Širdies infarktas yra viena dažniausių mirties priežasčių ir gali ištikti net pačius jauniausius. Vis dėlto, laiku pastebėjus simptomus ir kreipusis pagalbos, nemalonumų galima išvengti.
Simptomai ne visada pastebimi
Dažnai manoma, kad apie infarktą įspėja skausmas krūtinėje, tačiau, pasak specialistų, daugelis ankstyvųjų simptomų sunkiai pastebimi, o kai ima kankinti krūtinės skausmas – būna jau per vėlu.
2016-aisiais metais atlikto tyrimo metu paaiškėjo, kad net 45 proc. širdies infarkto aukų nejautė nė vieno jiems žinomo simptomo. Harvardo mokslininkai bando žmones įspėti apie „tyliuosius“ simptomus, kuriuos pastebėjus galima išgelbėti savo gyvybę.
Kada laikas sunerimti?
Paprastai gydytojai išskiria 8 svarbiausius ir ryškiausius simptomus į kuriuos būtina atkreipti dėmesį:
- Pykinimas
- Prakaitavimas
- Spaudimo, gniaužimo, veržimo jausmas krūtinėje
- Skausmas už krūtinkaulio
- Dusulys
- Vėmimas
- Mirties baimė
- Sąmonės netekimas
Nedidelei daliai žmonių, patiriančių miokardo infarktą, skausmo gali ir nebūti. Beskausmis infarktas dažnesnis sergantiems cukriniu diabetu. Tokiems žmonėms ši liga diagnozuojama pavėluotai arba atsitiktinai.
Taip pat egzistuoja jau anksčiau minėti „tylieji“ simptomai, tai skrandžio skausmai, žandikaulio, ausies, kaklo ar peties skausmas. Taip pat vertėtų sunerimti, jei nuolat jaučiatės išsekęs, patiriate seksualinių sutrikimų, dažnai jaučiate dusulį.
Pasirūpinkite savimi
Sveikatos specialistai nuolatos primena ir prašo pacientus rūpintis mityba, sportuoti, nerūkyti ir negerti, tačiau dažnai tik reali grėsmė padeda suprasti, koks trapus yra mūsų kūnas.
Širdimi ypatingai pasirūpinti reikėtų, jei:
- Rūkote
- Sergate diabetu
- Turite viršsvorio
- Širdies problemos vyrauja šeimoje
- Mažai sportuojate
- Pakilęs kraujospūdis
Širdies ir kraujagyslių ligų specialistai sako, kad infarkto galima išvengti ir tinkamai pasirinkus mityba – rekomenduojama sumažinti vartojamos druskos kiekį, vengti gyvūninės kilmės riebalų (grietinės, sviesto, taukų, riebių pieno produktų, nenaudoti majonezo) ir keisti juos augalinės kilmės aliejais, pavyzdžiui, alyvuogių aliejumi, valgyti daug daržovių ir vaisių bei nepamiršti reguliaraus fizinio aktyvumo gryname ore.