Pirmoji pagalba: terminio ir cheminio pobūdžio nudegimai

Šį kartą pakalbėsime apie tai, kaip suteikti pirmąją pagalbą nudegimų atveju. Žinoti, kaip elgtis ištikus tokiai bėdai, būtina dėl dviejų priežasčių. Pirma – nudegimai yra viena iš labiausiai paplitusių traumų, su kuria gali tekti susidurti ir jums patiems. Nusideginti termiškai arba cheminėmis priemonėmis galima buityje, pramonėje, kilus gaisrui, padidėjus saulės aktyvumui ir daugelyje kitų situacijų, kurių numatyti iš anksto tiesiog neįmanoma. Antra – būtent apie nudegimus sklando daugybė mitų ir prietarų, kuriais tikėti gali būti netgi labai pavojinga. Kai kurie veiksmai nukentėjusiajam gali tik dar labiau pakenkti, o juk svarbi kiekviena minutė... Štai kodėl būtina mokėti suteikti tinkamą, taisyklingą pirmąją pagalbą – tai padės greičiau pasveikti ir ateityje išvengti nepageidaujamų, neigiamų pasekmių.

Terminio pobūdžio nudegimai

Tipiškos situacijos, kurių metu galima patirti rimtų traumų – tai ugnies, verdančio vandens arba aliejaus, įkaitusio metalo arba besilydančios plastmasės poveikis odos dangalams. Labai svarbu greitai sureguoti į tokio pobūdžio traumą ir išvengti komplikacijų jau pradinėje stadijoje.

Pirmiausia, ką reikia padaryti nusideginus – tai veikti pažeistą plotą šaltu vandeniu. Būtų idealu, jeigu turėtumėte sąlygas palaikyti nudegusią vietą po vandens srove, tačiau iš esmės net ir nedidelis vandens kiekis gali tapti tikru išsigelbėjimu. Tai padės sumažinti skausmą ir išvengti smarkių patinimų.

Jeigu nukentėjusysis patyrė pirmo laipsnio nudegimus (kitaip tariant, neatsirado pūslelių), patartina nudegusią vietą patrinti spiritu, kad neįsimestų infekcija. Artimiausias dienas galima naudoti specialiai tokiems atvejams skirtas priemones iš vaistinės. Paprastai paraudimai ir skausmas išnyksta jau po kelių dienų.

Kas kita, jeigu nukentėjusiajam nepasisekė labiau ir jis patyrė antro laipsnio nudegimų: oda paraudusi ir labai skausminga, ant jos atsiranda pūslių. Tokiu atveju pažeisto ploto apdoroti spiritu neverta. Jokiais būdais negalima liesti pūslyčių – jos saugo pažeistą epidermį nuo infekcijų. Uždėkite švarų ir sterilų tvarstį – geriausia, kad tai būtų bintas, tačiau jeigu jo nėra, tiks ir paprastas dezinfekuotas audinys.


Plačiai paplitusi klaidinga nuomonė, kad pažeistą odą reikia patepti riebalais, briliantine žaluma arba kalio permanganato tirpalu, tačiau tai ne ta pirmoji pagalba, kokios reikia šiuo atveju. Jokios naudos tai neduos.

Tuo atveju, jeigu žmogus nusidegino ugnimi, geriausia pirmoji pagalba, kokią tik galima suteikti – tai neleisti, kad atsirastų pūslių, arba maksimaliai sumažinti žalą sveikatai. Reikia kuo skubiau pašalinti karštus ar besilydančius drabužius. Prakirpti juos – pats geriausias variantas. Nudegusią vietą reikia aplieti šaltu vandeniu. Nerekomenduojama naudoti vandenyje suvilgytų tamponų, servetėlių – daug geriau tiks vandens srovė iš krano arba žarnos.

Jeigu nudegimas labai rimtas ir žmogaus būklė yra sunki, reikia apkloti antklodėm rankšluosčiais, padaryti viską, kad greičiau atvyktų gydytojai ir nukentėjusysis atsidurtų ligoninėje. Negalima prarasti nė minutės. Laiku suteikta kvalifikuota medicininė pagalba šiuo atveju gali išgelbėti gyvybę. Kol laukiate greitosios, galite duoti nukentėjusiajam porą tablečių analgino.

Pirmoji pagalba cheminio pobūdžio nudegimų atveju

Žmogus gali nusideginti ne tik termiškai, tačiau taip pat ir rūgštimis, šarmais, druskomis bei didelės koncentracijos tirpalais. Tokiu atveju būtina tuoj pat pašalinti nuo odos cheminės medžiagos likučius, kadangi nuo to priklausys pažeidimo lygis. Visų pirma nuo nukentėjusiojo reikia nuvilkti visus drabužius (ant jų gali likti pavojingos medžiagos), o toliau – 20–30 minučių praustis po aukšto slėgio vandens srove. Būtent tokia pirmoji pagalba neleis rūgštims arba šarmams padaryti didžiulės žalos. Visi kiti būdai tuo metu tėra bereikalingas laiko švaistymas, o būklė tuo tarpu tik blogėja.

Vienintelis atvejis, kai iš tiesų jokiais būdais negalima aplieti vandeniu pažeisto ploto – tai nusideginimas negesintomis kalkėmis. Šiuo atveju pirmiausia reikia visiškai pašalinti medžiagos likučius sausu audiniu, ir tik tada, įsitikinus, kad ant odos nėra reagentų, pažeistą plotą galima nuplauti po tekančiu vandeniu.

Tuo atveju, jeigu žmogus nusidegino rūgštimis arba šarmais, žaizdą patartina nuplauti maistinės sodos tirpalu (neutralizuos rūgštis) arba citrinos rūgšties tirpalu (neutralizuos šarmus). Atminkite, kad pirmoji pagalba nusideginus bus maksimaliai efektyvi tik tada, jeigu nepasimesite ir tuojau pat imsitės priemonių.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
sliuha
2018-11-05 10:21
,ololpol
rita
2013-03-24 17:55
patartina po vandens proceduru apibarstyti apdegusia vieta druska(jeigu apsideginote karstais riebalais ar vandeniu),arba apipilti kiausinio baltymu,jame yra naturalaus kolageno,kuris padeda apsaugoti ir atstatyti pazeistas odos lasteles.Pirmu atveju druska gerai dezinfekuoja ir stabilizuoja pakitimus,vyksancius po apsideginimo.Tai liaudiskos priemones,isbandytos ir patikimos.
Vidmantas
2012-07-12 23:22
Skiltis gera bet plačiau
linute
2012-04-23 17:21
as vaikysteje stipriai nudegiau, tai iki siol ant pilvo liko didelis randas