromis tikra kančia... jokie dezodorantai nepadeda, o apie natūralias priemones jau net nekalbu