10 dalykų, kurie kenkia mūsų smegenims

Šiais laikais beveik visi dirbame protinį darbą, o šiuolaikinio žmogaus smegenims tenka atlaikyti milžinišką krūvį - juk turime įsiminti itin daug informacijos, mokame naudotis daugybe sąlyginai sudėtingų prietaisų, nuolat gauname didžiulius informacijos kiekius. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį, norint palaikyti normalų smegenų darbą?

1. Pusryčių nevalgymas
Nevalgančiųjų pusryčių kraujyje sumažėja gliukozės kiekis, o tai lemia mažesnį smegenų aktyvumą.

2. Persivalgymas
Persivalgant (ypač riebių produktų) organizme kaupiasi blogasis cholesterolis, kuris kemša kraujagysles, smegenų kraujagysles taip pat.
 
3. Rūkymas
Sukūrius cigaretę į smegenis trumpam priplūsta kraujo ir jaučiamas susikaupimo bei dėmesingumo padidėjimas, tačiau efektas tęsiasi tik dešimtį minučių. Vis daugiau tyrimų rodo, kad ilgalaikis rūkymas žudo smegenų ląsteles ir yra viena iš Alzhaimerio ligos atsiradimo priežasčių.

4. Itin didelis cukraus kiekis
Didelis cukraus kiekis trukdo kitų organizmui reikalingų medžiagų pasisavinimui.

5. Oro tarša

Smegenys sunaudoja didžiausią deguonies kiekį, kurį įkvepiame. Kvėpuojant užterštu oro smegenims ima trūkti deguonies, jų veikla lėtėja.

6. Miego trūkumas
Ilgalaikis miego trūkumas yra smegenų ląstelių žūties priežastis.

7. Narkotikai ir alkoholis
Narkotikų ar alkoholio vartojimas sukelia negrįžtamus smegenų ląstelių pakitimus.

8. Protinis darbas susirgus
Sergant organizmas visus resursus skiria ligos įveikimui, tad praktiškai nėra galimybės užtikrinti normalų deguonies ir maisto medžiagų tiekimą aktyviai dirbančioms smegenims.

9. Stimuliacijos stoka
Nuomonė, kad vaikai yra imliausi naujoms žinioms yra klaidinga - mažiesiems gerai sekasi įsiminti ir mokytis, nes jie tą daro nuolat, jų smegenys pastoviai stimuliuojamos. Jeigu ir brandžiame amžiuje nevengsime protinės veiklos, nuolat mokysimės, tai smegenys dirbs puikiai. Idealiai tinka ir kryžiažodžiai, sudoku, žodžių loto, šachmatai bei panašūs loginiai žaidimai.

10. Retas kalbėjimas
Mokslininkų tyrimai rodo, kad intelektualūs pašnekesiai, sudėtingų žodžių mokymasis ir jų vartojimas kasdienėje kalboje skatina smegenų veiklos aktyvumą.

» Rašyti komentarą