Reumatoidinio artrito keliami pavojai

Senatvė ir oro permainos – ne vienintelės sąnarių skausmų priežastys. Su šia problema susiduria ir jaunuoliai, ir netgi vaikai. Ką reikia žinoti apie reumatoidinį artritą?
 
Sąnarių ligos gali pažeisti gyvybiškai svarbius žmogaus vidaus organus ir net pasodinti pacientą į neįgaliojo vežimėlį. Spalis – kovos su artritu mėnuo, todėl Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Reumatologijos centro vadovė prof. Irena Butrimienė dalinasi informacija apie vieną iš agresyviausių sąnarių susirgimų – reumatoidinį artritą.

Pasak profesorės, artritu žmonės linkę vadinti bet kokį sąnarių skausmą, tačiau dažnai net nežino,  kas tai per liga: „Tie, kurie bent kartą patyrė sąnario skausmus, sako, jog jiems greičiausiai buvo artritas. Tačiau, iš tikrųjų, artritu yra vadinamas sąnario uždegimas, kuris pasireiškia daug rečiau nei įprastinis sąnario skausmas.  Viena grėsmingiausių autoimuninių artrito formų yra reumatoidinis artritas, kuris nėra labai dažnas, tačiau žmogus nuo šios ligos gali labai stipriai nukentėti.“

Medikė pabrėžia, jog reumatoidinis artritas nuo kitos kilmės sąnarių pažeidimų, tokių kaip osteoartrozė skiriasi tuo, kad tai yra viso organizmo susirgimas. Sergant šia liga gali būti pažeidžiami ne tik sąnariai, bet ir sausgyslės, širdis, akys, neretai ir plaučiai. Dėl pačios ligos arba dėl jos gydymo komplikacijų gali nukentėti inkstai ir pan.


Reumatoidinį artritą aptikti ir anksti diagnozuoti dažnai būna sunku, todėl vertėtų susirūpinti, jei pastebite tam tikrus, šiai ligai būdingus ženklus. „Reumatoidinis artritas pirmiausia paveikia tipines vietas – smulkiuosius plaštakų ir pėdų sąnarius, kelius, čiurnas. Jis pasireiškia skausmu, rytiniu sustingimu, kuris, skirtingai nuo kitų ligų, tęsiasi labai ilgai – dvi ir daugiau valandų. Taip pat šios ligos metu sąnariai sutinsta, padidėja jų apimtis ir dėl to dar kartais būna sunkiau juos lankstyti. Kartais, kai liga paūmėja, žmonės negali išlaikyti net puoduko. Taip pat gali pasireikšti ir bendrieji ligos požymiai, tokie kaip karščiavimas ir kiti įvairūs uždegiminiai reiškiniai“, – pasakoja Santariškių klinikų Reumatologijos centro vadovė.

Anot profesorės, atpažinus šiuos simptomus reikėtų nedelsiant kreiptis į šeimos gydytoją ir gauti siuntimą reumatologo konsultacijai, kadangi ši liga turi didžiulį pagreitį susirgimo pradžioje: „Anksti pastebėjus ligą ir paskyrus gydymą būtų išvengiama kai kurių funkcijų praradimo, pacientai netaptų neįgaliais ir nedarbingais. O tai yra šiuolaikinės medicinos pagrindinis tikslas.“

Siekiant didinti žinomumą apie ligą, gatvėje buvo atlikta apklausa. Įvairaus amžiaus praeivių buvo teiraujamasi, ar jie žino, kas yra reumatoidinis artritas. Mintimis pasidalinę žmonės sutiko užsidėti plaštakos judesius varžančią pirštinę ir įvardinti su kokiais sunkumais jie susidurtų, kaip jie jaustųsi, jeigu liga apribotų plaštakų judesius.
 
Siūlome pažiūrėti video:  

» Rašyti komentarą
» Komentarai
z
2019-04-30 14:11
Sveiki , labai ilgas laikas , bandykite eikti privaciai pas reumotologa santarose yra geri specialistai
Dalia
2015-10-24 10:42
Turiu problema bet rankų- sąnarių artrito savaite ant biuletenio prabuvau šiek tiek gerėja. Gyditojas ortopedas suleido Kortizon ampule į ranka. Dabar naudoju Predisolon avis 20 Mg . Tabletes.laukiu pagerėjimo , nes iš to skausmo jau nebegalėjau dirbti, kojas ir rankas laikyti šiltai tai labai svarbu!
Farmacininkė
2015-10-23 10:19
Yra vaistinėje vaistų, modifikuojančių osteoartrito eigą. Pasidomėkite.
Laima
2015-10-22 23:13
itariame kad turime sia problema,bet pas siuos stecialistus patekti talonai tik po 2,5 3 men.Kas belieka,laukti kol liga toliau progresuoja.