Inkstų ligos: rizikos faktoriai ir pirmieji požymiai

Atšilus orams,  paūmėja daugelis lėtinių ligų. Inkstų ligos – ne išimtis. Tačiau apie tai, kad jomis serga, žmonės dažniausiai sužino visiškai netikėtai. Tipiškas pavyzdys: persirgusi gripu 32 metų moteris nuolat jaučia silpnumą. Atlikus biocheminius kraujo tyrimus, ji gauna siuntimą hemodializei (procedūra skiriama, kai inkstai neatlieka savo funkcijos).

Smūgis į paširdžius

Inkstai – „nebylus“ organas. Pirmieji požymiai atsiranda tada, kai jie nustoja veikti. Nustatyti problemą ankstyvoje stadijoje padeda kraujo tyrimai, apsilankymas pas nefrologą.

Inkstų nepakankamumo atveju kraujyje atsiranda kalcio perteklius – jis nusėda ant kraujagyslių sienelių ir jas susiaurina, todėl inkstų nepakankamumu sergantys 30-40 metų pacientai dažniau miršta nuo širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų – mirštamumas maždaug toks pat, kaip ir 60-80 metų pacientų be jokių inkstų patologijų.

Beje, nefrologijos vystymąsi smarkiai paspartino JAV atliktas tyrimas. Jo metu nustatyta, kad lėtinėmis inkstų ligomis serga net 12 % visų amerikiečių (palyginimui: išemine širdies liga serga 10 % populiacijos). Širdininkus nuolat prižiūri gydytojai, o štai iš sergančiųjų inkstų ligomis į gydytojus kreipiasi tik 20 %. 90 % iš jų miršta nuo infarkto net nesulaukę diagnozės.

Geriausias vaistas – persikraustymas?

Sergančiųjų inkstų ligomis gydymas – brangi paslauga. Tie, kuriems reikalinga dializė, valstybei kainuoja daugiau, negu sergantieji vėžiu. Vienos procedūros kaina – apie 108.8 euro, o per savaitę tokių reikia 3, ir taip – visą gyvenimą. Į stacionarus pakliūna nedaugelis, o gydytis iš savo kišenės gali tik labai turtingi. Kai kuriose šalyse gydymas kainuoja pigiau, todėl kartais vienintele išeitimi tampa persikraustymas svetur.

Gydymas kainuoja pigiau, jeigu liga diagnozuojama ankstyvoje stadijoje. Nutukusiems pacientams ir tiems, kurie serga  hipertonija, ateroskleroze, cukriniu diabetu, reikėtų kartą per metus išsitirti šlapimą, kraują, pasidaryti ultragarsinį inkstų tyrimą, skirti sau daugiau dėmesio.

Inkstų ligas provokuoja:

 

  • Nutukimas. Esant per daug riebalinio audinio, išsiskiria komponentai, mažinantys kraujagyslių tonusą. Riebalų perteklius mechaniškai spaudžia inkstus,  apsunkina jų darbą.
  • Staigus svorio kritimas. Inkstus gaubia apsauginė riebalų kapsulė. Lieknėjant šis riebalų sluoksnis plonėja, ir organai tampa pažeidžiamesni.
  • Cukrinis diabetas. Dėl didelio cukraus lygio kraujyje inkstams tenkantis krūvis padidėja, jie greitai „išsenka“.
  • Rūkymas ir alkoholis. Alkoholiniai gėrimai varo iš organizmo skysčius, dėl ko tirštėja kraujas, ir inkstams dirbti daug sunkiau. Na, o rūkymas didina toksinių medžiagų koncentraciją.
  • Peršalimas. Tai – pagrindinė pielonefrito (inkstų uždegimo) priežastis. Simptomai: pakilusi temperatūra, strėnų skausmai, skausmingas šlapinimasis. Ligą gali paskatinti ir higienos taisyklių nesilaikymas, piktnaudžiavimas aštriu, riebiu maistu bei rūkytais gaminiais ir kt.
  • Hipertonija. Baigiasi inkstų pažeidimu ir jų veiklos sutrikimais.


Ligos simptomai

 

  • Atkreipkite dėmesį į išorinius požymius: sergant inkstų ligomis, rytais veidas atrodo paburkęs, atsiranda maišeliai po akimis, tinsta kojos (šis patinimas praeina vakare). Oda blyški, sausa,  šiek tiek gelsvo atspalvio.
  • Strėnų skausmai. Gana dažnas hidronefrozės ir infekcinių ligų (pielonefrito) požymis.
  • Nepaaiškinamas silpnumas, nuovargis, galvos  skausmai ir pakilusi temperatūra. Tai – medžiagų apykaitos sutrikimų ir uždegiminių procesų pasekmė.


Būkite sveiki!

» Rašyti komentarą